Finasteryd na łysienie?

Preparaty na łysienie

To chyba jeden z bardziej znanych sposobów na łysienie androgenowe. Można nie jest tak popularny jak chociażby minoxidil, ale bez większego problemu znaleźć można jego „amatorów”. Rodzaj męski jest tutaj jak najbardziej wskazany, bo finasterydu nie powinny w żadnym wypadku stosować kobiety.

źródło: wikimedia
źródło: wikimedia

Na  pytanie dlaczego panie powinny go unikać odpowiedź jest dosyć prosta. Finasteryd jest stosowany w lekach mających pomóc mężczyznom przy łagodnym przeroście prostaty. Ten organiczny związek chemiczny (zaliczany do grupy steroidów) wpływa na zmniejszenie stężenie DHT. Ten ostatni to nic innego jako dihydrotestosteron. W pewnym wieku u mężczyzn rośnie jego poziom, a to powoduje problemy z prostatą i …

Łysienie andregenowe

Dokładnie tak. Stąd właśnie pomysł wykorzystania finasterydu przy tym męskim problemie. Substancja ta jak wspomniałem działa na DHT. Zmniejszenie stężenia jest związane z tym, że finasteryd blokuje przekształcanie się testetosteronu w dihydrotestosteron. To z kolei ma powodować zatrzymania osłabiania przez ten ostatni mieszków włosów. Konsekwencją jest zmniejszenie łysienia. Mają też pojawić się nowe włosy. „Mają”, bo jak to zwykle bywa, wiele zależy od kwestii indywidualnych. Co istotne, preparat zawierający opisywany związek chemiczny, zwykle stosować trzeba co najmniej 3 miesiące, aby pojawiły się widoczne efekty.

Wady finasterydu

Zaczniemy chyba od najpoważniejszej z perspektywy mężczyzny. Jednym z możliwych skutków ubocznych finasterydu jest negatywny wpływ na libido. Trzeba się liczyć z tym, że przy stosowaniu preparatów go zawierających, mogą zacząć się problemy z potencją. Kolejna sprawa to możliwy powrót łysienia. Jeśli odstawiamy finasteryd, to istnieje ryzyko, że wypadanie włosów powróci. Możemy również stracić, te które wyrosły w czasie kuracji.

W żadnym wypadku jak wspomniałem, ale powtórzę:  nie powinny stosować preparatów zawierających finasteryd kobiety (chociaż faktem jest, że można się w sieci spotkać z opiniami, że są one skuteczne w przypadku pań). Pod żadnym pozorem nie należy też ich brać w czasie ciąży.

To czy warto decydować się na stosowanie finasterydu ( jednym z preparatów, które go zawierają jest Proscar) jest tak naprawdę decyzją indywidualną. Nikt za Was jej nie podejmie. Prawda jest taka, że wybór produktó na łysienie jest spory. Pierwsze co przychodzi mi na myśl. Boisz się problemów z potencja? Wybierz preparat (np. Procerin), który ich nie powoduje.

Dodaj komentarz