Ostrygi

Cynk – najważniejsze właściwości

Dbaj o włosy

Przydatne – jak się zaraz dowiecie – na wielu płaszczyznach dbania o swój organizm. Mają one znaczenie również włosów. Przed Wami cynk i jego najważniejsze właściwości.

Jak bardzo często powtarzam, aby zobaczyć za co odpowiada dany pierwiastek w naszym organizmie „wystarczy” doprowadzić do jego niedoboru:). Oczywiście w żadnym wypadku Was do tego nie namawiam. Na szczęście znane są efekty problemu z odpowiednią ilością cynku.

Zalicza się do nich między innymi:

  • Zaburzenia smaku
  • Problemy skórne
  • Obniżone libido
  • Pogorszenie pamięci
  • Gorsza tolerancja na alkohol

To tylko kilka z symptomów. Takie zestawienie pokazuje jednak, że nasz dzisiejszy bohater działa naprawdę na wielu różnych polach w naszym organizmie.

Cynk – najważniejsze właściwości

Wspomniałem o libido. Tą kwestią powinny się zainteresować nie tylko mężczyźni mający problem z popędem seksualnym. Cynk jest również istotny dla kobiet z niskim libido. To jeden z elementów diety, która poprawi to ostatnie.

Cynk wspomaga również naszą odporność. Jest to szczególnie istotne właśnie teraz na początku jesieni. Wystarczyło kilka dni zimna i już wszyscy chodzą zakatarzeni. Trzeba się przed tym chronić:).

Nasz dzisiejszy bohater ma ogromne znaczenie dla stanu skóry. Jego niedobór to między innymi gorsze gojenie się ran. Jest on też „współodpowiedzialny” za trądzik, a dokładniej za zwiększenie ilości pryszczy. Cynk wykorzystuje się też w leczeniu np. owrzodzeń. Kolejna właściwość jest związana z układem kostnym. Cynk jest niezwykle ważny dla niego. Jest też polecany jako element terapii stawów. Ma on również ogromne znaczenie dla pracy trzustki.

Cynk a włosy

Dlaczego nasza fryzura potrzebuje tego pierwiastka? Cynk można określić mianem kontrolera związanego z aminokwasami odpowiedzialnymi za powstawanie włosów. Pierwiastek ten połączony jest z ich metabolizmem. Dodatkowo cynk chroni nasz organizm ( w tym również mieszki włosowe) przed szkodliwym działaniem nadmiernej ilości wolnych rodników.

Dodaj komentarz