Siwienie i wypadanie włosów mają wspólną przyczynę

Dlaczego siwiejemy tak wcześnie?

Dbaj o włosy

Siwienie i wypadanie włosów mają wspólną przyczynęA co taki wpis ma wspólnego z wypadaniem włosów – ponoć głównym tematem bloga? Wbrew pozorom jest całkiem sporo kwestii łączących oba tematy, o czym postaram się zaraz Was przekonać. Zresztą, jak ktoś siwieje, to może łysieć i odwrotnie. I jestem pewien czynnik, który w pewien sposób łączy obie kwestie, ale o tym potem.

Skupmy się przede wszystkim na problemie przedwczesnego siwienia. I panowie pozwolą, że odniosę dzisiejszy temat głównie do kobiet, bo mam takie wrażenie, że to jednak większy problem dla nich.

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu, przypadki zbyt wczesnego siwienia, można powiedzieć, że były jednostkowe. Ich powodem najczęściej były uwarunkowania genetyczne, które wciąż oczywiście są jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy. Jednak dzisiejszy świat dołożył kolejne powody, które dodatkowo „przesunęły” w dół wiek kiedy zaczyna się siwienie. W idealnych warunkach proces ten u pań rozpoczyna się między 35 a 40 rokiem życia. To czy będzie to widoczne i kiedy się zacznie było do tej pory uzależnione między innymi od koloru włosów. W przypadku osób o jasnych włosach, problem ten pojawiał się znacznie później, a do tego był mniej widoczny. Samo siwienie wynika z naturalnego spadku ilości melaniny w naszym organizmie. Jest ona odpowiedzialna za kolor naszej skóry, jak i barwę włosów. W momencie kiedy się starzejemy i tracimy ją nasza fryzura zaczyna się „wybielać”.

Jednak w momencie kiedy naszym życiem, że tak to górnolotnie określę, zaczęła rządzić praca, oraz stres z nią związany (ale też i życiem rodzinnym, wychowywaniem dzieci) okazało się, że wiele Pań zaczyna siwieć już przed 30 rokiem życia.

Z czego to wynika? Tu właśnie wchodzi czynnik, o którym wspominałem na początku, że łączy opisywany przeze mnie problem z wypadaniem włosów. Jest nim niedobór witamin z grupy B. To właśnie one odpowiadają w organizmie za szereg spraw związanych ze zestarzeniem się. Są więc one czynnikiem, który zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry, pojawianiu się zmarszczek, aktywnie uczestniczą w regeneracji komórek, a także poprawiają pigmentację i STAN włosów, a więc zapobiegają nadmiernemu ich wypadaniu.

Stres powoduje wypłukiwanie witamin z grupy B, a to z kolei powoduje między innymi przedwczesne siwienie. Oczywiście nie jest tak, że w ciągu dwóch dni, kiedy występuje niedobór nagle nasze włosy staną się srebrne. Sytuacja stresowa i problem z ilością witamin z grupy B musi jednak trochę potrwać. I w tym właśnie można upatrywać szansę na walkę zarówno z siwieniem, jak i z wypadaniem włosów. Starajcie się więc drogie Panie, mimo znoju dnia codziennego dbać o dostarczanie do organizmu witamin z grupy B. Bądź w suplementach, bądź poprzez konkretne produkty. Jeśli nie wiecie gdzie je znajdziecie, postaram się w ciągu najbliższych dni opisać jedzenie, które je zawiera.

One thought on “Dlaczego siwiejemy tak wcześnie?

  • Mam 34 lata i niestety już 2 lata temu zauważyłam pierwsze siwe włosy na skroni. Szczerze powiedziawszy próbowałam kilku cudownych suplementów diety, ale okazało, że nie są one skuteczne w moim przypadku, dlatego też po prostu farbuje teraz włosy i po problemie. Da się do tego przyzwyczaić, a poza tym farba potrafi ukryć niedoskonałości.Co nie zmienia faktu, że witaminę B (jak i inne) stosuję, ale bardziej profilaktycznie, ot tak dla ogólnego zdrowia, włosów rzecz jasna też.

Dodaj komentarz