Domowe wcierki

Porost włosów

Można iść na łatwiznę i kupić gotowe produkty w sklepie. Drugą możliwością jest poświęcenie czasu i przygotowanie wcierki w domu. To w zasadzie wyłącznie Wasza decyzja. Nie mam zamiaru w tym konkretnym przypadku przekonywać do wyboru takiej, a nie innej metody. Dzisiaj jednak skupimy się jedynie na własnoręcznie przygotowywanych wcierkach.

cebule

Możliwości jest tak naprawdę wiele, ale prawda jest taka, że zwykle w swoistego rodzaju rankingach, czy tekstach na ten temat powtarza się parę z nich. Najczęściej w kontekście “te najbardziej skuteczne”. W większości wypadków składników takich wcierek nie musimy daleko szukać. Jeśli nawet nie mamy ich pod ręką, to w najbliższym sklepie je zakupimy.

Cebula i kozieradka

Od takiego też sposobu zaczniemy. Cebulę każdy w domu ma. Najlepiej wybrać najbardziej świeżą, bo chodzi nam głównie o sok. Obieramy cebulę i ścieramy na tarce. Przecedzamy przez sitko. Uzyskany sok wcieramy w skórę głowy. Gotowe. Odstrasza zapach, ale po umyciu i wyschnięciu włosów powinien on zniknąć. Taką wcierkę najlepiej stosować codziennie. Kozieradka była opisana niedawno, więc jedynie z kronikarskiego obowiązku i tego, że bardzo często jest ona polecana o niej wspominam. Łyżkę przyprawy do 3/4 szklanki wrzątku. Odstawiamy na mniej więcej pół godziny. Następnie wcieramy w głowę.

Rzepa i czosnek

Czarna rzepa (a dokładniej jej sok) nie pachnie zbyt przyjemnie. To jej wada w kontekście wcierki. Zaletą ma być jej skuteczność. Wystarczy pokroić warzywo na mniejsze kawałki i zetrzeć na tarce. Uzyskany sok wcieramy w skórę głowy. Istotna uwaga, zanim zastosujecie czarną rzepę, warto sprawdzić na małym wycinku w jaki sposób na nią zareagujecie. Może się zdarzyć, że skóra głowy będzie Was palić. To znak, że lepiej jej nie stosować. Zwykle jednak pojawia się mrowienie skóry głowy. Podobny efekt daje też stosowanie wspomnianej wcierki z kozieradki.

Czosnek zwykle jest stosowany jako dodatek do wcierek
Czosnek zwykle jest stosowany jako dodatek do wcierek

Czosnek ( teraz sobie uświadomiłem, że wybrałem wcierki o mało przyjemnym zapachu) znany jest głównie ze swoich właściwości leczących infekcje. Można go też stosować na włosy. O ile można się spotkać z wcierką czosnkową, o tyle jednak zdecydowanie częściej jest on tylko jednym ze składników. Często  jest to wspomiana cebulowa,  gdzie czosnek jest dodatkiem (w startej postaci) . Dla wzmocnienia efektu do takiej mieszanki dodaje się też korzeń łopianu i tatarak. O typowo ziołowych wcierkach napiszę jednak następnym razem, tak aby zachować jakiś porządek ;).

Dodaj komentarz