Czy zioła pomagają na wypadanie włosów?

Naturalne sposoby na łysienie

Odpowiedzią jest kolejne pytanie, które brzmi „Czy można uściślić o jakie rośliny chodzi?” I dopiero wtedy rozmowa może być bardziej konkretna, chociaż i tak warta jest jeszcze jednego doprecyzowania. Mówiąc rośliny, myślimy o ziołach – przyprawach typu rozmaryn, czy kozieradka? Czy też o pospolicie rosnących w naszym kraju i od wieków wykorzystywanych w medycynie naturalnej, pokrzywie i skrzypie (paru jeszcze oczywiście innych)?

No właśnie, to by warto było uściślić. Może też chodzić przecież o nieco bardziej egzotyczne z punktu widzenia naszej szerokości geograficznej, miejsca na świecie, gdzie rosną takie rośliny jak palma sabałowa. Ta też bywa obecna w preparatach na wypadanie włosów. Skupimy się jednak na pokrzywie i skrzypie. Dwóch chyba najczęściej wymienianych roślinach w kontekście ratowania fryzury.

Pokrzywa

Nie będę Was tutaj zanudzał „florystycznymi” informacjami. Pokrzywa jaka jest, każdy widzi. Zaryzukuję nawet stwierdzenie, że przynajmniej raz mieliście z nią kontakt, który skończył się oparzeniem. Dodam tylko, że jak twierdziły nasze babki, wpływa to bardzo dobrze na zdrowie. Jak na włosy? Można ją przyjmować pod postacią kapsułek lub pić herbatę z suszonej pokrzywy. Są też szampony zawierające ekstrakt z niej. Pokrzywa ma między innymi wpływ na ograniczenie produkcji dihydrotestestorenu (nie w sposób bezpośredni, tylko przez 5-alfa-reduktazę), czyli można powiedzeć “jesteśmy w domu”. Pokrzywie przypisuje się pewne możliwości w ratowaniu naszych włosów, między innymi w ich wzmacnianiu. Warto zwrócić uwagę, jeśli kupujecie jakiś preparat, który ją zawiera, ile ma jej w swoim składzie. To ustalmy, dość ważna kwestia.

skrzyp polny

Skrzyp

Chyba nawet bardziej popularna roślina niż opisana wyżej pokrzywa. Wystarczy wejść do pierwszej lepszej apteki czy drogerii, aby zobaczyć sporo preparatów dla włosów, które w składzie mają właśnie skrzyp (o nazwach do tej rośliny nawiązujących już nawet nie wspominam). Ciekawostką moż być to, że stosowana jest ona między innymi w leczeniu schorzeń układu moczowego. Najczęściej jednak do ratowania włosów i paznokci. Dlaczego tak? Ano dzięki obecności między innymi krzemionki. Jest ona dość ważna dla naszych włosów. Przy okazji ma też właściwości przeciwutleniające, zwalcza wolne rodniki. Te ostatnie w większych ilościach powodują między innymi szybsze starzenie się komórek. Tak, tych związanych z włosami również. Tak przy okazji to właśnie skrzyp może chronić przed przedwczesnym siwieniem. Jak już wspomniałem można go kupić pod postacią kapsułek do łykania, ale też przecież obecny jest w szamponach.

Dodaj komentarz