Jak stres wpływa na włosy?

Przyczyny łysienia

Różne są przyczyny utraty włosów. Z jednymi łatwo się rozprawić. Inne wymagają trochę więcej nakładu czasu i pieniędzy. Stres otacza nas w dzisiejszym świecie zewsząd (wybaczcie banał). W jaki sposób wpływa na włosy?

Czym jest stres?

Może zaczniemy od podstaw. W największym skrócie jest to relacja pomiędzy naszymi możliwościami a sytuacją. Stresować nas może wiele rzeczy. Czasem przyczyna powoduje, że możemy „przenosić” góry. Taki jego rodzaj określa się mianem eustresu. Może nas też paraliżować. Ten z kolei określa się mianem dystresu. I tak w skrócie. Można by oczywiście jeszcze wejść w szczegóły, ale oszczędzimy sobie tego. Dość powiedzieć, że w reakcji stresowej biorą udział: układ współczulny i układ oś HPA (podwzgórze – przysadka – nadnercza).

Jak stres wpływa na włosy

Istnieje typ łysienia, który określa się mianem psychogennego. Wiele o nim w literaturze nie znajdziecie. Z racji tego, że charakteryzuje się tymi samymi objawami, co łysienie plackowate (którego zresztą przyczyną może być stres), więc dużo częściej tak się go określa.

A jakie są objawy? Przede wszystkim pojawiają się na głowie miejsca pozbawione włosów. To oczywiste. Ale. Nie jest tak jak w przypadku łysienia androgenowego, że są zakola, ewentualnie czubek głowy. W tym wypadku mówimy o ogniskach, które mogą obejmować całą głowę. Zresztą nie tylko. Co ciekawe problem ten nie dotyczy jedynie dorosłych. Zdarzają się przypadki u dzieci. Utratę włosów może wywołać też jakąś traumatyczna sytuacja. Na przykład wypadek. Wtedy też mówimy o łysieniu plackowatym.

Jak sobie z tym radzić?

Tutaj recepta jest prosta, ale wcale nie taka łatwa do wprowadzenia. Można powiedzieć, że „wystarczy” pozbyć się przyczyny stresu. Przepracować ją, lub po prostu odsunąć od siebie. No właśnie, łatwo nie będzie. Metod na to jest wiele. Od zmian w diecie, przez aktywność fizyczną po sposoby „wyciszające”. Są też sposoby, których na dłuższą metę nie polecam. Mam tutaj na myśli chociażby alkohol. Generalnie walka z tym typem łysienia ma na celu wydłużenie pierwsze fazy życia włosa (anagenu).

Dodaj komentarz