Jak przyspieszyć porost włosów?

Zadaje sobie je wiele osób. Zresztą wystarczy przejrzeć – nawet pobieżnie – sieć (fora internetowe itd.) , żeby się o tym przekonać. Spróbuję i ja odpowiedzieć dzisiaj na tak postawione pytanie. Metod, które mają przyspieszyć porost włosów jest wiele. I jest w czym wybierać:).

Przyczyny nadmiernego wypadania włosów

Zaczniemy właśnie od poznania przyczyny Twojego problemu. To tak naprawdę warunkuje dalsze działanie. To czy wystarczą pewne małe zmiany. Czy może jednak potrzebne będą zdecydowanie bardziej intensywne działania. Jak mogą być przyczyny wypadania włosów?

Niedobór pewnych składników

W tym wypadku zwykle wiąże się je z nieodpowiednią dietą. Myślę jednak, że warto dodać, iż do takich niedoborów prowadzą też niektóre choroby, ale też nadużywanie alkoholu. Skupimy się jednak na diecie. Przede wszystkim musisz zwrócić uwagę w jak dużych ilościach w Twoim jadłospisie obecne są: siarka, cynk i żelazo. To jeśli chodzi o pierwiastki. Z witamin A i C. W przypadku gdy pijesz dużo alkoholu, to koniecznie jeszcze grupa B. Wspomniane pierwiastki to między innymi czerwone mięso, drób, kapusta, kalafior, owoce morza i kasza gryczana. I te produkty powinny być obecne w diecie.

Stres

To kolejna, często wymieniana przyczyna utraty włosów. O tym, że masz go w życiu za dużo, nie musisz mnie przekonywać. Wierzę w to;). Stres ma ogromny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Może mieć pozytywny, ale my skupimy się na tym złym. Stres można podzielić na dwa rodzaje. Jeden jest krótkotrwały, drugi – długotrwały. Oba mogą powodować wypadanie włosów. Stres często wiązany jest z trichotillomanią. Chorobliwym wyrywaniem włosów. To też jest przyczyna osłabiania fryzury.

Problemy z tarczycą

To kolejny z najczęściej wymienianych powodów wypadania włosów. Głównie jednak u kobiet. Często pierwszą poradą jaką słyszą, gdy szukają przyczyny wypadania włosów, to „zrób badania tarczycy.

I faktycznie warto je zrobić. W sytuacji gdy gruczoł ten nie działa w sposób prawidłowy, może pojawić się wiele objawów. Jednych z nich będzie właśnie wypadanie włosów. Wcześniej jednak staną się one suche i łamliwe. To jednak nie wszystko. W przypadku problemów z tarczycą pogorszy się stan skóry i pojawi się senność.

Wysoka gwałtowna gorączka

Dokładniej rzecz biorąc, chodzi o choroby w których przebiegu ona występuje. Im wyższa i bardziej gwałtowna, tym większe prawdopodobieństwo utraty włosów. Niespecjalnie jednak musisz się tym przejmować. Włosy owszem wypadną (w różnej ilości zależnej od kilku czynników) ale to proces krótkotrwały. Do tego odrosną.

Choroby autoimmunologiczne

Tutaj za przykład posłuży toczeń rumieniowaty układowy. Choroba ta ma zróżnicowany przebieg. Nieznana jest bezpośrednia przyczyna. Generalnie objawy mogą pojawić się w przypadku pojawienia się „bodźca”. Może nim być na przykład ekspozycja na światło słoneczne, albo zakażenie wirusami. Toczeń ma wiele objawów. To może być między innymi uczucie rozbicia, brak apetytu i i chudnięcie. Wiele też zależy od zajętych prze chorobę układów i narządów. Jednym z symptomów może być wypadanie włosów.

Choroby zakaźne

W tym wypadku mam na myśli między innym gruźlicę, kiłę i zapalenie opon mózgowo – rdzeniowych. Co istotne choroby te nie powodują całkowitej utraty włosów. Proces jest odwracalny. Włosy odrosną, przy założeniu, że na ich stan nie ma wpływu jakiś inny czynnik. Ważną sprawą jest też to, że na ich wypadanie, wpływ ma nie tylko przyczyna choroby. Leczenie w dużym stopniu będzie osłabiać fryzurę.

