łysienie plackowatego można leczyć

Jak leczyć łysienie plackowate

Leczenie łysienia

łysienie plackowatego można leczyćZdawać by się mogło, że skoro w przypadku łysienia plackowatego wciąż nie ustalono dokładniej etiopatogenezy, czyli mówiąc prościej – przyczyny, to walka z tym problemem jest niemożliwa. Co najwyżej możemy „siłować” się z widocznymi objawami, czyli utratą włosów poprzez różnego rodzaju zaczeski, czy „pożyczki”, ewentualnie doczepiając włosy. Okazuje się jednak, że łysienie plackowate da się leczyć.

Najpierw jednak trzeba ustalić przyczynę takiego stanu rzeczy. Wbrew pozorom nie jest to sprzeczne z tym co napisałem we wstępie. To, że wciąż nie znamy dokładnej etiopatogenezy nie oznacza, że nie znamy części przyczyn, które łysienie plackowate mogą powodować. Mowa tu między innymi o podłożu genetycznym: zjawiska naczyniowe, autoimmunologiczne, również kwestie związane z psychiką.

Chemią w łysienie plackowatego

Zacznijmy od stosowania leków. Jako, że często tego typu wypadania włosów jest związane z chorobą, która atakuje nasz organizm stąd też stosuje się leki, które z jednej strony mają łagodzić objawy tejże, a z drugiej wpływa na stan włosów. I tak między innymi stosuje się kortykosteroidy. I tu od razu należą się Wam wyjaśnienia, a przy sam się wytłumaczę. Napisałem leki i automatycznie skojarzenie biegnie w stronę tabletek, ale akurat przypadku tych steroidów można powiedzieć o dwóch sposobach „przyjmowania”. Funkcjonują faktycznie w postaci przeznaczonej do łykania ( to tak zwane kortykosteroidy systemowe, które przepisywane są na recepty),a przynoszą efekty już po 4 tygodniach stosowania. Obarczone są niestesty licznymi skutkami ubocznymi. Migreny, nadciśnienie, wahania nastroju – to tylko niektóre z nich.

Kortykosteroidy można również stosować w postaci płynnej wstrzykiwanej w skórę głowy, rzecz jasna w łyse miejsce. Na łysienie plackowate stosuje się również cygnolinę i minoxidil, znany tym którzy z kolei mają problem wypadania włosów związanych genetyką.

Laserem w łysienie plackowate

To stosunkowo nowa metoda (trudno zresztą zważywszy na sposób leczenia, by była „wiekowa”) w walce z problemem, który dzisiaj opisuję. W największym skrócie wygląda to mniej więcej tak, że promienie lasera „kieruje” się w tę stronę na naszej głowie, gdzie są łyse miejsca. W pewien sposób pobudzają one mieszki włosowe do ponownej produkcji włosów. Warto zauważyć, że w zasadzie metoda ta nie ma żadnych skutków ubocznych. Tych, którym laser kojarzy się z wysoką temperaturą uspokajam, że w przypadku leczenia łysienia plackowatego stosuje się promienie o niskiej częstotliwości, a dodatkowo nie wykorzystują one ciepła, a więc nie mogą nas poparzyć.

Jak to jednak zwykle bywa w życiu, każda metoda ma jakieś minusy. I nie inaczej jest w przypadku leczenia laserem. Po pierwsze, aby faktycznie pojawiły się pewne efekty potrzeba jest nawet do 30 zabiegów. Dodatkowo jeśli łyse miejsca obejmują znaczną część głowy to raczej metoda ta nie podziała.

One thought on “Jak leczyć łysienie plackowate

  • W moim przypadku natomiast – miałam problemy z łysieniem plackowatym – lekarz dokładnie endykronolog, który badał mi hormony zaproponował mi abym przez pewien czas przyjmowała hormony. Przepisał mi tabletki, które wyrównały mi ich poziom i faktycznie poprawił mi się stan włosów Z kolei w przypadku mojej znajomej która miała problem z wypadaniem włosów zaczęła stosować tabletki antykoncepcyjne (bodaj Cyprest) i znacząco pomogło jej to na fryzurę. Teraz naprawdę jest jej czego zazdrościć. Wracając do mnie, to kiedy już przestałam przyjmować hormony rozpoczęłam się zmiany w życiu, że tak się wyrażę. Dieta ustawiłam tak, aby jak w najlepszy sposób wpływała na włosy i skórę, “polubiłam” suplementy i dużo biegam. Na razie pomaga;)

Dodaj komentarz