Dowiedz się więcej o leku Propecia

Leczenie łysienia

Dlaczego? Bo to jeden z najbardziej popularnych preparatów przeznaczonych do leczenia łysienia androgenowego. Ale czy ten częsty wybór wynika ze skuteczności środka? Czy może z dobrej kampanii reklamowej?

Moc zamknięta w finasterydzie

Za skutecznością preparatu Propecia ma stać finasteryd. Jest to powszechnie znana substancja, która wykazuje silne właściwości antyandrogenne. Świetnie sprawdzi się w blokowaniu enzymu 5AR, który odpowiada za przekształcanie testosteronu w szkodliwy dla mieszków włosowych dihydrotestosteron.

Skuteczność potwierdzona badaniami

Zanim preparat Propecia trafiło sprzedaży, poddawano go testom klinicznym by potwierdzić jego skuteczność. 5 lat badań nad formułą leku dało efekty, a testy zakończyły się sukcesem.

Jeśli by wierzyć badaniom klinicznym, Propecia powoduje zahamowanie łysienia nawet u 48% mężczyzn oraz stymuluje porost włosów u 42% mężczyzn. Wynik jest zadowalający, choć oczywiście chciałoby się lepszych efektów. Ale z pewnością wszystko zależy od kwestii indywidualnych oraz stopnia zaawansowania łysienia.

Dostępność tylko na receptę

Niestety nie wszyscy mogą dostać tabletki Propercia, ot tak. Są bowiem dostępne w aptekach, i to wyłącznie po okazaniu recepty. By więc móc przekonać się o skuteczności środka, nie obejdzie się bez wizyty u lekarza. A jeśli specjalista orzeknie, że w naszym przypadku nie ma co stosować tego preparatu to albo pozostaje zapomnieć o bujnej czuprynie, albo zmienić lekarza 😉

Ale jest druga strona medalu…

Tabletki Propecia, poza tym że są ograniczone pod względem dostępu, to jeszcze nie mogą być przez wszystkich stosowane. O ile finasteryd pomoże mężczyznom w walce z łysieniem androgenowym, tak w przypadku kobiet będzie zupełnie nieprzydatny.

Gdyby jednak tego było mało, także i mężczyźni powinni zastanowić się nad słusznością przyjmowania tych tabletek. Poza tym, że Propecia ma wpływ na łysienie, oddziałuje na sprawność seksualną. Pół biedy, jeśli zawarty w tabletkach finasteryd  poprawiałby funkcje seksualne. Ale on daje efekt odwrotny – osłabia potencję, co prowadzi do pogłębienia kompleksów. Część panów skarży się na trudności w osiągnięciu erekcji, a to jest kluczowa kwestia, od której zależy gotowość do odbycia stosunku.

Czy są jakieś alternatywy?

Tabletki z finasterydem nie są jedynym ratunkiem w walce z łysieniem androgenowym. Alternatywą są preparaty zawierające naturalne inhibitory DHT, które blokują działanie 5AR, ale pozostają bez wpływu na sprawność seksualną.

Warto poszukiwać preparatów, które zawierają:

  • ekstrakt z Saw Palmetto,
  • kwas azelainowy,
  • kwas oleinowy.

Są to substancje, które odpowiadają za przechwytywanie szkodliwego DHT nawet w 70% (źródło).

Może więc nie warto stawiać wszystkiego na jedną kartę, decydując się na kurację z tabletkami Propecia? Skoro istnieją bezpieczniejsze i skuteczniejsze alternatywy (nie tylko w formie tabletek), aż grzech z nich nie skorzystać.

Dodaj komentarz