Dbanie o tłuste włosy wymaga wiele starań

Jak sobie radzić z przetłuszczającymi się włosami

Dbaj o włosy

Dbanie o tłuste włosy wymaga wiele starańTemat niedawno zasygnalizowałem, a dzisiaj postanowiłem go rozwinąć. Jeśli już kilka godzin po umyciu głowy, Wasze włosy wyglądają jakby szamponu nie widziały od bardzo dawna, to ten tekst jest dla Was. Oprócz tego, że przetłuszczająca się fryzura jest trudna w pielęgnacji, to jeszcze dodatkowo sprawia problemy przy układaniu. Na wszystko jednak można coś poradzić. A przynajmniej spróbować.

Generalnie rzecz biorąc temat pielęgnacji tłustych włosów można podzielić na kilka wzajemnie się uzupełniających kwestii, które musimy podjąć. Podzielmy je mniej więcej tak: dieta, kosmetyki, domowa kuracja.

Moje włosy są tym co jem

To nie hasło reklamowe, tylko szczera prawda z małych zastrzeżeniem. Tłuste nie są nasze włosy same w sobie, tylko skóra głowa. I to od tego jak ją odżywiamy zależy potem stan naszej fryzury (no gdzie są cebulki włosowe?). Nie mam zamiaru tutaj przedstawiać Wam dokładnego jadłospisu, a jedynie parę zasad o których warto pamiętać. Kwasy Omega 3, cynk, żelazo, witamina C, oraz te z grupy B – to powinno bezwzględnie znaleźć w naszej diecie. Jeśli przetłuszczają się Wam włosy, unikajcie jak ognia potraw tłustych, a także zbyt ostrych. Jeśli dodatkowo ograniczymy alkohol i papierosy, to nasza fryzura będzie nam na pewno wdzięczna.

Wizyta w drogerii

Oczywistym jest, że to bezpośrednie działanie na skórę głowy i włosy jest tu najważniejsze. Wybór odpowiednich kosmetyków powinien opierać się na kilku – nazwijmy to przesłankach. Po pierwsze muszą być one przeznaczone do skóry wrażliwej. Nie chcemy przecież podrażnić gruczołów łojowych. Zarówno szampon, jak i odżywka muszą mieć działanie antybakteryjne. Co oczywiste powinny być one przeznaczone do pielęgnacji włosów tłustych. Celowo nie podam Wam konkretnych nazw, bo tak naprawdę wybór jest, po pierwsze duży, a po drugie istotne nie jest firma, tylko to, czy dany szampon będzie działał.

Zajrzyj do lodówki

Domowe sposoby mogą i powinny w zasadzie, być uzupełnieniem kuracji na tłuste włosy. I takich metod jest całe mnóstwo, dlatego znowu skupię się jedynie na wskazaniu paru istotnych spraw. Zioła to mus przy domowej kuracji. Najlepiej przy tłustej fryzurze sprawdzi się rumianek, mięta i nagietek. Najlepszym rozwiązaniem jest przygotowywanie z nich płukanek. Dodatkiem do nich powinny być olejki: pomarańczowy, eukaliptusowy i lawendowy. Unikajcie toników alkoholowych, to zresztą tyczy się także kosmetyków kupowanych w drogeriach.

Tak na koniec jeszcze jedna bardzo istotna rzecz. To co zostało wyżej opisane, może nam pomóc, ale trzeba pamiętać o tym, że najpierw trzeba ustalić co jest przyczyną przetłuszczania się włosów. Powód w pewien sposób ustawia działanie. Inaczej zadziałamy w przypadku kiedy stan taki jest wynikiem hormonów, a inaczej jeśli to genetyka. Pielęgnacja to jedno, a walka z gruczołami łojowymi to drugie.

PRZECZYTAJCIE TEŻ: SZAMPON PRZECIWŁOJOTOKOWY 

2 comments

  • Witam miłe panie i panów również. Przybywam tu z małym pytaniem. Czy ktoś z was stosował kiedyś suche szampony? Ostatnio właśnie w spamie 😉 dostałem artykuł, w którym strasznie zachwalali takie szampony do przetłuszczających się włosów. Ponoć działa tak, że jakoś ściąga nadmiar sebum z włosów no i w ogóle oczyszcza, niby wszystko super ale jakoś nie mogę się przekonać.
    Od lat mam problemy z przetłuszczającymi się włosami, a codzienne mycie wcale nie pomaga i tak mnie zastanowiły te szampony. W artykule tym było też wspomniane o suchej odżywce. Tak więc stosował ktoś? Używał?

  • Witam. No jakkolwiek to dziwnie wygląda, przewidziałeś mój temat. Już wczoraj jak dostałem informację o Twoim komentarzu na pocztę, zacząłem się śmiać. Odpowiedź masz w dzisiejszym tekście (tu link https://porostwlosow.pl/mycie-wlosow-na-sucho.html ), ale generalnie rzecz biorąc jak tak wspominam nie polegałbym specjalnie na tych szamponach. Generalnie rzecz biorąc, najpierw na Twoim miejscu ustaliłbym przyczynę Twojego problemu. Tutaj bez wizyty u specjalisty raczej się nie obejdzie, bo być może że chodzi łojotokowe zapalenie skóry. Pamiętaj, że to nie włosy się przetłuszczają, tylko skóra głowy

Dodaj komentarz