Jak żyje włos?

Porost włosów

Czy zadaliście sobie kiedyś takie właśnie pytanie? Co powoduje, że rosną? Jaki jest cykl funkcjonowania włosów i jak to wszystko ma się do łysienia? To myślę ciekawe pytania na które odpowiedzi warto poznać. Wiedza to potężna broń, również w walce z nadmiernie wypadającymi włosami.

Czym jest?

To jeszcze jedno pytanie, które warto sobie na nie odpowiedzieć. Jeśli chcielibyśmy napisać pewnego rodzaju definicję, to opisalibyśmy włos jako nitkowaty, zrogowaciały twór naskórka. Co istotne występuje on tylko u ssaków, w tym oczywiście u nas. Chociaż akurat w przypadku człowieka jest nieco „ciekawiej”. Po pierwsze jak wiadomo, różnimy się pod względem owłosienia na całym ciele. Te różnice dotycza nie tylko płci, ale także i regionu świata w którym mieszkamy. Jaka rolę spełnia włos w przypadku człowieka? Tak naprawdę głównie dekoracyjną, jeśli można tak ją określić. Przypisuje się im jeszcze pewną – w znacznym stopniu ograniczoną – rolę termoregulacyjna.

Jak żyje włos?

Codziennie je tracimy, ale w „normalnej sytuacji” są one zastępowane przez nowe. Co oznacza to pojęcie? Normalna sytuacja to np. taka, kiedy nie cierpimy z powodu łysienia. Wtedy cykl życia włosa jest w znacznym stopniu zaburzony. Istnieje np. łysienie telogenowe. Jest to sytuacja w której można powiedzieć, że włosy szybciej są w fazie wypadania.

Cykl ich życia jest prosty. Mamy dwie podstawowe fazy. Jest jeszcze jedna przejściowa. Mamy więc fazę anagenową i telogenową. Wspomniana faza przejściowa to tzw. katagen. W tym czasie włosy nie rosną. Zwykle ta faza trwa do 3 tygodni. W tym wypadku dochodzi do obumierania włosów. Faza anagenowa to kilka lat. Spotkać się możecie z różnymi wersjami. Przyjmuje się, że ta faza trwa od 2 do 6 lat. Natomiast często spotkać można uśrednioną wersję w której ma ona 3 lata. W tym czasie nasz włos rośnie. Co to dokładnie oznacza? Na początku jest on dość cienki i bezbarwny. Następnie ulega keratynizacji. W zasadzie można powiedzieć, że na zewnątrz skóry głowy jest wypychany wspomniany zrogowaciały twór naskórka.

Druga, czy w zasadzie ostatnia faza, to telogen. To czas kiedy włosy po prostu wypadają. Jeśli chodzi o czas jej trwania, to jest on różny. 3 miesiace – z taką długością możecie się spotkać najczęściej. Przez ten czas z włosem nie dzieje się nic. Jest tak aż do momentu fazy anagenowej. Wtedy nowy włos wypycha ten stary. I tak to właśnie wyglada. Oczywiście mówimy tutaj o sytuacji w której mieszki włosowe są aktywne.

A na koniec jeszcze ciekawostka. Czy wiecie od czego zależy naturalny kolor włosów? To kilka czynników. Jednym z nich jest barwnik (melaniny). To jednak nie wszystko. Kolejny czynnik to rasa. Tego chyba tłumaczyć nie trzeba. Na kolor włosów ma też wpływ klimat w którym żyjemy. Jest jeszcze jeden istotny czynnik, który odpowiada za naturalny kolor fryzury. To genetyka. I to w zasadzie wszystko co miałem dzisiaj do napisania:).

Dodaj komentarz