Dlaczego mężczyźni częściej łysieją?

Przyczyny łysienia

W zasadzie to dość oczywisty proces, prawda? Kiedy widzicie łysiejącego faceta gdzieś na ulicy, to wydaje się to być całkiem normalne. Panowie w pewnym wieku po prostu tracą włosy i już. Można by powiedzieć „takie życie”. Łysiejąca kobieta wzbudza – często niezdrowe – zainteresowanie. Jest to jednak sytuacja dużo rzadziej występujacą. Skupmy się jednak na mężczyznach i odpowiedzi dlaczego panowie częściej łysieją.

Winne hormony

Może to nieco niesprawiedliwy i jednoznaczny osąd, ale w zasadzie to można powiedzieć, że odgrywają one ważną rolę w tym procesie. Odpowiedzmy sobie na pytanie co odróżnia mężczyzn od kobiet. Pewnie wielu panów uśmiechnie się dwuznacznie, ale odpowiedź brzmi: hormony. Chociaż oczywiście mają one wpływ na cechy płciowe. U mężczyzn występują androgeny. U kobiet one też są (tak jak u meżczyzn estrogeny, a więc żeńskie hormony). W czym więc problem? W ilości po prostu. U panów jest ich zdecydowanie więcej.

To hormony o budowie steroidowej. Produkowane są one przez jadra i korę nadnerczy. Te hormony to przede wszystkim doskonale znany testosteron, ale i 5-alfa-dihydrotestosteron (spotkacie się ze skrótem DHT, zreszta sam go tutaj używam). I to właśnie ten ostatni jest języczkiem u wagi. Obecny jest on również u kobiet, ale w dużo mniejszych ilościach. To on jest związany z najczęściej występującym typem łysienia, czyli androgenowym właśnie. Dla mężczyzn ta aktywna forma testosteronu jest niezwykle istotna. Dość powiedzieć, że odpowiada ona za kształtowanie męskich narządów płciowym.

Problemem jest to, że może powodować łysienie. W tym wypadku zasada jest dość prosta. Nadwrażliwość organizmu na dihodrotestosteron , to prawie na pewno problem z nadmiernym wypadaniem włosów. DHT powoduje osłabienie mieszków włosów. Początkowo panowie nawet tego nie zauważycie. W pewnym jednak momencie włosy staną się cienkie, a fryzura straci na bujności. To kiedy się to zacznie jest uzależnione od wielu czynników. Pierwsze symptomy mogą wystąpić nawet w wieku kilkunastu lat. Najpierw włosy zaczynamy tracić na skroniach. Następnie dochodzi do tzw. cofania się linii czoła. Problemem również może być przerzedzenie fryzury na czubku głowy. Najdłużej włosy utrzymują się z tyłu głowy. Skad spytacie taka dziwna sytuacja? Spotkałem się kiedyś z informacją, że to tam DHT ma najmniejsze działanie. Można powiedzieć, że mieszki są najbardziej odporne.

Co mogę zrobić?

Rozwiązań jest wiele. Można zdecydować się na przeszczep. To jednak kosztowna „zabawa”. Jeśli jednak kogoś stać to droga wolna. Wiele zależy od etapu na którym jesteśmy. Może się okazać, że wystarczą „zwykłe” suplementy”. Jest też oczywiście mnóstwo preparatów na łysienie. Sa np. takie, które zawierają minoxidil (chyba najbardziej popularny składnik), jak chociażby Rogaine. Zresztą to chyba jeden z pierwszych produktów, które były reklamowane na szeroką skalę. Są też preparaty dla osób, które akurat minoxidilu nie chcą stosować. Za przykład posłuży Spectral.RS wykorzystujący nowoczesną technologię nanosomową.

Dodaj komentarz