Czy łuszczyca może powodować wypadanie włosów?

Dbaj o włosy

Dzisiejszy tekst nieco odbiega od głównej tematyki bloga. Uwagę na problem, który zaraz opiszę zwrócił mi jeden z czytelników, mówiąc mniej więcej słowami „piszesz o przyczynach wypadania włosów, ale nieco po macoszemu traktujesz choroby, które mogą do tego prowadzić. Faktem jest, że pisałem o nich, ale nie poświęciłem im zbyt dużo miejsca. Postanowiłem zacząć od choroby skóry, która… Zresztą zapraszam do czytania.

Czym jest?

To przewlekła choroba skóry. Jest ona zaliczana do grupy najczęściej występujących problemów dermatologicznych. Obrazowo wygląda to tak, że na 1000 osób16 się z nią zmągą. Choroba ta nie ma jakiś konkretnych predyspozycji co do płci. Czym się charakteryzuje łuszczyca? Pewnymi zmianami skórnymi. Jak wskazuje nazwa są łuszczące. Określa się je mianem wykwitów. Jako ciekawostkę powiem, że pierwszy kliniczny opis tej choroby pojawił się w piątym wieku przed Chrystusem. Odpowiedzialny był za niego Hipokrates. Drugą z kolei ciekawostką, którą chciałem się z Wami podzielić jest to, że choroba ta była mylona z trądem. I to wcale nie tak dawno, bo jeszcze w XIX wieku.

Skad się bierze?

Generalnie rzecz biorąc obecnie uważa się, że głównym odpowiedzialnym jest nieprawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego. Chodzi między innymi o limfocyty T. Jeśli macie wśród znajomych osobę, która jest chora nie musicie się jej obawiać. Łuszczyca nie jest zakaźna. Ma ona przewlekły charakter i w różnych okresach może się nasilać lub ustępować.

Do czynników, które mogą powodować występowanie łuszczacych się wykwitów, zalicza się między innymi infekcje wirusowe i bakteryjne. Mogą do tego prowadzić też różnego rodzaju uszkodzenia skóry, np. mechaniczne. Zmiany łuszczycowe pojawiają się nawet w przypadku, gdy jest długotrwały ucisk. Za przykład posłuży tutaj… noszenie zegarka.

“Swoje do powiedzenia” mają też niektóre leki. Nasilenie zmian skórnych jest też efektem palenia papierosów i nadużywania alkoholu. Znaczenie mają też hormony. Ostatnim czynnikiem, który moim zdaniem jest warto wymienienia, jest stres. Silny dodajmy i trwający przez dłuższy czas.

Jak to jest z tym wypadaniem włosów?

Łuszczyca sama w sobie generalnie go nie powoduje. Dobra, zapyta ktoś, to po co w ogóle zawracałem sobie nią głowę? Zaraz się dowiecie. Po pierwsze, dlatego że często pojawia się pytanie właśnie o to, czy ta choroba może mieć związek z wypadaniem włosów. Udzielam więc odpowiedzi;). Po drugie dlatego, że może wystąpić wypadanie włosów. Jak to? Jeśli łuszczycy towarzyszy łojotokowe zapalenie skóry. Nie jest to przypadek aż taki rzadki.

Napisałem, że łuszczyca generalnie nie powoduje wypadania włosów. Problem może pojawić się w sytuacji, gdy zmiany te obejmują skórę głowy. Spotkacie się na pewno z relacjami osób, które twierdzą, że traciły włosy. Może mieć to związek z wykwitami skórnymi, osłabieniem mieszków itd.

Same objawy mogą zniknać samoistnie, ale stosuje się też pewne konkretne leki. Terapię dzieli się na ogólną i zewnetrzną (między innymi preparaty złuszczające).

Dodaj komentarz