Jak powstrzymać łysienie u kobiet?

Leczenie łysienia, Łysienie u kobiet

Wypadanie włosów jest zjawiskiem fizjologicznym, dopóki nie przekroczy 100 włosów dziennie. Gdy na grzebieniu, w umywalce, na ubraniu zauważamy zwiększoną liczbę włosów, oznacza to, że pojawił się problem.

Dbanie o tłuste włosy wymaga wiele starań

Zapobieganie nadmiernemu wypadaniu włosów

Łysienie kobiet jest powodowane wieloma czynnikami. Wśród nich są np. przyczyny mechaniczne, jak zbyt ciasno związywany kucyk, nadużywanie gorącej lokówki czy prostownicy, także przyczyny psychologiczne – długotrwały stres, poza tym niektóre leki i choroby osłabiają włosy. Następuje wówczas równomierne przerzedzanie włosów, ale gdy zostanie usunięta przyczyna łysienia, wówczas włosy nabierają poprzedniej gęstości.

Można przyspieszyć porost owłosienia poprzez mezoterapię skóry (ostrzykiwanie preparatami z minerałami, witaminami i lekami przeciwzapalnymi),  a także poprzez używanie maseczek na porost włosów. Są gotowe preparaty, warto też przygotowywać domowe mikstury, których składnikami są drożdże, oliwa, sok z cytryny, sok z aloesu, zmiażdżony czosnek, olejek rycynowy, mąka ziemniaczana. Masowanie skóry głowy poprawia ukrwienie cebulek włosowych, więc włosy stają się mocniejsze i zdrowsze.

Łysienie typu androgenowego

Jest to łysienie typu męskiego, na skutek zaburzeń hormonalnych: zmniejszone wytwarzanie hormonów żeńskich – estrogenów, a zwiększone wydzielanie hormonów męskich – androgenów.

Dzieje się tak w okresie menopauzy, chociaż zdarza się też u nastolatek i młodych kobiet. Oznaki łysienia androgenowego to ubywanie włosów nad zatokami czołowymi i wzdłuż czołowej linii włosów. Początek łysienia można poznać po poszerzającym się przedziałku.

Jak powstrzymać łysienie androgenowe?

Zaleca się stosowanie Hormonalnej Terapii Zastępczej, co pozwala na utrzymanie prawidłowych proporcji hormonów. Korzystne jest też stosowanie miejscowe leków z zawartością minoxidilu lub aminexilu. Systematyczne ich wmasowywanie w skórę głowy pobudza cebulki do wytwarzania nowych włosów. Niestety, przerwanie kuracji powoduje ponowne przerzedzanie się włosów.

Jeśli chodzi o konkretne propozycje produktów, warto przejrzeć te z poniżej listy:

Polecić mogę jeszcze ViviComb – innowacyjny grzebień laserowy, który sprawdza się nawet w przypadku zaawansowanego łysienia. Jest zupełnie bezpieczny (nie trzeba obawiać się żadnych oparzeń oraz innych działań niepożądanych) i co najważniejsze – skuteczny. Aż 9 na 10 osób zauważa widoczną poprawę po kilkunastu tygodniach stosowania.

Łysienie na skutek nadczynności tarczycy

Nadczynność tarczycy skutkuje wieloma dolegliwościami. Wśród nich jest przerzedzanie się włosów. Może to być pierwsza oznaka choroby. Tak więc, po zaobserwowaniu początków łysienia, warto zbadać funkcje tarczycy, czyli poziom TSH. Przyjmowanie leków stabilizujących pracę tarczycy pozwoli też na wzmocnienie i porost włosów.  Na porost włosów zaleca się stosowanie leku Alpicort E. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastosować preparaty z powyższej listy.

Dodaj komentarz