Dlaczego wypadają?

Przyczyny łysienia

To pytanie, które prędzej czy później zadaje sobie każdy, kto ma taki problem. Wypadanie włosów to oczywiście proces naturalny (związany z cyklem ich życia), ale zaniepokoić powinna nas sytuacja, kiedy tracimy je w nadmiarze.

Co to właściwie oznacza? Tak naprawdę to kwestia indywidualna. Sami musicie stwierdzić, prostą metodą porównawczą, czy faktycznie wypada Wam ich za dużo. Wystarczy ocenić ile tracicie włosów w danym momencie, ale ile wypadało ich wcześniej. Jeśli jest ich na grzebieniu, na ubraniach, czy pod prysznicem zdecydowanie za dużo, to wtedy możecie sobie zadać pytanie: „Dlaczego wypadają?”. Przyczyn może być wiele, ale dzisiaj skupimy się tylko na kilku.

 Wypadanie włosów

Stres, nieodpowiednia dieta

Zwłaszcza ten pierwszy czynnik jest częstym powodem utraty włosów. Stres w zasadzie wpływa na cały nasz organizm nie wyłączając fryzury. Jeśli jest on długotrwały, to wyraźnie zobaczycie tę zależność. W podobny sposób na kondycję włosów wpływa też ogólne zmęczenie organizmu.

Kolejna sprawa to dieta. Brak odpowiedniej ilości konkretnych minerałów i witamin nie pozostaje bez wpływu na stan fryzury. Istnieją składniki, których niedobór można uznać za przyczynę wypadania włosów. Wystarczy, że zabraknie w menu odpowiedniej ilości witamin z grupy B. Są też minerały i witaminy nie mające bezpośredniego wpływu na fryzurę. Organizm to jednak swoistego rodzaju system naczyń połączonych, więc niezbilansowana i niezdrowa dieta w pewnym momencie może spowodować między innymi wypadanie włosów

“Wariujące” hormony

Tę przyczynę również można zaliczyć do grupy często występujących. W przypadku mężczyzn głównym typem łysienia jest to określane jako androgenowe. Związane jest ono z tzw. aktywną formą testosteronu – 5α-Dihydrotestosteron. Bezpośrednią przyczyną jest nadwrażliwość organizmu na nią. U pań powodem wypadania włosów w ilościach zdecydowanie przekraczających normę może niedobór estrogenów. Przykładem sytuacji w której może się to zdarzyć jest „stan błogosławiony”. Dokładniej rzecz biorąc, po urodzeniu dziecka w znaczący i nagły sposób spada poziom estrogenów. Objawiać się to może na różne sposoby, między innymi nadmiernym wypadaniem włosów. Zazwyczaj po pewnym czasie wszystko wraca do normy. Taki spadek może mieć też miejsce po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych.

Choroby skóry

To temat na oddzielny wpis i to raczej nie jeden, ale chociaż nim wspomnę dzisiaj. Choroby skóry, które mogą skutkować wypadaniem włosów, to np. toczeń rumieniowaty i liszaj płaski. W pewien sposób na stan fryzury wpłynąć może też nadmierne wydzielanie sebum przez gruczoły łojotokowe. Swoje trzy grosze “dorzuca” też łupież.

To oczywiście nie wszystkie możliwe przyczyny wypadania włosów, ale o innych następnym razem… 😉

Dodaj komentarz