Czy cynk pomaga w walce z łysieniem?

Naturalne sposoby na łysienie

Takie to właśnie pytanie otrzymałem od jednej z czytelniczek mojego bloga (dziękuje w ogóle za zainteresowanie) i nie powiem, połechtało to moje ego; ].  Wracam jednak szybko na ziemię i postaram się  jak najpełniej odpowiedzieć.

Iwona – bo tak ma na imię czytelniczka– opisała mi swój problem dość dokładnie, więc mogłem jej  pomóc, a przy okazji, w rozmowie, rozwinął się właśnie temat cynku, tego czy jest on w stanie zatrzymać wypadanie włosów i jaki ma na nie wpływ. Zebrałem swoje doświadczenie plus nieco poszperałem i teraz z pełną odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że owszem może pomóc, aczkolwiek należy uważać, aby nie przesadzić z dostarczaniem sobie cynku do organizmu. A żeby wiedzieć jak pomaga, trzeba najpierw wiedzieć na co wpływa.

Cynk jest uznawany za drugi co do ważności mikroelementem potrzebnym nam do życia (pierwszym jest żelazo). Przede wszystkim stymuluje układ odpornościowy. Wpływa też na odczuwanie smaku i zapachu, ale również na… powstawanie wspomnień. No i oczywiście to co interesuje nas tu najbardziej: wpływa na wygląd i stan naszych włosów. Niedobór cynku powoduje najpierw ich matowienie, a potem wypadanie.  I taki właśnie problem dotknął czytelniczkę.

Cynk zawarty w ostrygach pomaga powstrzymać wypadanie włosów

 

 

 

Ostrygi – najbogatsze źródło cynku

 

 

 

 

Dlatego też zaproponowałem i polecam to wszystkim, którzy mają tego typu problem zmianę diety i ustawienie jej nieco właśnie pod produkty bogate w cynk: ostrygi, mięso (koniecznie gotowane),  chleb razowy, jajka i pestki dyni i słonecznika. Można oczywiście przyjmować cynk w postaci gotowego preparatu, aczkolwiek wtedy istnieje szansa na „przedawkowanie”, które samo w sobie nie jest groźne, ale jeśli się powtarza to wpływa na wchłanianie żelaza, a to już rodzi problemy bardziej przez nas odczuwalne (spadek koncentracji, rozdrażnienie). Dlatego takie kapsułki najlepiej przyjmować na czczo, bo wtedy organizm najlepiej cynk przyswaja.

Przeprowadzano również badania, które udowodniły wpływ tego pierwiastka na hamowanie aktywności 5-α-reduktazy. A co to właściwie jest? Enzym który odgrywa niebagatelną rolę w zmianie testosteronu w DHT, a ten z kolei to główny winowajca odpowiadający za łysienie androgenowe. Także jak widać i my Panowie powinniśmy zjadać więcej produktów bogatych w cynk.

Dodaj komentarz