Finasteryd a łysienie

Leczenie łysienia

łysienie androgenowe jest leczone finasterydem

W walce (może też to nazwać leczeniem) z łysieniem androgenowym w zasadzie mamy dwa główne problemy. Po pierwsze bardzo trudno taką wojnę wygrać, a po drugie trzymając się już tej wojskowej straty mogą być zbyt duże.

Niestety większość składników stosowanych w preparatach na łysienie może wywoływać dość poważne skutki uboczne. Ma to związek z co najmniej kilkoma przyczynami. Dzisiejszy bohater to jeden z tych składników, którego nieumiejętne stosowanie może źle na nas wpłynąć, a niekoniecznie musi poprawić stan naszego owłosienia. Finasteryd jest to organiczny związek z grupy steroidów i pierwotnie był stosowany do leczenia…łagodnego rozrostu stercza. Choroba ta występuje głównie u mężczyzn po 40 roku życia. W związku z jednak z jego działaniem postanowiono stosować go w kuracjach na wypadanie włosów.

O co chodzi? Ano o to, że finasteryd potrafi zmniejszyć stężenie DHT w gruczule krokowym, ale i we krwi. A to właśnie pochodna testosteronu jest uznawana za główny czynnik sprawczy w przypadku łysienia androgenowego. Z tego to właśnie powodu na rynku pojawiło się w pewnym momencie całkiem dużo preparatów z finasterydem. W Polsce z tych bardziej znanych warto wymienić : Propercia, Proscar, oraz Penester. Teoretycznie preparaty tego typu powinny nam pomóc, gdyż w zasadzie likwidują ten główny czynnik łysienia androgenowego. Rzeczywistość oczywiście już taka różowa nie jest. Przede wszystkim ciężko założyć, że całkowicie zatrzymamy wypadanie włosów i nastąpi ich odrastanie. Nie jest to wbrew pozorom takie proste.

Problem polega na wspomnianych skutkach ubocznych. Oczywiście w przypadku produktów na łysienie nie stosuje się takiej samej ilości finasterydu, jak na przykład przy lekach na przerost stercza, co nie zmienia faktu, że mogą wystąpić problemy, przede wszystkim natury seksualnej. Pamiętajmy,że działamy jednak na męskie hormony. Zmniejszenie libido, czy problemy z erekcja – to dwa najczęściej występujące skutki uboczne. Oczywiście nie jest, że każdego mężczyzny, który zastosuje preparat z finasterydem muszą one wystąpić. Kuracje są tak skonstruowane (szczególnie w kwestii długości ich trwania), aby szansę wystąpienia skutków ubocznych zminimalizować. Na pewno nie powinny stosować finasterydu kobiety, a w przypadku pań, które są w ciąży muszą one unikać bezpośredniego kontaktu z tym związkiem (chociażby z pokruszonymi tabletkami), bo związek ten może wnikać przez skórę.

 

Dodaj komentarz