Choroby powodujące nieodwracalną utratę włosów

To przede wszystkim trąd i półpasiec. Oprócz wymienionych warto też wspomnieć o leiszmaniozie. To choroba tropikalna. W ich przypadku dochodzi do bezpośredniego uszkodzenia mieszków włosowych. Do tak zwanego procesu bliznowacenia. Efektem niestety jest nieodrastanie włosów.

Chemioterapia

Zwykle „książkowo” włosy zaczynamy tracić dwa tygodnie po pierwszej „chemii”. Ich utrata może przebiegać stopniowo. Czasem dochodzi do tzw. wycierania włosów. Na przykład w miejscach, gdzie głowa styka się z poduszką. Przyczyną utraty włosów przy chemii jest to, że leki działają nie tylko na komórki rakowe. W zasadzie na wszystkie tkanki. Do tego najczęściej stosuje się terapię skojarzeniową (obejmującą kilka różnych preparatów).

Najlepsze sposoby na przyśpieszenie porostu włosów

Jest ich spora grupa. Natomiast różnią się one między innymi skutecznością. A także tym kto z nich może korzystać. Część – duża zresztą – z nich to profesjonalne rozwiązania. Mam tutaj na myśli szampony i tabletki na wypadanie włosów. One różnią się między składem, ceną i oczywiście efektami. Generalnie rzecz biorąc w przypadku tych ostatnich stawiam przede wszystkim na naturę.

Odrębną grupę sposób na przyspieszenie porostu włosów stanowią te domowe. Ją również charakteryzuje bogactwo. Znajdziecie w nich między innymi skuteczne wcierki.

Tabletki na porost włosów

Ale zaczniemy od profesjonalnego rozwiązania. Na rynku dostępnych jest wiele tabletek na wypadanie włosów, ale i wspomaganiu porostu nowych. Można by się go pogubić:). Wybrałem dwa preparaty. Jeden dla kobiet, a drugi dla mężczyzn. Zaczniemy od Pań.

Obecnie rekordy popularności wśród kobiet biją tabletki na wypadanie włosów Locerin. Powodem takiej sytuacji – oprócz skuteczności – jest niezwykle bogaty w pełni naturalny skład. W Locerin znajdziecie między innymi ekstrakty z pokrzywy, skrzypu, bambusa zwyczajnego i lucerny siewnej. Do tego komplet pierwiastków i witamin niezbędnych dla fryzury. Więcej na temat składu, sposobu działania i opinii o działaniu tego preparatu znajdziecie w mojej recenzji tabletek na wypadanie włosów Locerin.

Profolan tabletki przyspieszające porost włosów

W przypadku mężczyzn najchętniej wybieranym rozwiązaniem na łysienie andregonowe posiadającym idealnie dobrane składniki by zwalczyć przyczynę tego problemu i przyspieszyć porost nowych włosów jest Profolan. To preparat obecny na rynku amerykańskim i europejskim już od paru lat. Dostępny jest on również w Polsce i równie chętnie jest wybierany przez mężczyzn. Przeczytajcie sobie moją recenzję Profolanu. Piszę tam między innymi o składnikach i ich działaniu.

Domowe sposoby na porost włosów

Nie w każdym przypadku dany sposób będzie skuteczny lub wywoła takie same efekty. Warto mieć tego świadomość. Owszem, istnieją wcierki na porost włosów, które uznawane są za naprawdę skuteczne i to w zasadzie w każdym przypadku. I tutaj za przykład posłuży kozieradka. Jeśli zajmujecie się tematem ratowaniem włosów lub ogólnie ich pielęgnacją, to na pewno się z nią spotkaliście. Taka wcierka na porost włosów ma pierwsze efekty dawać już po dwóch tygodniach regularnego stosowania. W ten sam sposób można też wykorzystać czarną rzepę (zapach może się Wam nie spodobać).

Kozieradka na porost włosów

Jej nasiona kupić można za kilka złotych. Najlepiej aby były już zmielone. Na jedną łyżeczkę tej przyprawy potrzeba około 3/4 wrzątku. Poczekajcie aż ostygnie. Przelejcie do jakiejś butelki pozbywając się przy tym „fusów”. Wcierać najlepiej po umyciu i wysuszeniu włosy. Na pewno taka wcierka na porost włosów ma jedną zasadniczą zaletę. Lekko usztywnia i podnosi włosy. Dzięki temu fryzura będzie optycznie bardziej gęsta. Kozieradka nie powoduje przetłuszczania włosów. Plusem jej stosowania może być to, że łagodzi ona podrażnienia skóry.

