Jakie mogą być przyczyny nadmiernego wypadania włosów?

Łysienie u mężczyzn, Przyczyny łysienia

Granica między średnio nasilonym a nadmiernym wypadaniem włosów jest dość cienka. Właściwie trudno zauważalna i – śmiem twierdzić, że zależy przede wszystkim od indywidualnego punktu widzenia. Niekiedy jest tak, że z przerażeniem patrzymy na szczotkę czy grzebień na którym pozostaje garstka włosów. Tymczasem należy pamiętać, że wypadanie włosów jest czymś naturalnym. I dopóki nie jest to więcej niż 100-150 włosów dziennie, nie ma właściwie powodów do niepokoju.

wypadanie wlosów

No dobra, ale jak to sprawdzić? Bo nikt chyba nie chodzi po domu i nie zbiera każdego straconego włosa, by liczyć czy już dawno przekroczyliśmy „setkę”?

Czy to już nadmierne wypadanie włosów? Szybki test

By sprawdzić, jak bardzo zaawansowany jest problem wypadania włosów, można przeprowadzić szybki test. Wystarczy przeczesać dłonią włosy i sprawdzić nad kartką papieru, ile tych włosów wypadło. Jeżeli po 3-4 próbach za każdym razem jest ich więcej niż 10-15, wówczas jest to już jakiś powód do niepokoju.

I jeszcze ważna rzecz – jeśli widzimy, że dochodzi do wyraźnego przerzedzenia czupryny albo powstają zakola, także warto się zaniepokoić.

Nadmierne wypadanie włosów – przyczyny

Tak naprawdę przyczyn może być bardzo wiele, ciężko więc jednoznacznie stwierdzić dlaczego tak się dzieje. Równie dobrze wypadanie włosów może być spowodowane zawirowaniami hormonalnymi, nieodpowiednim sposobem odżywiania się czy znacznym zniszczeniem włosów.

Niewłaściwa dieta może doprowadzić do przerzedzania czupryny z błahego powodu. Sposób odżywiania jest ubogi w kluczowe składniki odżywcze, które mają wpływ na kondycję włosów. Jeśli są źle odżywione, wówczas stają się coraz słabsze i po prostu wypadają.

Kolejna sprawa to nieodpowiednia pielęgnacja. Przesuszanie włosów (czyli traktowanie ich gorącym strumieniem powietrza suszarki, lokówko-suszarki czy wysoką temperaturą prostownicy) może doprowadzić do ich znacznego osłabienia. Także farbowanie dość mocnymi farbami z amoniakiem czy częste poddawanie się trwałej ondulacji – to wszystko może mieć wpływ na przerzedzanie czupryny.

Jeśli chodzi o nadmierne wypadanie włosów przyczyny mogą również tkwić w zmianach hormonalnych. Takim typowym przykładem są kobiety w ciąży, które tracą sporą część włosów po porodzie. Jest to spowodowane faktem, że w czasie ciąży nadwyżka hormonów zatrzymuje włosy, które dawno powinny wypaść. Dopiero, gdy poziom estrogenów wraca do normy, włosy wypadają – zarówno te, które już dawno powinny wypaść, jak i te na które przyszła teraz kolej. Stąd wrażenie, że czupryna znacznie się przerzedza.

Zawirowania hormonalne mają również wpływ na powstawanie łysienia androgenowego. Tego typu wypadanie włosów spowodowane jest przekształceniem testosteronu w szkodliwy DHT. W efekcie dochodzi do miniaturyzacji mieszków włosowych, co powoduje wypadanie włosów. Jeśli proces nie zostanie w porę zatrzymany, łysienie może być już nieodwracalne. Dlatego jeśli tylko pojawią się pierwsze oznaki łysienia androgenowego (zakola, łysina na czubku głowy), należy rozpocząć odpowiednią kurację, np. za pomocą preparatów zawierających naturalne inhibitory DHT.

Warto zatrzymać wypadanie włosów jak najszybciej

Jeśli chodzi o nadmierne wypadanie włosów przyczyny są różne i należy dążyć do jak najszybszego ich wyeliminowania. Trzeba dobrze przyjrzeć się swojemu stylowi życia, bo być może właśnie w tym tkwi problem. Istotne znaczenie ma również zweryfikowanie tego, w jaki sposób pielęgnujemy włosy. Dobrze jest też zwrócić uwagę na to, w jaki sposób tracimy włosy – w przypadku mężczyzn charakterystyczne dla łysienia androgenowego są właśnie zakola.

Znając mniej więcej przyczynę, można zacząć przeciwdziałać. Jak już wyżej wspomniałam, najlepiej zrobić to jak najwcześniej. Dobrze jest sięgnąć po dostępne w aptekach czy lepszych drogeriach specyfiki przeciwdziałające łysieniu i wzmacniające włosy. Dla bardziej „zdesperowanych”, polecam nowoczesne urządzenia, np. ViviComb – jest to grzebień laserowy, który stymuluje porost bez względu na przyczynę wypadania włosów. Niestety jego największym minusem jest cena – ale zainteresowanych i ciekawskich i tak odsyłam na stronkę –klik.

Dodaj komentarz