Grzybica skóry głowy

Przyczyny łysienia

Choroba ta jest bardzo zakaźnaWypadanie włosów powodowane jest przez wiele czynników (na część z nich jak wiadomo, mamy dość ograniczony wpływ), ale chyba najbardziej „męcząca” dla nas jest sytuacja, kiedy wynika ono z choroby. I to niezależnie od tego, czy dotyczy ona bezpośrednio skóry głowy, czy atakuje inne części naszego organizmu. Dzisiaj – co wynika z tytułu wpisu – postanowiłem skupić się na tym pierwszym typie choroby, dodajmy dość męczącej.

Grzybica skóry głowy najczęściej dotyka dzieci, albo osoby które są u progu dojrzałości. Charakteryzuje się ona tym, że jest bardo zakaźna, jeśli więc przedszkolu do którego uczęszcza nasze dziecko pojawi się ta choroba warto zareagować. Grzybica skóry głowy wywoływana jest jak sama nazwa wskazuje przez grzyby (ich nazwy to Microsporum canis i Trichophyton tonsurans) i występuje – jeśli można tak powiedzieć- pod trzema postaciami: drobnozarodnikowa, zarodnikowa i woszczynowa. Ta ostatnia przy obecnych przestrzeganych zasadach higieny praktycznie się nie pojawia.

Typowym dla grzybicy skóry głowy obrazem klinicznym są tworzące się wokół mieszków włosowych guzki, które mają tendencje do rozmiękania, a w konsekwencji wypływa z nich ropa – nie jest to miły widok. Często te guzki zlewają się tworząc jeden wykwit w kolorze żywej czerwieni. Na tej „plamie” pozostają luźno osadzone pojedyncze włosy.

No właśnie, przejdźmy do najbardziej interesujących nas tu kwestii, czyli wpływu grzybicy skóry głowy na fryzurę. Jest to zależne od tego, który typ choroby nas zaatakuje. Włosy mogą stać się cienkie i ułamane praktycznie przy skórze głowy. Mogą również pojawić się łyse plamy przypominające nieco łysienie plackowate.

Grzybicę skóry najczęściej leczy się doustnie. Stosuje się do tego między innymi ketokonazol. Jest to lek, który ma działanie przeciwgrzybiczne, a więc jak najbardziej „trafione” jeśli chodzi o opisywaną chorobę. Pocieszający jest fakt, że w momencie kiedy wyleczymy grzybicę skóry głowy to łyse miejsca znikną, ponieważ w przypadku tej choroby włosy odrastają. Do tego wspominane guzki nie powodują powstawania blizn, a więc nasza fryzurą będzie tak samo pełna jak przed zachorowaniem.

 

Dodaj komentarz