Jak walczyć z przetłuszczającą się fryzurą?

Dbaj o włosy

Wiele osób zadaje sobie pytanie, bo to problem bardzo częsty. Zaczniemy od pewnego uściślenia. To nie włosy się przetłuszczają, tylko skóra głowy. Widoczne efekty są na tych pierwszych. W jaki sposób można walczyć z tym problemem?

Ustal przyczynę

To dość istotny element walki z problemem. Jeśli ustalimy powód, będziemy mogli coś z nim zrobić. Lub przynajmniej próbować. A dzięki temu, być może i pozbędziemy się problemu. Jakie więc mogą być przyczyny nadmiernego wydzielanie sebum przez skórę? Po pierwsze zaburzenie gospodarki hormonalnej. To tak nawiasem mówiąc jedna z przyczyn trądziku w okresie dojrzewania. Problemy z hormonami (zwłaszcza androgenami), to między innymi zwiększone wydzielanie sebum, czyli łoju. Warto byłoby ustalić przyczynę tych problemów. Po drugie powodem może być nieprawidłowa praca tarczycy. W tym wypadku też trzeba będzie skonsultować sprawę z lekarzem. Przetłuszczająca się fryzura może mieć związek z wieloma czynnikami, takimi jak chociażby źle zbilansowana dieta i możliwym w tym wypadku niedoborem pewnych składników. Na pewno wpływ ma też w jaki sposób pielęgnujemy fryzurę.

Co zrobić dalej?

Warto zwrócić uwagę na to jak często myjecie włosy. Spotkacie się na pewno z takimi pomysłami, że przy przetłuszczaniu powinniście je myć codziennie (w ekstremalnych przypadkach nawet dwa razy). Z drugiej strony stoją zwolennicy „przetrzymywania” fryzury. Odwyczajenia ich od mycia, co ma pomóc. Oczywiście można próbować i jednej i drugiej drogi. Generalnie rzecz biorąc, ja stoję na stanowisku, że myć włosy należy, gdy tego potrzebują;). Z drugiej strony warto też mieć świadomość, że do przetłuszczania może doprowadzić przesuszanie skóry głowy. Im bardziej staracie się zlikwidować przyczynę, tym większa istnieje szansa, że przesadzicie. Sebum tak naprawdę ma istotna rolę do spełnienia. W pewnym momencie organizm może – w momencie gdy będziemy przesuszać skórę głowy – zwiększyć jego wydzielanie. Z tego powodu fryzura będzie się przetłuszczać jeszcze bardziej.

Jaki szampon wybrać?

To dobre pytanie, a odpowiedź na nie jest indywidualna. Pewnym pomysłem jest wybór dwóch szamponów. Jeden może być przeznaczony do „znormalizowania” wydzielanie sebum. Drugi będzie dawał skórze głowy odpocząć od pierwszego;). Na pewno szampony lepiej wybierać „lekkie”. Czy pozbawione SLS (to dość często pojawiający się temat)? Znowu zdania są podzielone. Jednym on przeszkadza, inni twierdza, że pomaga. Można oczywiście zrezygnować z SLS i nie będziecie mieli obecnie większego problemu z kupieniem takiego szamponu.

Na pewno też warto zwrócić uwagę na sam proces mycia głowy. Starajcie się raczej wcierać szampon w skórę w sposób delikatny. Im bardziej intensywnie będziecie to robić, tym większa szansa na szybsze przetłuszczenie się fryzury. W miarę możliwości szampon rozprowadzajcie po całej skórze głowy od razu, a nie wylewajcie w jedno miejsce i stamtąd dopiero. To wszystko na dzisiaj, jeśli macie jakieś uwagi lub pytania, to zapraszam do pisania w komentarzach;).

Dodaj komentarz