Objawem łysienia telogenowego jest przerzedzenie włosów

Jak się objawia łysienie telogenowe

Przyczyny łysienia

Objawem łysienia telogenowego jest przerzedzenie włosówTo w zasadzie dość proste pytanie. Dużo większym wyzwaniem jest określenie przyczyn łysienia telogenowego. Jest to szczególnie istotne w przypadku kiedy ten problem występuje chronicznie. Chociaż tak naprawdę – że zacznę dla odmiany od czegoś optymistycznego – łysienie telogenowe znika samoistnie.

150 włosów mniej to jeszcze norma…

No właśnie, pierwszym objawem tego, że mogło nas dotknąć łysienie telogenowego jest wypadanie włosów. Liczbą, która nie powinna nas martwić to 150. Jeśli tyle dziennie nam ich wypada to nie ma się czym martwić, bo to sprawa normalna. Oczywiście nikt przy zdrowym zmysłach nie będzie liczył i w ten sposób oceniał, czy to już łysienie, czy jeszcze wciąż sytuacja normalna. Jeśli jednak zauważymy dużo większą liczbę włosów na szczotce, czy w wannie zaraz po kąpieli to może być znak iż to łysienie telogenowe. Objawia się ono również – w związku ze wzmożonym wypadaniem – ze stopniowym przerzedzaniem fryzury. Słowo „łysienie” jest tutaj nieco mylące, bo tak naprawdę nigdy nie dochodzi do całkowitego wyłysienia. Jednak przerzedzenie może być bardzo widoczne. Dodatkowo dotyka ono nie tylko naszej fryzury. Może dotyczyć brwi, ale również na przykład pach. Jeśli łysiejemy całkowicie to bezwzględnie udajmy się do lekarza, bo bez wątpienia nie mamy do czynienia z typem telogenowym, a przyczyna takiego stanu rzeczy może być dużo bardziej poważna i groźna dla całego naszego organizmu.

Lekarz jak Sherlock Holmes

I nie ma w tym stwierdzeniu grama przesady, bo tak naprawdę wyszukiwanie przyczyny łysienia telogenowego polega dokładnym wypytywaniu pacjenta o sytuacje z życia, które miały miejsce do 6 miesięcy wstecz. Chodzi o rzeczy, które w jakiś sposób mogą mieć wpływ na organizm (w sensie obciążenia go). Wynika to z tej prostej przyczyny, że łysienie telogenowe jest wynikiem właśnie takich zaburzeń w organizmie. Istotny jest też czas wystąpienia danej sytuacji. Nie jest tak, że „dzień po” wyłysiejemy. Zazwyczaj musi minąć co najmniej 2 miesiące. Przyczyny mogą być naprawdę różne: traumatyczne wydarzenie, ciężka choroba, działanie toksyn.

Leczenie łysienia telogenowe

Jak ktoś nie czytał zbyt uważnie od początku to jeszcze raz – łysienie telogenowe mija samo. Tak naprawdę leczenie ogranicza się głównie do zapewnień pacjenta o samoistnym zakończeniu problemu. Czasem przydaje się pomoc i wsparcie kogoś bliskiego. Dobrym pomysłem jest zmiana diety na taką która wzmacnia nasze włosy. I to chyba w tej całej sytuacji jest najbardziej pocieszające, że poza rzadkimi przypadkami łysienie telogenowe nie musi być leczone. W przypadku pań pewnie istotne będzie odpowiednie maskowanie ubytków we fryzurze.

PRZECZYTAJCIE RÓWNIEŻ:

DIETA PRZECIW ŁYSIENIU

Dodaj komentarz