Dzięki skrawkowi skóry głowy specjalista potrafi określić typ łysienia

Czym są badania histopatologiczne

Leczenie łysienia

Dzięki skrawkowi skóry głowy specjalista potrafi określić typ łysieniaPewnie się powtarzam (a nawet na pewno tak jest), ale ustalenie przyczyny łysienia to w zasadzie najważniejsza sprawa w kwestii wypadania włosów, bo to od tego zależy ewentualna dalsza droga leczenia, czy bardziej wojskowo : walki z wrogiem. Badań, które mogą nam pomóc w w jej ustaleniu jest co najmniej kilka, ja dzisiaj skupię się na histopatologicznych.

 

Czym jest?

Jak zapewne stali czytelnicy bloga zauważyli, lubię sobie sam zadawać pytanie i zaraz potem na nie odpowiadać. Nie inaczej jest i tym razem. Otóż badanie histopatologiczne jest inwazyjną metodę badania włosów. przeznaczoną niekoniecznie dla wszystkich mających problem łysienia. Przede wszystkim wymaga ono wycięcia fragmentu skóry, a to z kolei może powodować komplikacje. Nie musi, aczkolwiek na pewno istnieje dużo większe ryzyko, niż w przypadku zwykłych badań oceniających stan włosów. Jest ono jak wspomniałem nie dla wszystkich,bo tak naprawdę decyduje się na nie tylko w przypadku kiedy łysienie jest nietypowe i wymyka się pewnym – ogólnie znanym – schematom.

Przebieg badania histopatologicznego

Jak wspominałem, potrzebne jest pobrania kawałka skóry. Nie ma się jednak czego specjalnie bać, bo po pierwsze chodzi o mały kawałek ( mowa o kwadracie 2 mm na 2 mm, czasem do 4 mm). Po drugie badanie wykonywane jest przy miejscowych znieczuleniu. Z drugiej strony te skrawki skóry pobierane są z 2 do 6 punktów na głowie. Potem są one poddawane konkretnych badaniom, które są naprawdę dokładne.

Specjalista badający te skrawki skóry podaje między innymi gęstość włosów i ilość mieszków. Podaje procentowy udział tych, które działają normalnie i tych, które są w zaniku. Sprawdza się również grubość włosa. Wspominane kilka punktów z których ta skóra jest pobierana również mają sens. Dlaczego? Ano dlatego, że w przypadku każdego bada się dokładnie to samo, a potem porównuje się między sobą te punkty,a to może dać bardzo dużo informacji dotyczących łysienia.

Badania histopatologiczne przeprowadza się zazwyczaj w dwóch przypadkach. Jeśli mamy podejrzenia, że w przypadku pacjenta występuje łysienie plackowate, ale zachodzi podejrzenie jest ono, tak jak jego przyczyny, nietypowe. Badanie te wykonuje się również czasem w przypadku łysienia androgenowego, oraz bliznowaciejącego. Można powiedzieć, że jest ono niezmiernie skuteczne, bo jednak badamy nie tylko włosy, ale i również skórę, a więc miejsce z której wyrastają, bądź powinny.  

PRZECZYTAJCIE RÓWNIEŻ:

TRICHOSCAN

2 comments

  • Pewnie część czytelników Porostu może się zastanawiać dlaczego pan Paweł nie wspomniał o innych powodach wykonywania tego badania, choć dla mnie jest oczywiste, że porusza się tylko najbardziej interesujący (w tym przypadku włosy) aspekt. Ja, tak dla ścisłości wspomnę tylko, że badanie histopatologiczne znają także doskonale wszystkie osoby, które chorują, bądź ktoś w ich rodzinie chorował na raka na przykład, albo miał podejrzenie jakiegoś nowotworu, albo przykładowo gdy miał polipy, gdyż badanie to, znane bardziej jako biopsja to podstawowe narzędzie w diagnozowaniu raka, ale także schorzeń skóry.
    Może nieco zupełnie niechcąco kogoś przeraziłam, ale absolutnie nie ma co się obawiać jeśli udawszy się do dermatologa z włosami ten zaleci badanie histopatologiczne :}

  • A to dziękuję za zwrócenie uwagi. Fakt, wiem, że badania histo nie dotyczą tylko włosów i w zasadzie powinienem o tym napisać, ale chyba za bardzo skupiłem się na włosach, stąd też taka wpadka. Obiecuję poprawę;]

Dodaj komentarz