Dlaczego wypadają mi włosy? (Cz. 1)

Przyczyny łysienia

Dzisiaj dla odmiany nie skupię się na samym łysieniu spowodowanym przez dihydrotestosteron. Wypadanie włosów może być spowodowane przez wiele czynników. Niektóre z nich są niewidoczne na pierwszy rzut oka. Inne stanowią poważne problem zdrowotny.

wypadanie włosów

Co jesz?

A właściwie interesuje nas to… czego w Twojej diecie nie ma. Długotrwały niedobór niektórych składników może powodować wypadanie włosów. Tutaj bardzo dobrym przykładem jest siarka. Jej niedobór w organizmie to w ogóle poważne zagrożenie dla jego funkcjonowania. Nas jednak najbardziej interesuje to, że w takim przypadku włosy stracą blask i zaczną wypadać w dużych ilościach. Tak przy okazji dodam, że niedobór siarki może być związany też z poważnymi problemami, na przykład z wątrobą.

Bardzo często w kontekście niedoboru pierwiastków i wypadania włosów wymienia się też żelazo. Anemia spowodowana przez brak tego minerału w codziennej diecie ma wiele objawów. Jednych z nich, ale nie najgorszym, będzie wypadanie włosów. Uważaj też na niedobór cynku w codziennej diecie. On też skutkuje tym, że włosy „lecą” w nadmiarze. To nie wszystkie składniki łączące dietę z fryzurą, ale wymieniłem te najbardziej istotne.

Może to tarczyca?

To problem zdrowotny niewidoczny na pierwszy rzut oka. Ma on po prostu sporo różnych objawów. Część z nich często nie traktuje się jako objaw choroby. Za przykład posłuży tutaj tycie. Problem z tarczycą są dwa główne. To jej nadczynność i niedoczynność. Obie dolegliwości powodują rożne objawy. Często przeciwstawne. Przykładowo jeden powoduje problem ze zrzuceniem wagi. Drugi z przytyciem. Jeden nadmierne pocenie. Drugi z odczuwaniem zimna nawet w lecie przy wysokiej temperaturze.

Przy niedoczynności tarczycy spodziewajcie się łamliwości włosów, a także wypadania ich w nadmiernych ilościach.

Bardzo się stresujesz?

To pytanie powinien zadać sobie dzisiaj każdy. Stres może w dłuższej perspektywie powodować wiele problemów zdrowotnych w tym również i wypadanie włosów. Nie będę Wam tutaj dokładnie opisywał procesów, które do tego prowadzą. Dość powiedzieć, że pewne substancje chemiczne wydzielane w nadmiernych ilościach w stresie, mają niekorzystny wpływ na stan włosów. A też trzeba dodać, że i swoje dokładamy w takiej sytuacji.

Jeżeli w Twoim życiu jest sporo stresu, to bardzo często prowadzisz się dość niezdrowo. Albo go zajadasz, albo pijesz sporo alkoholu. Nieregularne odżywianie to też problem w przypadku stresu. To przekłada się na stan włosów.

Dodaj komentarz