Łysienie rozlane, to inaczej przerzedzanie się fryzury

Jak rozpoznać łysienie rozlane?

Przyczyny łysienia

Łysienie rozlane, to inaczej przerzedzanie się fryzuryTrochę wiedzy po świątecznym nicnierobieniu się chyba nam wszystkim przyda. Wszak trzeba rozruszać szare komórki po tym co dane nam było oglądać w telewizji w ciągu tych paru dni. Natomiast nie będę też katem, więc dzisiaj wybrałem temat dość – przynajmniej tak mi się wydaje – łatwy.

Jak wygląda łysienie rozlane?

Zacznijmy od tego, że ten typ ma dość charakterystyczny wzór utraty włosów, a jego rozpoznanie jest potrzebne do poszukiwania przyczyn takiego stanu rzeczy, a więc przygotowania do ewentualnej terapii. Wspomniany wzór, to nic innego jak ogólna utrata włosów. Ważne jest to, że w przypadku łysienia rozlanego – co wynika z nazwy – dotyka ona całej głowy ( nie tylko fryzury, ale i brwi na ten przykład). Oczywiście nie mówimy tutaj o całkowitej utracie włosów, a jedynie (a może aż?) przerzedzeniu fryzury. Jest ono jednak na tyle widoczne, że będzie to bardzo widoczne.

O co będzie pytał lekarz?

Jeśli już zawitamy do specjalisty, to będzie on nas pytał op całkiem konkretne sprawy, tak aby ustalić ewentualne przyczyny łysienia rozlanego. I tak na pewno usłyszymy prośbę o podanie leków, które braliśmy w ciągu ostatniego pół roku. Właśnie te 6 miesięcy naszego życia są w tym wypadku bardzo istotne, bo to właśnie to co się w ciągu tego czasu działo może mieć wpływ na to przerzedzenie włosów. Leki to jedno, ale zazwyczaj bierzemy je na jakieś konkretne choroby i te też trzeba lekarzowi wymienić.

Dieta to kolejny aspekt, który może powodem łysienia rozlanego. A dokładniej rzecz biorąc to czego w naszym codziennym menu brakuje. Istotne jest też to ile mamy lat. Im jesteśmy starsi, tym większe mamy prawdopodobieństwo, że łysienie rozlane dotknie nas. Na to wszystko zbierają się jeszcze inne problemy, które mogły nasz organizm zaatakować.

Badania, które trzeba będzie przeprowadzić

Diagnoza na podstawie swoistego wywiadu środowiskowego to jedno, ale w ustaleniu czy aby na pewno to łysienie rozlane, a i przede wszystkim co go powoduje, dużą rolę odgrywają konkretne badania, które zostaną przeprowadzone. Zaczyna się dość banalnie. Lekarz sprawdza po pierwsze jak wygląda przedzenie, a po drugie jaką część głowy obejmuje. Może wtedy zauważyć również inne zmiany ( na przykład skórne), które dają jasno mogą mu wskazać w czym leży problem.

Jeśli nie jest w stanie tego określić na pierwszy rzut oka będzie potrzebne przeprowadzenie konkretnych, dodatkowych badań. W zasadzie trzy są najważniejsze. Są to: trichogram, biopsja i badanie laboratoryjne. Pierwsze z nich jest w stanie ustalić w jakiej fazie wzrostu są nasze włosy, a to może dać nam odpowiedzieć, co z nimi jest nie tak.

Badanie krwi, które można przeprowadzi pozwoli nam ocenić co może być przyczyną łysienia rozlanego. I tak na przykład może to być kwestia zaburzeń hormonalnych i niedoborów składników odżywczych. Ostatnim badaniem jest biopsja skóry głowy, która pozwoli ocenić inne dolegliwości, które mogą mieć wpływ na łysienie rozlane.

I to w zasadzie tyle na dzisiaj, tak jak obiecałem przyszło szybko, jasno i mam nadzieję przyjemnie.

PRZECZYTAJCIE RÓWNIEŻ: TRICHOSCAN

Dodaj komentarz