Czarna rzepa na porost włosów

Wspomniałem o specyficznym zapachu:). Nie stosujcie tego sposobu więc, jeśli macie gdzieś wyjść wieczorem. A wcierka z czarnej rzepy ma kilka ciekawych właściwości. Przede wszystkim przyda się Wam jeśli cierpicie na nadmierny łojotok. Tłuste włosy (a w zasadzie to problem ten dotyczy tak naprawdę skóry głowy) to częsta męska przypadłość. Wcierkę tę poleca się przy łupieżu. Pomoże gdy macie problem ze swędzącą skórą głowy. Nie można nie wspomnieć o tym, że wpływa też na przyspieszenie porostu włosów.

Cebula na porost włosów

W jej przypadku również zwykle mówi się o samych pozytywach. Przygotowanie wcierki z cebuli jest bardzo proste. Wystarczy ją zetrzeć na tarce. Interesuje nas sok z cebuli. Czytałem o sposobie, aby pokroić cebulę na drobne kawałki i wycisnąć z nich sok (np. przez ściereczkę), ale ten który opisałem jest jednak prostszy. Uzyskany w ten czy inny sposób sok z cebuli należy wcierać w skórę głowy. Nie powinniśmy się przejmować zapachem, bo zniknie. Dla „bezpieczeństwa” jednak naszego otoczenia najlepiej stosować taką wcierkę wieczorem, kiedy nigdzie nie musimy wychodzić. Dlaczego cebula ma pomagać? Przede wszystkim dlatego, że zawiera ona zwiazki siarki. Składniki niezwykle ważne dla skóry głowy i włosów.

Kawa na porost włosów

Teraz czas na wcierkę, której nie do końca ufam. Po co Wam ją więc przedstawiam?. Warto po prostu o niej wiedzieć. Generalnie rzecz biorąc jej przygotowanie jest proste. Parzymy kawę (mocną), a kiedy wystygnie, przelewamy do atomizera. Pryskamy skórę głowy i wcieramy. Problem polega na tym, że aby faktycznie była ona skuteczna, musielibyśmy mieć większe natężenie samej kawy. Są produkty które ją zawierają, ale mówimy tutaj o ekstrakcie z kofeiny. Jemu akurat przypisuje się pewne właściwości w walce z wypadaniem włosów.

Pokrzywa na porost włosów

Pokrzywa na porost włosow

Tutaj z kolei można napisać cały epos na temat tego jak ta roślina wpływa na fryzurę. Zresztą generalnie to obok skrzypu jest chyba najczęściej wymieniana w sytuacji, gdy walczymy o włosy. Najprostsza wcierka to po prostu zaparzenie pokrzywy. Potem, kiedy już wystygnie, przelanie do butelki z atomizerem. Następnie stosujemy. Takie wcierki dobrze jest wzmacniać alkoholem, bo ma on pozytywny wpływ na skórę. Pamiętajcie jednak, żeby obserwować włosy. Zbyt długie stosowanie ziołowych wcierek, może je wysuszać. Warto wtedy „odstawić” je na jakiś czas. A pokrzywę można również popijać. Regularnie 1 do 2 dziennie.

Siemię lniane na porost włosów

W tym wypadku pozwoliłem sobie na pewne odstępstwo. Bo z siemienia lnianego nie tyle przygotujesz wcierki, a odżywkę. Chociaż to w zasadzie głównie nomenklatura, bo nakłada się ją w podobny sposób. Dlaczego w ogóle powinieneś na siemię lniane zwrócić uwagę? Przyjrzyj się swoim włosom i skórze głowy. Jeśli są suche, a ta druga się łuszczy i swędzi, to znak, że siemię lniane się przyda. Ten sposób jest prosty w przygotowaniu. Dużą łyżkę siemienia (można też nieco więcej) zalewamy szklanką wody. Gotujemy. Całość wraz z przebiegiem tego procesu zaczyna przypominać konsystencją żel. Im dłużej go będziesz gotować, tym bardziej. Lepiej tego uniknąć. Staje się on wtedy ciężki. Twoje włosy mogą mieć z tym problem. Najlepiej ten sposób stosować na godzinę przed myciem głowy. Efekt „po” będzie zadowolony.

