DHT i męskie łysienie – co mają wspólnego?

Leczenie łysienia mężczyzn

Często spotykam się z takim pytaniem. Dlatego też postanowiłem w końcu – mam nadzieje wyczerpująco – na nie odpowiedź. Na pewno tekst przyda się osobom, które dopiero zapoznają się i „oswajają” z tematem męskiego łysienia.

Co to jest DHT?

Zacznę właśnie od tego. To skrót od dihydrotestosteron. Czyli jak już pewnie domyślacie ma on związek z naszym, męskim hormonem. Dokładniej rzecz biorąc jest to aktywna forma testosteronu. Ma ona wpływ na  organizm. Po pierwsze jest odpowiedzialna za rozwój embrionalny zewnętrznych narządów płciowych.

Niestety na pewnym etapie naszego życia DHT może zacząć nam „przeszkadzać”. Po pierwsze ta aktywna forma testosteronu wiąże się z przerostem prostaty. Po drugie z utratą włosów.

Czym jest męskie łysienie?

Problemem wielu facetów:) (przytrafia się również kobietom, chociaż rzadziej i nieco inaczej wygląda). Zanim o przyczynie, to skupię się na objawach. Pierwsze symptomy mogą się pojawić już w wieku nastoletnim. Zwykle jednak ma to miejsce nieco później. Wiele też zależy od tzw. czynników indywidualnych. Takim głównym objawem jest cofnięcie się linii czoła. Będzie ono widoczne. Dochodzi do przerzedzenia włosów, a następstwem jest ich utrata. „Uśpienie” mieszków włosowych.

Co wspólnego ma DHT i męskie łysienie?

W końcu odpowiedź:) Za główną przyczynę łysienia u mężczyzn uznaje się właśnie DHT. Dokładniej rzecz biorąc pewnego rodzaju nadwrażliwość na jego działanie. To on osłabia mieszki włosowe. Konsekwencją jest to co widzimy na głowie. Dochodzi do pewnego rodzaju opóźnienia produkcji włosów. Następnie zahamowania go.

pokrzywa
Pokrzywa – naturalny bloker DHT

Jak walczyć z DHT?

Jest kilka możliwości. Po pierwsze można postawić na takie produkty jak minoxidil i finasteryd. Mają one swoje zalety, ale nie pozbawione są wad. W przypadku minoxidilu, który przez lata był jedynym rozwiązaniem na łysienie, to przede wszystkim możliwe problemy skórne. Bardzo często po jego odstawieniu włosy znowu zaczynają wypadać.

Finasteryd to rozwiązanie stosowane pod ścisłą kontrolą lekarza (to już powinno Wam coś o nim powiedzieć). Na temat tego związku pisałem i możecie przeczytać nieco więcej). Tutaj wspomnę tyle, że w jego kontekście wymienia się – jako skutek uboczny – problemy z libido.

Kolejnym rozwiązaniem są naturalne blokery DHT. Ich zaletą w porównaniu do wyżej opisanych jest brak tego typu skutków ubocznych. A to – zwłaszcza kwestia dotycząca libido – ważna sprawa dla nas facetów. Jednym z takich naturalnych blokerów jest pokrzywa. Znajdziecie ją w preparacie Profolan. Jest on dostępny w kapsułkach. Działa na DHT od wewnątrz. Pokrzywa to jednak nie jedyny składnik, który się tam znajduje. Mamy chociażby skrzyp wspomagający porost włosów.

Naturalnym blokerem DHT jest też palma sabałowa. W zasadzie do pewnego momentu nie była ona zbyt popularna w naszym kraju. Obecnie można spotkać zwolenników stosowania jej na męskie łysienie. Z drugiej strony spotkałem się z opiniami, że akurat ten sposób nie działa

Profolan 20% taniej!

Dodaj komentarz