Przetłuszczające się włosy

Dlaczego się przetłuszczają?

Dbaj o włosy

Przetłuszczające się włosyNo właśnie, pytanie wydawało by się jest banalne. Tylko, czy znamy na nie odpowiedź? Jeśli tak siądziemy i się zastanowimy, to wiemy jakie są objawy przetłuszczania się włosów ( a tak naprawdę to skóry głowy), znamy też częściowo skutki, a także różnego rodzaju metody radzenia sobie z tym problemem. Ale jakie są przyczyny takiego stanu rzeczy?

Gdy jesteśmy młodzi

Wtedy to właśnie najczęściej zaczynają się problemy z przetłuszczaniem się skóry głowy, a w konsekwencji również, naszych włosów. Wszystko winne są zmiany hormonalne, które mają miejsce w okresie dojrzewania. To one aktywują gruczoły łojowe do nadmiernego wydzielania się łoju. Starsi czytelnicy na pewno pamiętają swoje młodzieńcze czasy i wiecznie problemy z włosami, które robiły się tłuste, a to raczej nie wyglądało zbyt dobrze. Zresztą bardzo często współwystępował też problem tłustej cery i trądziku. Co się człowiek musiał namęczyć, żeby sobie z całym problemem poradzić, a często i tak nic to nie dawało, bo sebum (inna nazwa łoju) i tak wydzielał się w ogromnych ilościach. Obecnie dużo lepszy dostęp jest do kosmetyków, jak i -czasem niezmiernie tajemniczych – preparatów, które na tłustą cerę pomagają.

Co właściwie powoduje taką sytuację?

Wróćmy jednak do skóry głowy. Już wiemy, że jedną z przyczyn są zmiany hormonalne w okresie dojrzewania (chociaż generalnie rzecz biorąc wahnięcia poziomu hormonów w różnym wieku, może powodować takie problemy), ale czy są jakieś czynniki, które przetłuszczające się włosy, warunkują? Przede wszystkim, specjaliści jako pierwszy wymieniają uwarunkowania genetyczne. Jeśli Wasi rodzice mieli, albo mają problemy ze zbytnim wydzielaniem się sebum, to z duża dozą prawdopodobieństwa i Was on dopadnie.

Niezmiernie istotna jest także wielkość gruczołów łojowych, jak i ich liczba. Co chyba oczywiste, im większe i im więcej, tym poważniejszy będzie nasz problem. Istotnym elementem o którym należy też tu wspomnieć są tak zwane „uwarunkowania organizmu”.

Jak sami wpływamy na przetłuszczanie się włosów?

Tak to jest, że nie da się wszystkiego wytłumaczyć genetyką, czy wiekiem. Również i my możemy mieć wpływ na nadmierne wydzielanie łoju, lub też na opanowanie takiej sytuacji. I tu w zasadzie prym wiodą trzy czynniki: dieta, pielęgnacja i higiena. W tym pierwszym przypadku chodzi o to, aby nie jeść zbyt ostrych i tłustych potraw (czyli po prostu odżywiajmy się zdrowo, jakkolwiek to banalnie brzmi). Brak odpowiedniej pielęgnacji również może doprowadzić do przetłuszczania się skóry głowy. Tutaj przede wszystkim chodzi o dobór odpowiednich specyfików: szamponów, odżywek itd. Jeśli widzicie, że włosy Wam się przetłuszczają to znak, że czas na zmianę preparatów, których używacie do pielęgnacji. Ostatni element o którym wspomniałem, wydaje mi się na tyle oczywisty, że nie wymaga tłumaczenia.

Już tak na sam koniec wspomnieć mi jeszcze wypada o tym, że również stres może powodować zwiększone wydzielanie się sebum. W tym wypadku już Wam nie pomogę – każdy ma swoje sposoby na to, aby się zbytnio nie denerwować. A, i jeszcze pogoda ma swoje do powiedzenia. Dużo częściej włosy przetłuszczają się nam zimą, kiedy chowamy je pod czapkami.

PRZECZYTAJCIE RÓWNIEŻ: JOD, A WŁOSY


One thought on “Dlaczego się przetłuszczają?

  • Witam

    Mam pytanie. Strasznie przetłuszczają mi się włosy. Od paru lat (kiedy skończyłem 17, wtedy mi się to zaczęło). Próbowałem już wielu sposobów. Ostatnio wyczytałem o tym, że można spróbować włosy “przetłuścić”. To znaczy nie myć ich przez tydzień, a nawet dwa i wtedy to ma przejść. Niespecjalnie jednak wydaje mi się to przede wszystkim higieniczne. Wie Pan może coś na ten temat, ewentualnie jak sobie z tym poradzić.

Dodaj komentarz