Cykl życia włosa dzieli się na trzy fazy

Jak żyje nasz włos?

Przyczyny łysienia

Cykl życia włosa dzieli się na trzy fazyChciałoby się odpowiedzieć, tak jak mu daje żyć właściciel, bo przecież to my w znacznym stopniu wpływamy na to w jaki sposób funkcjonują nasze włosy. To dzięki naszym działaniom możemy spowodować, że zaczną nam wypadać w dużych ilościach, zaburzając tym samym cykl ich życia. Właśnie o tym ostatnim chciałem dzisiaj nieco więcej napisać. Ale, abyście nie poczuli się jedynymi winnymi w kwestii wpływania na „życie” naszych włosów. Istotnymi czynnikami są przyczyny zewnętrzne, a także choroby w przypadku których współwystępuje na przykład łysienie plackowate.

 

Wyróżnia się trzy fazy życia włosa: anagenową, katagenową i telogenową. Są to odpowiednio: okres wzrostu, rozwoju i spoczynku. Spróbuję po krótce opisać każdą z nich.

Zacznijmy od fazy anagenowej. Dzieli się ona jeszcze na trzy podfazy: proanagen, mesanagen i metanagen. Okres kiedy następuje wzrost trwa mniej więcej od 2 do 6 lat. Ten czas jest zależny od miejsca w którym znajduje się włos. Podczas tej fazy komórki, które znajdują się w tak zwanej brodawce ulegają podziałowi i w ten sposób tworzy się trzon włosa. Pokrywa się on wtedy keratyną i „wychodzi” z mieszka, który to w tym samym czasie wrasta głębiej w skórę właściwa.

Faza katagenową (nazywana jest też okresem inwolucji) trwa dość krótko, bo od 2 do 3 tygodni. Zaczyna się ona od tak zwanego zwyrodnienia macierzy włosa przy jednoczesnym oddzielaniu się brodawki. Efektem tych działań jest utworzenie się tak zwanego „włosa kolbowego”, którego cechą charakterystyczną jest to, że przy lekkim pociągnięciu sam wypada.

I tu przechodzimy do ostatniej fazy życia naszego włosa, zwanej telogenową. Jest to czas kiedy nasz włos znajduje się „w spoczynku”. Trwa to zazwyczaj około 2 miesięcy. Brodawka włosa, która zaczęła się oddzielać w poprzedniej fazie, teraz jest już całkowicie wolna i w niedługim czasie rozpocznie cały cykl od nowa. W momencie kiedy upływa wspomniane dwa miesiace życie włosa kończy i po prostu on wypada. Według badań około 10 do nawet 15% naszej fryzury znajduje się w fazie telogenowej. Oczywiście to założenie sprawdza się w sytuacji kiedy nie dochodzi do zachwiania cyklu życia.

A to jak się okazuje jest dużo łatwiejsze niż nam się wydaje. Abstrahując od tego w jaki sposób my sami poprzez między innymi farbowanie i suszenie negatywnie wpływamy na włosy, to nie można zapominać o czynnikach zewnętrznych, które na nie wpływają. I mogą być to zarówno słońce i wiatr, jak również chociażby toksyczne substancje.

Dodaj komentarz