Czy skrzyp polny wspomaga porost włosów?

Naturalne sposoby na łysienie

Wiele roślin ma cechy, czy składniki o których przeciętny człowiek nie ma pojęcia. Często okazuje się, że zwykłe, stosowana niemal codziennie przyprawa, może na przykład doskonale wpływać na nasz układ trawienny – tak jak jest w przypadku tymianku. Jednak z racji tematyki pozostawiamy tę roślinę w spokoju, a zajmę się skrzypem polnym, chyba najbardziej znaną obok czarnej rzepy rzepy, stosowaną szeroko w preparatach na problemy z włosami.

Najpierw nieco botaniki. Skrzyp polny to gatunek rośliny wieloletniej, która występuje głównie w Europie, a na terenie naszego kraju rośnie praktycznie pod każdą szerokością i długością geograficzną. Co ciekawe jest to roślina, która w znacznych ilościach jest trująca dla zwierząt, zwłaszcza dla koni i świń. W przypadku ludzi z kolei może być rośliną… leczniczą. Często w sproszkowanej postaci wykorzystywany z racji swojego działania (funkcje remineralizujące) w przypadku „rozbijania” kamieni nerkowych. Zapobiega również miażdżycy.

Przejdźmy jednak do interesującego nas pytania, czy skrzyp polny wspomaga porost włosów. Odpowiedź przy tak zadanym pytaniem nie można być inna niż „tak”. Wystarczy sobie zdać sprawę z tego jak ogromnym potencjałem w kwestii składników mineralnych, jak i witamin dysponuje skrzyp. Flawonidy, kwasy organiczne, sole mineralne – to tylko niektóre z nich. Jednak to przede wszystkim krzem świetnie wpływa na kondycję włosów i paznokci. Stąd też, aby wzmocnić odrastające włosy warto „napakować je”, że tak się kolokwialnie wyrażę swój organizm na przykład suplementem diety w której znajduje się właśnie skrzyp. Równie dobrze sprawdzają różnej maści maseczki i płukanki, czy to z samej Equisetum arvense, czy jako dodatkowym składnikiem.

Oczywiście warto pamiętać, że widocznych efektów nie osiągniemy od razu, trzeba jednak nieco czasu na taką kurację skrzypem polnym. To czy będzie działać zależy też od naszych indywidualnych predyspozycji. I dość istotna, wydaje mi się, informacja na koniec. Jeśli stosujecie dość długo taką metodę, koniecznie przyjmujcie odpowiednie ilości witaminy B, bo wadą skrzypu jest to, że roślina wypłukuje ten składnik z organizmu.

 

Dodaj komentarz