Dlaczego są tłuste?

Dbaj o włosy

To powinno być pierwsze pytanie jakie sobie zadacie, jeśli macie faktycznie taki problem. To w jaki sposób sobie z nim poradzicie, to kwestia następna. Pytanie o przyczynę jest jednak o tyle ważne, że – jak zresztą w przypadku wielu dolegliwości – jeśli poznamy odpowiedź, łatwiej będzie nam z problemem walczyć. Poza tym duża wiedza na temat dolegliwości z którą się zmagamy, to zawsze „wartość dodana”.

wlos

Zaczniemy od samego mechanizmu przetłuszczania się włosów. Nazwijmy go sobie „praprzyczyną”. W naszej skórze znajdują się gruczoły łojowe. Mają one jak najbardziej „dobre zamiary”. Wydzielając łój (nazywany też sebum) tworzą między innymi barierę antybakteryjną. To on wpływa też na miękkość i gładkość naszej skóry. Problem zaczyna się wtedy, gdy wydzielana jest zbyt duża ilość sebum.

Czynniki zwiększające ryzyko

Tak je sobie nazwiemy roboczo. Po pierwsze, genetyka. Mogą istnieć uwarunkowania w tej materii, zwiększające produkcję sebum. Nieprawidłowa pielęgnacja to druga sprawa. Ją zresztą można uznać też za przyczynę. Kolejny czynnik to zmiany hormonalne. Nie wiem czy pamiętacie okres dojrzewania. To właśnie wtedy dochodzi do tzw. burzy hormonów. Wiele się wtedy zmienia, ale nas tutaj najbardziej interesuje to, że może wzrosnąć produkcja sebum. Nawiasem mówiąc, połączone jest to z tak ukochanym przez nastolatków, trądzik.

Co jest powodem?

Włosy przetłuszczające się są związane z nieprawidłową pielęgnacją. Na ten temat można by napisać niejeden elaborat, ale skupmy się tym, że powodem może być: zły dobór szamponu, odżywki itd. Problemem może być nadmiar chemii w nich. Problemem są też odżywki, które nie wymagają spłukiwania. Za dużo kosmetyków naraz, to też ryzyko przetłuszczających się włosów. A jak już jesteśmy przy pielęgnacji, to lepiej unikać zbyt gorącej wody. Szczotkowanie to kolejny – wydawać by się mogło dość błahy – powód dla których zwiększa się produkcja sebum.

W zimie powodem przetłuszczania się włosów może być nakrycie głowy. W pewien sposób utrudnia ono oddychanie skóry. Skutkiem może być przetłuszczenie. Nikogo jednak do chodzenia bez czapki zimą nie namawiam.

Przyczyną opisywanej dolegliwości może być przedłużający się stres. Czasem nie zdajemy sobie tak naprawdę sprawy, jak bardzo duży wpływ ma on na poszczególne aspekty związane z naszym wyglądem, ale przede wszystkim zdrowiem. W podobny sposób na produkcję sebum może działać niezdrowa dieta. Przetłuszczanie się włosów mogą wywoływać niektóre leki. O tym jak sobie z nimi radzić, już niedługo.

Dodaj komentarz