Włosy mogą również wypadać przez problemy z tarczycą

Czym jest łysienie dyfuzyjne

Przyczyny łysienia

Włosy mogą również wypadać przez problemy z tarczycąCi którzy uważnie czytają bloga wiedzą, że powodem wypadania włosów (chociaż w tym wypadku lepiej było by powiedzieć „łysienia”) mogą być problemy z DHT, stresem, czy tarczycą. Kiedy tak przeglądałem wpisy na blogu zauważyłem, że w zasadzie nigdy nie wspomniałem o tym, że również wysoka gorączka może mieć wpływ na stan naszej fryzury.

 

W zasadzie łysienie dyfuzyjne, które jest dzisiejszym bohaterem wpisu można określić jako stan chorobowy, chociażby właśnie z powodu przyczyn ( o których nieco dalej) jego występowania. W tym przypadku utrata włosów obejmuje tylko skórę głowy, a charakterystyczne jest to, iż ma ona charakter rozproszony. W zasadzie to w jaki sposób będzie to widoczne zależy głównie od koloru włosów, ale także ich ilości.

Teraz nieco o przyczynach, które mogą doprowadzić do łysienia dyfuzyjnego. Główną z nich, o czym wspomniałem już na samym początku jest wysoka gorączka. W momencie kiedy nasz organizm jest skazany na taka odbiegającą od normy temperaturę zaczyna się bronić, ale jednocześnie przy okazji może w nim dojść do uszkodzeń. I ten drugi stan dotyczy mieszków włosowych w przypadku których pojawiają się zmiany strukturalne prowadzące do ich osłabienia. Konsekwencją jest rzecz jasna wypadanie włosów i problemy z prawidłowym funkcjonowaniem mieszków.

To jednak nie jedyna możliwość, która może prowadzić do wystąpienia łysienia dyfuzyjnego. Specjaliści jako prawdopodobną przyczynę podają również problemy z tarczycą. Dokładniej rzecz biorąc w przypadku kiedy mamy do czynienia z nadczynnością tego organu włosy stają się cienkie i delikatne, a konsekwencją może być właśnie łysienie dyfuzyjne. Może ono również wystąpić w przypadku niedoczynności tarczycy, a w tym wypadku włosy stają się suche i szorstkie. Znalazłem również informację, że łysieniu dyfuzyjnemu może również towarzyszyć wypadanie brwi (tak zwany objaw Hertogha). Dotyczy to około 1/3 jej wielkości i raczej z zewnętrznej części oka.

Leczenie tego typu łysienia to w zasadzie jest uzależnione od tego czym jest spowodowane. W przypadku pierwszej przyczyny (wysokiej gorączki) leczy się rzecz jasna chorobę, która ją spowodowała. Włosy i tak pewnie wypadną, ale im szybciej coś poradzimy tym stracimy ich mniej. Jednocześnie już wyleczeniu się z konkretnej choroby warto zadbać o odżywienie włosów, oraz ich wzmocnienie. Co ciekawe jednak, bardzo często jest tak, że w momencie kiedy wrócimy do całkowitego zdrowia nasze włosy nagle po prostu przestają wypadać.

Dodaj komentarz