Wypadanie włosów może być powodowane przez leki

Czym jest łysienie anagenowe?

Przyczyny łysienia

Wypadanie włosów może być powodowane przez lekiZaryzykuję stwierdzenie, że każdy typ łysienia składa się z przyczyny (bądź serii przyczyn), oraz mechanizmu, który powoduje, że tracimy znaczne ilości włosów. Chociaż tak naprawdę to nic nie ryzykuje, ale potrzebny mi był jakiś wstęp do dzisiejszego wpisu. Wstęp w którym ważną rolę odgrywa słowo „mechanizm”.

Fazy życia włosa

Aby odpowiedzieć na pytanie z tytułu najpierw musimy przejść przez wszystkie etapy życia naszych włosów. Wyróżnia się trzy fazy: anagenowa, katogenowa i telogenowa.

ANAGEN

To pierwszy i zarazem najdłużej trwający etap życia pojedynczego włosa. To właśnie w tej fazie następuje najbardziej radykalny, że tak to nazwę wzrost. Anagen trwa mniej więcej od 4 do 6 lat. Cebulki włosowe w tej fazie są bardzo długie i o nieregularnym kształcie.

KATAGEN

Tak zwany etap przejściowy. Można powiedzieć, że cebulki w tej fazie bledną. Jest to spowodowane poprzez zmniejszenie produkcji keratyny. Katagen trwa od 2 do 4 tygodni, więc jest to faza niezmiernie krótka.

TELOGEN

To z kolei tak zwana faza spoczynku. Na tym etapie cebulki włosowe stają się bardzo krótkie, tracą barwę. Telogen trwa od 2 do 4 miesięcy. Rzecz jasna włosy w naturalny sposób wypadają.

I tak to właśnie wygląda cykl życia naszej fryzury. Dodam cykl prawidłowy”. Jeśli w jakiś sposób zostanie zaburzony może dojść do łysienia. Chodzi też o procentowe różnice występowania w danym momencie włosów w konkretnej fazie życia.

Łysienie anagenowe

I tak przygotowani, możemy w końcu odpowiedzieć na pytanie z tytułu. Łysienie dystroficzne dotyka zarówno osoby młode, jak i tych w „poważnym wieku”. Atakuje on przede wszystkim te włosy, które są w fazie wzrostu. Jako, że jest ich najwięcej na naszej głowie oznacza to utrata (która może być całkowita lub częściowa) jest dla nas bardzo dotkliwa. Ponieważ następuje zmiana w strukturze włosów, stąd też ich wypadanie jest zazwyczaj gwałtowne i może nastąpić nawet kilka dni po zadziałaniu przyczyny.

Do tych najczęściej występujących zalicza się leki, które stosowane są w przypadku chemioterapii. I tak są to między innymi: środki antymetaboliczne i te hamujące mitozę. Przyczyną „szybkiego wypadania włosów” w przypadku łysienia anaganowego może być również działanie ołowiu, złota, boru i arsenu.

Dobrą informacją jest fakt, że w przypadku tego typu łysienia nie ma ryzyka, że utracimy włosy na zawsze. Po zlikwidowaniu czynnika powodującego łysienie włosy zaczynają odrastać. Czasem stosuje się preparaty zawierające minoxidil.

A na koniec ciekawostka. Istnieje coś takiego Zespół Łysienia Anagenowego. Jest to schorzenie dziedziczne (najprawdopodobniej), które dotyka dzieci i samoistnie ustępuje.

PRZECZYTAJCIE RÓWNIEŻ:

ŁYSIENIE TELOGENOWE

Dodaj komentarz