Cynk i siarka dla włosów

Dbaj o włosy

Nasza fryzura jak wiadomo potrzebuje konkretnych pierwiastków i witamin. Jest to „oczywistość” powtarzana wiele razy, ale tak z ręką na sercu, kiedy przyjdzie nam wymienić te składniki, to czy jesteśmy w stanie podać ich listę? Budowanie jej zaczniemy od cynku i siarki.

Cynk

To pierwiastek, który odkryto około 1500 lat p.n.e. Miało to miejsce w Indiach lub Chinach. W Europie pojawił się on w XVII wieku. Tyle historii. Przejdźmy do jego roli w naszym organizmie. A jest ona naprawdę duża. Cynk wchodzi między innymi w skład prawie 80 enzymów, które to funkcjonują w naszym organizmie. Sam w sobie pierwiastek ten pobudza między innymi pracę trzustki i grasicy. Cynk jest istotny dla panów. Odpowiada za funkcjonowanie prostaty. Cynk to także wzmacnianie naszego układu odpornościowego. Co to wszystko ma wspólnego z włosami? Spróbujcie (a nie będzie to wcale trudne) doprowadzić do tego, aby zaczęło go brakować w Waszym organizmie. Objawy będą dotyczyły między innymi właśnie włosów, a także skóry. Te pierwsze stracą swój blask i zaczną w pewnym momencie wypadać w nadmiarze. Skóra z kolei stanie się sucha, dużo bardziej podatna na występowanie różnego rodzaju zmian (wypryski itd.). To, tak nawiasem mówiąc, również może negatywnie wpłynać na włosy. Lepiej więc nie przeprowadzajcie tego swoistego rodzaju, eksperymentu.

Jeśli jednak pojawi się niedobór cynku, to na co najlepiej postawić? Nie mam dobrych informacji dla tych, którzy unikają owoców morza (chociażby ze względu na smak). To one mają najwięcej tego pierwiastka. Tę „właściwość” mają przede wszystkim małże i ostrygi. Cynk jest też obecny w wątróbce wieprzowej i kurzej, a także fasoli i migdałach. Niestety w dużo mniejszych ilościach, niż w owocach morza.

Siarka

Z tym pierwiastkiem kojarzy się nam zwykle najbardziej kwas siarkowy, niezbyt „przychylny” naszemu organizmowi. Drugie skojarzenie, to nieprzyjemny zapach siarkowodoru. Pierwiastek ten jest nam niezbędny do życia. Siarka jest składnikiem przede wszystkim dwóch aminokwasów (metioniny i cysteiny), ale tak naprawdę w ogóle innych ważnych składników. Nasze włosy wręcz łakną białka z siarki. Właśnie dlatego ten pierwiastek jest dla fryzury niezbędny. Keratyna, a więc główny budulec, zawiera dużo siarki. To zapewnia konsystencję, a także siłę i spreżystość. To z kolei równa się mocne i piękne włosy.

czosnek

                                    czosnek to jedno ze źródeł siarki

Jeśli pojawi się problem z tym pierwiastkiem, to przede wszystkim musimy postawić na mięso, nabiał i jajka. Te produkty staną się wręcz niezbędne, jeśli coś złego zacznie się dziać z naszymi włosami (stracą „blask” itd.). Pierwiastek ten znajduje się też we wspominanych owocach morza. Siarka to także cebula, czosnek, rzodkiewka, kalarepa, płatki owsiane i soja.

Dodaj komentarz