Czy mam łysienie telogenowe?

Łysienie u kobiet, Łysienie u mężczyzn

To bardzo często występująca przypadłość. Od łysienia androgenowego (tzw. typ męski) odróżnia ją co najmniej kilka rzeczy. Warto wiedzieć czym się ono charakteryzuje. Odpowiedzmy więc sobie na pytanie postawione w tytule.

Zaczniemy od tego, że łysienie telogenowe to jeden z najczęściej występujących powodów wypadania włosów. I to zarówno u kobiet jak i mężczyzn. Wynika to z tego, że przyczyn tego typu łysienia szukać należy zarówno w czynnikach środowiskowych jak i dziedziczeniu. Istotne jest również to, że bezpośredniego powodu do tej pory nie poznaliśmy.

Czynniki prowadzące do łysienia telogenowego

Zaczniemy od problemów hormonalnych (określanych jako „napięcie). Kolejny czynnik jest związany z nieprawidłowym funkcjonowaniem metabolizmu. Do łysienia telogenowego choroby w przypadku których występuje bardzo wysoka i gwałtowna gorączka. Zwykle symptomy pojawiają się po trzech miesiącach od takiego problemu zdrowotnego.

Do czynników powodujących łysienie telogenowe zalicza się też:

– stres (niekoniecznie długotrwały),

– choroby przewlekłe (np. toczeń rumieniowaty),

– niedobory pokarmowe,

– zatrucie metalami ciężkimi,

– przyjmowanie niektórych lekarstw,

– choroby skóry.

Jak więc widać powodów może być naprawdę sporo. Do tego część z nich jest dość powszechna.

Czy mam łysienie telogenowe?

Przede wszystkim zwróć uwagę czy wypada Ci więcej włosów niż zwykle. Jeśli tak warto odpowiedzieć sobie na pytanie czy któryś z czynników mógł się pojawić. Łysienie telogenowe polega na tym, że zbyt duża ilość włosów przechodzi w ostatnią fazę cyklu. Zwykle – w normalnej sytuacji – jest ich kilka procent (chociaż różne są w tej kwestii dane). Ostatnia faza czy telogen. Opisywany problem trwa zwykle co najmniej 6 miesięcy.

Jak leczyć?

Zacznij od rozpoznania. Najlepiej wykonać biopsję skóry głowy. Generalnie rzecz biorąc samemu będzie nam to trudno rozpoznać. Jeśli już zostanie potwierdzone, że to faktycznie łysienie tego typu, nie musisz robić nic:). To choroba, która w zasadzie ustępuje sama. Nieco większy problem jest w przypadku, gdy czynnikiem jest są przewlekłe choroby. Na pewno warto nieco zadbać o kwestie pokarmowe. Mówiąc prościej o składniki, które są włosom potrzebne. Jest to na przykład siarka o której niedawno pisałem.

One thought on “Czy mam łysienie telogenowe?

  • Ja się przez pewien czas łudziłem, że po prostu wypadają mi włosy przez dietę czy inny stres. Nic z tego. Byłem u trychologa i stało się jasne. Szukałem rozwiązania i nieco przypadkiem trafiłem na Profolan. I szczerze wyniki mnie pozytywnie zaskakują. Też dlatego, że niewiele się spodziewałem. Przede wszystkim przestały mi wypadać w tak dużych ilościach włosy. Co dalej zobaczymy, bo kuracja trwa:))

Dodaj komentarz