nasiona kozieradki

Jakie właściwości ma kozieradka?

Dbaj o włosy

Jeśli zmagacie się z wypadającymi włosami, to jedną z nich na pewno znacie:). Roślina ta jednak ma ich zdecydowanie więcej. I naprawdę warto je poznać.

Parę informacji ogólnych

Kozieradka pospolita – tak brzmi nazwa tej rośliny. Ale spotkacie się też z innymi. Fenegryka, boża trawka i greckie siano. Roślinę tę znaleźć można w Azji i w Europie Wschodniej. To „rodzinny” obszar występowania, bo w tym momencie jest ona uprawiana praktycznie na całym świecie. Kozieradka nie osiąga zbyt okazałych rozmiarów. Kwitnie w czerwcu i lipcu. Jakie właściwości ma ta roślina?

Wpływ na poziom glukozy

To jedna z częściej wymienianych właściwości. Jeden ze związków obecnych w tej roślinie spowalnia wchłanianie glukozy z pokarmu. Kozieradka wspomaga też wydzielanie insuliny. Roślina ta ma więc – według niektórych badań – pomagać utrzymać niski poziom glukozy we krwi.

Wpływ na trawienie

To umiejętność, która na pewno spodoba się osobom będącym na diecie. Roślina ta zawiera w sobie między innymi sporą ilość błonnika. Oprócz niego również antyoksydanty. To powoduje, że jest ona dobrym sposobem na pozbycie się z organizmu toksyn (chociaż nie najlepszym tutaj prym wiedzie czystek obecny w Cistus Plus, polecam odwiedzić stronę producenta). Dodatkowo wspiera jak wspomniałem trawienie, a to oznacza łatwiejszą drogę do zrzucenia paru nadprogramowych kilogramów. W pewnym stopniu ogranicza też apetyt. Dodam jeszcze, że kozieradka jest polecana jako naturalny sposób na problemy z nadkwasotą.

Na gorączkę

To właściwość, która jest wskazywana jako alternatywa dla leków kupowanych w aptece. Wystarczy przygotować napar z kozieradki. Oprócz tego potrzebujemy łyżeczki miodu i odrobiny soku z cytryny. I tak przygotowaną miksturę należy pić kilka razy dziennie. Pomaga też w przypadku kaszlu.

Na włosy

Kozieradka jest polecana jako sposób na powstrzymanie ich wypadania. Z jedną tylko uwagą. Bardzo często pojawia się ostrzeżenie, że w momencie, gdy kozieradkę przestaniemy stosować, włosy mogą znowu zacząć wypadać w większych ilościach. Mielone nasiona nie kosztują dużo. Jedną, dwie łyżeczki zalewamy wrzątkiem. Potem warto odcedzić płyn i wlać do butelki z dozownikiem (może być też bez). Może stać w lodówce przez tydzień. Wcierać włosy (np. godzinę przed myciem). Specyficzny zapach zniknie:).

Dodaj komentarz