Informacje na temat Proscar

Preparaty na łysienie

Proscar to nowoczesny lek oparty o działanie finasterydu, substancji złożonej zaliczanej do związków 4-azasteroidowych, wytwarzanej syntetycznie i metabolizowanej głównie w wątrobie. Z uwagi na swoje działanie sprowadzające się do hamowania produkcji enzymu 5-alfa reduktazy odpowiadającego za przekształcanie testosteronu do postaci DHT, lek przeznaczony jest do stosowania wyłącznie u mężczyzn. Mniejsza produkcja naturalnego enzymu ogranicza poziom dihydrotestosteronu, a w efekcie również zmniejszenie gruczołu krokowego.

proscar

Zastosowanie i sposób używania

Proscar z uwagi na swoje tendencje do zmniejszania przerostu prostaty stosowany jest w sytuacjach, kiedy gruczoł krokowy osiąga zbyt duże rozmiary powodując jednocześnie zaburzenia funkcjonowania układu moczowego. Schorzenie znane też jako BPH dotyka około 50% mężczyzn w wieku powyżej 60 lat. Zawarty w Proscarze finasteryd powoduje obkurczanie gruczołu i udrażnianie przewodu moczowego poprawiając cyrkulację moczu, zmniejszając uczucie nieopróżnienia pęcherza i stałe odczuwanie parcia. Lek może być podawany wraz z innymi preparatami w celu wzmocnienia jego działania i wyeliminowania objawów ubocznych.

Zalecane stosowanie preparatu to zazwyczaj raz dziennie, połykając tabletkę w całości bez jej rozgryzania. W niektórych wypadkach lekarz może zmienić zalecaną dawkę.

Preparat Proscar nie został dopuszczony do stosowania dla chorych z rakiem prostaty. Nie jest też przeznaczony dla kobiet i dzieci.

Nie tylko na prostatę

Z uwagi na zawartość substancji odpowiadających za zahamowanie produkcji 5AR, Proscar może wspomóc leczenie łysienia androgenowego. Zablokowanie enzymu powoduje zmniejszenie produkcji szkodliwego dla mieszków włosowych dihydrotestosteronu. To zaś odpowiada za zahamowanie postępującego łysienia. Dalsza produkcja DHT w nadmiarze mogłaby powodować całkowitą miniaturyzację mieszków, prowadzącą do nieodwracalnego wyłysienia.

Możliwe reakcje uboczne

Proscar może wpływać negatywnie na niektóre funkcje organizmu. Do najczęściej notowanych działań niepożądanych zalicza się:

 • zaburzenia pociągu seksualnego,
 • zmniejszenie ilości nasienia uwalnianego podczas stosunku,
 • możliwy przerost owłosienia,
 • reakcje alergiczne, jak wysypka, swędzenie i obrzęki, zawroty głowy,
 • sporadyczne występowanie zmian fizycznych, jak guzek w piersi, wydzielina z brodawki, powiększenie piersi,
 • wrażliwość i ból jąder,
 • niezdolność do oddawania moczu,
 • w ponad 1 na 100 przypadków możliwa impotencja.

Każdy z powyższych objawów jest notowany rzadko, ale stanowi wyznacznik do natychmiastowego odstawienia leku i konsultacji z lekarzem.

Inne istotne informacje

Ze względu na mechanizm działania oraz jego natężenie stosowanie leku Proscar wymaga zachowania środków ostrożności.

 • Lek zawsze należy przyjmować po konsultacji z lekarzem urologiem i starannie obserwować zmiany zachodzące w ustroju.
 • Z uwagi na możliwość wchłaniania przez skórę leku nie powinny dotykać dzieci i kobiety, zwłaszcza w okresie ciąży, bowiem istnieje zagrożenie uszkodzenia płodu.
 • Przed podjęciem leczenia należy wykonać dokładne badania profilaktyczne będące podstawą kontroli działania leku.
 • W przypadku pominięcia dawki nie wolno stosować jej podwójnie.

Proscar powinien być stosowany szczególnie ostrożnie u osób z chorobami wątroby, infekcjami dróg moczowych i przy podejrzeniu raka prostaty.

Czy warto?

Opinie na temat preparatu Proscar są podzielone. Głównie dlatego, że jego stosowanie może powodować działania niepożądane z punktu widzenia mężczyzn. Chodzi o negatywny wpływ na sprawność seksualną i obniżenie libido. Dlatego część panów rezygnuje z kuracji, wybierając środki przeciwdziałające produkcji DHT, ale pozostające bez wpływu na seksualność, np. Procerin.

Z wiadomych powodów sama nie mogłam przetestować działania Proscar. Wiem jedno, że jest to preparat działający na prostatę. Dlatego do zwalczania łysienia lepiej wybrać takie środki, które powstały z myślą o redukcji nadmiernej utraty włosów.

Dodaj komentarz