Jak chronić włosy przed słońcem?

Dbaj o włosy

Jak się tak człowiek przyjrzy temu co za oknem, to aż mu się nie chce siedzieć w domu. Wiosna, więc nie ma się co dziwić. Po niej przyjdzie lato, a potem jesień… No,  trochę się zapędziłem. Już wracam do dzisiejszego tematu. Wbrew temu co by się mogło wydawać pytanie jak chronić włosy przed słońcem jest dość istotne, szczególnie dla kogoś kto chce dbać o swoją fryzurę.

Wszystkie zalecenia, które można znaleźć dotyczą ochrony włosów w czasie lata, a więc wtedy kiedy słońce najbardziej na nie wpływa. Jednak moja ostatnia rozmowa z pewną znajomą panią kosmetolog, utwierdziła mnie w przekonaniu, że dobrze zacząć o nie dbać nieco wcześniej, początkiem maja. Zresztą najlepszym wyznacznikiem będzie to, kiedy skóra zacznie się opalać (to też znajoma kosmetolog). To właśnie promienie UV odpowiedzialne są głównie za nasze problemy z fryzurą. Uszkadzają one keratynę, a więc główny budulec włosów. Nie są one co prawda jedynym sprawcą problemów, ale o tym za chwilę.

Okazuje się, że najlepsze rozwiązanie jest, jak to zwykle bywa, najbardziej proste. Zaleca się po prostu nie wystawianie włosów na zbyt częstą i długą ekspozycję na słoneczne promienie. Nikt oczywiście nie zakazuje wychodzenia z domu, po prostu załóż na głowę kapelusz, chustkę, przy okazji uchronimy się przed udarem. Do tego powinniśmy zadbać o odpowiednią pielęgnację. W sklepach można kupić specjalne ekrany ochronne, które dodatkowo działają również regenerująco na włosy. Większość z nich ( i na te zwróćcie szczególną uwagę) posiada odpowiednie filtry fotoochronne – pochłaniają promienie UV. Dodatkowo, dobrym zakupem jest preparat o właściwościach nawilżających, bo w lecie nasze włosy są bardziej narażone na przesuszanie. Generalnie linia produktów słonecznych, że tak to nazwę wyróżnia się zwiększoną liczbę substancji pielęgnacyjnych (chociażby ceramidów).

Jeśli komuś wydaje, że wystarczy odpowiednio często nawilżać, chociażby przez kąpiel w morzu, czy nawet jeziorze są w dużym błędzie. To właśnie połączenie słonej wody z promieni jest najbardziej „zabójcze” dla włosów. Spłukana zostaje z nich naturalna bariera ochronna, a to z kolei powoduje wzmocnienie działania słońca. Powstają wolne rodniki, a te uszkadzają strukturę włosa. I wtedy mamy dopiero problem.

Dodaj komentarz