Nic też nie stoi na przeszkodzi, abyście kupili „profesjonalną” wcierkę. Na rynku jest ich sporo i wybór tak naprawdę to kwestia indywidualna. Wymienię jedynie wcierki firmy Joanna i ampułki Radical.

Szampony na porost włosów

Bioxsine, Anti – Hair Loss Herbal Shampoo

Szampon na porost włosów

Zacznę od szamponu, który w sumie nie jest przeznaczony tylko i wyłącznie dla mężczyzn, ale panowie często z niego korzystają. Jest on oparty przede wszystkim o składniki, których celem jest powstrzymanie wypadania i przyspieszenie porostu nowych włosów (ale nie łysienia, raczej wynikającego z nieprawidłowej pielęgnacji, czy braków pewnych minerałów i witamin). Znajdziecie w nim między innymi żelazo, cynk i magnez. Przede wszystkim opiera się o ziołową mieszankę. Jeśli chodzi o opinie, to są one mocno podzielone. Z jednej strony pojawia się określenie „zwykły szampon”. Z drugiej ma on faktycznie powstrzymywać wypadanie włosów. Ale w połączenie z ampułkami od tej samej firmy. Na plus zapach. Na minus konsystencja. Cena – w porównaniu do kolejnych szamponów jest przyswajalna dla portfela.

Szampon na wypadanie włosów

Alfaparf Uomo

To z kolei rozwiązanie, które mieści się kategorii „produkty szukające innowacji”. W tym wypadku postawiono na… skoncentrowane cząsteczki wody morskiej. Szampon reklamowany jest preparat energetyzujący włosy. Co ma zapewnić? Oczyszczenie skóry głowy, lśniące włosy. To delikatna formuła. No i plus z perspektywy mężczyzn, czyli kosmetyk przeznaczony do męskich włosów. Nadaje się do różnych rodzajów fryzury. Mam tutaj na myśli włosy cienkie, ale też przetłuszczone. Ma on mieć również działanie powstrzymujące ich wypadanie. Ale w tej kwestii zdania są mocno podzielone. Oprócz można również zainwestować w odżywkę z tej firmy.

Szampon na porost włosów

Szampon nawilżający z olejkami Macadamia

To w zasadzie zestaw, ale skupię się jedynie na tym produkcie. Dostępne są jeszcze: odżywka, maska do włosów i dwa olejki. Jedna uwaga. To preparat, który poleca się zarówno kobietom, jak i mężczyznom. Szampon ten przede wszystkim ma za zadanie przywrócenie równowagi pH skóry głowy. Ma on lekką formułę, co jest dość istotnym plusem dla osób z osłabioną fryzurą. Według producenta ma również chronić włosy przed szkodliwym działaniem promieni UV. To akurat kwestia o której – panowie bądźmy szczerzy – zwykle nie pamiętamy. Ma on też zapewnić porost nowych włosów. O ile cena za sam szampon nie robi jakieś większego wrażenia, o tyle na zestaw będziemy musieli wydać sporo pieniędzy.

Szampon Focus

Jego stosowanie nie odbiega od innych preparatów tego typu. Poza jedną kwestią. Nakładamy na głowę. Spieniamy. I czekamy. Sporo, bo 2 do 3 minut. Potem spłukujemy . Jeszcze na mokre na włosy nakładamy odżywkę. Rozprowadzamy przy użyciu grzebienia. Po minucie spłukujemy.

Przede wszystkim nawilża. I to jego główne zadanie. W pewnym stopniu poprawia kondycję fryzury i przyspiesza porost włosów. Czy pomoże w przypadku łysienia androgenowego? To raczej rozwiązanie wspomagające wypadanie włosów związane z niedoborami pewnych składników czy złą ich pielęgnacją. Może być pomocna w przypadku sezonowego przerzedzenia fryzury. To szampon przeznaczony zarówno dla kobiet jak i mężczyzn.

Pawel

Tematyką ochrony męskich i damskich fryzur zajmuję się od dobrych kilka lat. Mój młody wygląd zawdzięczam głównie swoim mocnym włosom:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *