Czy naturalne blokery DHT działają?

Czym jest DHT, które chcemy tak blokować? To aktywna forma testosteronu. Wiele złego w męskim organizmie może zrobić. Osłabia funkcjonowanie mieszków, powodując tym samym łysienie androgenowe.  Dlatego warto poznać odpowiedź na pytanie –  czy naturalne blokery DHT działają?

Finasteryd na łysienie – działanie i skutki uboczne

To nie jest naturalny bloker DHT, ale zaczniemy od niego, aby pokazać, dlaczego warto szukać innych alternatyw do często polecanych rozwiązań. To chyba jeden z bardziej znanych sposobów na łysienie androgenowe. Można nie jest tak popularny jak chociażby minoxidil, ale bez większego problemu znaleźć można jego „amatorów”. Rodzaj męski jest tutaj jak najbardziej wskazany, bo finasterydu nie powinny w żadnym wypadku stosować kobiety.

Na  pytanie dlaczego panie muszą go unikać odpowiedź jest dosyć prosta. Finasteryd jest stosowany w lekach mających pomóc mężczyznom przy łagodnym przeroście prostaty. Ten organiczny związek chemiczny (zaliczany do grupy steroidów) wpływa na zmniejszenie stężenie DHT. Ten ostatni to nic innego jako dihydrotestosteron. W pewnym wieku u mężczyzn rośnie jego poziom, a to powoduje problemy z prostatą i …

Łysienie andregenowe

Dokładnie tak. Stąd właśnie pomysł wykorzystania finasterydu przy tym męskim problemie. Substancja ta jak wspomniałem działa na DHT. Zmniejszenie stężenia jest związane z tym, że finasteryd blokuje przekształcanie się testetosteronu w dihydrotestosteron. To z kolei ma powodować zatrzymania osłabiania przez ten ostatni mieszków włosów. Konsekwencją jest zmniejszenie łysienia. Mają też pojawić się nowe włosy. „Mają”, bo jak to zwykle bywa, wiele zależy od kwestii indywidualnych. Co istotne, preparat zawierający opisywany związek chemiczny, zwykle stosować trzeba co najmniej 3 miesiące, aby pojawiły się widoczne efekty.

Wady finasterydu

Zaczniemy chyba od najpoważniejszej z perspektywy mężczyzny. Jednym z możliwych skutków ubocznych finasterydu jest negatywny wpływ na libido. Trzeba się liczyć z tym, że przy stosowaniu preparatów go zawierających, mogą zacząć się problemy z potencją. Kolejna sprawa to możliwy powrót łysienia. Jeśli odstawiamy finasteryd, to istnieje ryzyko, że wypadanie włosów powróci. Możemy również stracić, te które wyrosły w czasie kuracji.

W żadnym wypadku jak wspomniałem – ale powtórzę – nie powinny stosować preparatów zawierających finasteryd kobiety (chociaż faktem jest, że można się w sieci spotkać z opiniami, że są one skuteczne w przypadku pań). Pod żadnym pozorem nie należy też ich brać w czasie ciąży.

To czy warto decydować się na stosowanie finasterydu ( jednym z preparatów, które go zawierają jest Proscar) jest tak naprawdę decyzją indywidualną. Nikt za Was jej nie podejmie. Prawda jest taka, że wybór produktów na łysienie jest spory. Pierwsze co przychodzi mi na myśl. Boisz się problemów z potencja? Wybierz na przykład oparty o naturalny skład Profolan.

Naturalne blokery DHT – czy i  jak działają?

To pytanie zadaje sobie pewnie wiele osób szukających rozwiązania na łysienie androgenowe. Mówię oczywiście o naturalnym sposobie, bo nie każdy chce, lub może, stosować preparaty w których występują chemiczne rozwiązania. Po tym nieco przydługim wstępie, przejdźmy do konkretów. 

Kwas laurynowy

Niekoniecznie musieliście o nim słyszeć, chociaż „przewija się” w temacie walki z łysieniem androgenowym. Na pewno nie jest najpopularniejszy. Co to w ogóle jest ten kwas laurynowy? To organiczny związek chemiczny. Znajdziecie go w tłuszczach. Wymienię olej kokosowy. Ten ostatni jest polecany na wiele dolegliwości. Jeśli chodzi o wpływ tłuszczy na testosteron, to ostatnie „większe” badania były robione w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Generalnie utrwaliło się po nich przekonanie, że faktycznie działają one w taki sposób, jak nas tutaj interesuje. Czyli są inhibitorami. Natomiast warto mieć świadomość, że wiele zależy od tłuszczu. Różny jest też wpływ na testosteron.

Saw Palmetto

Palma sabałowa na wypadanie włosów

To już zdecydowanie bardziej znany inhibitor DHT. To nic innego jak palma sabałowa. Na początek parę słów na temat samego dzisiejszego bohatera. Gdzie w ogóle można spotkać palmę sabałową? Musicie udać się do Stanów Zjednoczonych. To właśnie tam rośnie ta krzaczasta palma. Osiąga do około 2 metrów wysokości. Jeśli chodzi o konkretne miejsca, to znajdziemy ją między innymi w Alabamie, Oklahomie i na Florydzie. W zasadzie roślina wygląda tak jakby z ziemi wyrastały same liście. Wynika to z tego, że pęd jest dość mały.

Palmę sabałową spotkamy w USA, ale tak naprawę to wcale aż tak daleko nie musimy wcale wyjeżdżać. To roślina ozdobna uprawiana w różnych miejscach świata. Ba, spotkać ją można również w naszym kraju, gdzie najczęściej jest obecna w pomieszczeniach a nie na świeżym powietrzu.

Właściwości palmy sabałowej

Najbardziej znaną umiejętnością tej rośliny jest wpływ na gruczoł prostaty. Mowa tutaj o jego przeroście, problemie bardzo częstym u mężczyzn. W przypadku, kiedy mamy do czynienia z łagodną formą tej dolegliwości, to objawiać się ona będzie umiarkowanymi problemami z oddawaniem moczu i bolesnością przy tej czynności. Poważną konsekwencją może być rak prostaty. Dlatego warto coś z tym problemem robić. Metod jest wiele, a jedną z nich jest właśnie zastosowanie palmy sabałowej. Roślina ta zawiera substancje, które pomocne mają być nawet w 90% przypadków. Tak przy okazji dodam, że preparaty z nią są polecane w przypadku stanów zapalnych i obniżonej odporności.

Palma sabałowa a łysienie

Dokładniej rzecz ujmując chodzi o typ androgenowy. Dlaczego? Z tego samego powodu co przy przeroście prostaty. Palma sabałowa wykazuje właściwości inhibitora enzymu 5-alfa-reduktazy. Ekstrakt z palmy sabałowej przede wszystkim hamuje aktywność wspomnianego enzymu.

W sieci można – coraz częściej bez problemu – kupić preparaty zawierające naszego bohatera. Warto mieć jednak świadomość, że wewnętrzne stosowanie palmy sabałowej to jednak ryzyko. Wspomniałem o tych problemach, ale oczywiście w dobie globalizacji, to raczej kwestia ceny. Są szampony, które zawierają ekstrakt z palmy sabałowej. I co ważne w przypadku suplementów w kapsułkach do łykania, lepiej aby kobiety ich unikały.

To przede wszystkim rozwiązanie dla mężczyzn. W przypadku zewnętrznego stosowania spotkałem się z kobietami, które się na to zdecydowały. Po pierwsze jednak wymaga to pewnej wiedzy, bo chodzi tutaj o samodzielne przygotowanie preparatów w których palma jest jednym ze składników. Można też oczywiście

Pokrzywa najlepszy naturalny bloker DHT

Serio? – ktoś zapyta. Jak najbardziej. Wcale nie trzeba daleko jeździć, żeby znaleźć inhibitor DHT. Jest nim właśnie pokrzywa, dzięki zawartym w niej składnikom. Zresztą roślina ta akurat, to chyba jedna z częściej obok skrzypu wykorzystywanych naturalnych sposobów na wypadanie włosów jak i łysienie.

Pokrzywę poddano badaniom pod kątem oddziaływania na DHT. Okazało się, że odpowiednio silny ekstrakt powoduje obniżenie aktywności tego enzymu testosteronu. Mówiąc bardziej prosto, powstrzymuje on proces łysienia. Dzięki można również „uśpione” mieszki włosowe do pracy. Odbudować swoją fryzurę.

Pokrzywa - naturalny bloker DHT

Wcale daleko preparatów, które pokrzywę zawierają, szukać nie będzie trzeba. Jednym z nich jest Profolan. To tabletki na męskie łysienie o naturalnym składzie. Oprócz pokrzywy mamy w nim silny ekstrakt ze skrzypy. Ten z kolei z składnik odpowiada za porost włosów.  Sprawdźcie sobie moją recenzję Profolanu.

Jest też białko: l-cysteina, które tak nawiasem mówiąc, jest niezwykle ważne dla fryzury. Wszystkie te trzy składniki określono mianem „formuły Grow3”. Sam preparat przeznaczony jest przede wszystkim dla mężczyzn. To zresztą bardzo ciekawy temat. Chodzi o podział preparatów ze względu na płeć. Części z nich kobiety w ogóle nie powinny stosować. Niektóre mogą być używane przez panie i panów. Myślę, że niedługo się „pochylę” nad tym tematem:).

Pawel
Tematyką ochrony męskich i damskich fryzur zajmuję się od dobrych kilka lat. Mój młody wygląd zawdzięczam głównie swoim mocnym włosom:)

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*