Nadmierne wypadanie włosów – co robić?

Wiele osób szuka odpowiedzi na tak postawione pytanie. Każdy przecież chce mieć bujną czuprynę. Aby rozwiązać problem wypadania włosów przede wszystkim przyda się… wiedza.

Wypadanie włosów to – powiedzmy – naturalna kolej rzeczy. Wynika ona z cyklu ich „życia”. Jest on podzielony na trzy etapy. Anagen, katagen i telogen (wzrost, faza przejściowa, wypadanie). Obserwujcie ubrania, szczotki i odpływ w wannie, czy też pod prysznicem. Jeśli zauważycie, że włosów jest zdecydowanie więcej, to może oznaczać problem. I teraz pojawia się kolejne ważne pytanie. Co może być powodem takiego stanu rzeczy?

Przyczyny nadmiernego wypadania włosów

Cały proces ratowania fryzury rozpoczniemy od poznania przeciwnika:). Przyczyn wypadania włosów jest naprawdę dużo. Zaczniemy od niedoborów w diecie. Istnieje pewna grupa składników mających wpływ na stan fryzury. To zarówno pierwiastki, jak i witaminy. Więcej na ten temat możecie przeczytać chociażby w tym tekście. Ich niedobór może skutkować nadmiernym wypadaniem. Tak jest na przykład w sytuacji, gdy pojawi się zbyt mała ilość witaminy A, lub problemy z grupą B. Niedobór żelaza to kolejna możliwa przyczyna.

Wypadanie włosów może być też związane… z pogodą. I lato jest na to świetnym przykładem. Gorąco i słonecznie – dla wielu osób raj. Dla fryzury już niekoniecznie. Duża ekspozycja na działanie promieni słonecznych, to spora szansa na nadmierne wypadanie włosów.

Stres to kolejna – niestety bardzo częsta – przyczyna. I teraz tak. Może to być efektem silnego stresu. Na przykład związanego z jakąś poważną sytuacją rodzinną, czy wręcz traumą dotyczącą śmierci kogoś bliskiego. Stres można również osłabiać fryzurę w przypadku, gdy nie ma on dużego natężenia, ale jest długotrwały.

Za wypadanie włosów bardzo często odpowiada ich nieprawidłowa pielęgnacja i o tym można by napisać odrębny tekst:). Pod tym pojęciem kryje się zarówno nieodpowiedni dobór kosmetyków jak i nadużywanie tych do stylizacji. Częste farbowanie to prawie pewne problemy z wypadaniem.

Do przyczyn zalicza się też kwestie hormonalne, nadmierną aktywność DHT (to u panów i kobiet przyczyna łysienia androgenowego, więcej na jego temat w tym miejscu), zatrucie toksynami, niektóre choroby, a także chemioterapię. Znając, lub podejrzewając przyczynę wypadania włosów, będziecie w dużym stopniu wiedzieć co zrobić.

Dieta na wypadanie włosów

Dieta na wypadanie włosów

Jedną z możliwych przyczyn wypadania włosów są niedobory pewnych składników w organizmie. Dieta będzie się więc skupiała przede wszystkim na ich dostarczeniu. To jednak nie wszystko co powinniśmy zrobić. Jadłospis powinien być zdrowy. Jeśli „zapchamy” organizm tzw. chemią, zacznie on gorzej działać, a to będzie miało przełożenie na stan mieszków i -w bardziej widoczny sposób – fryzury.

Pierwiastki dla naszych włosów

Nie tyle więc dostaniecie gotowy spis dań, co pewne sugestie produktów, które warto w jadłospisie umieścić. Zaczniemy od siarki. To niezwykle ważny pierwiastek dla naszych włosów. Znajdziemy go między innymi w niektórych warzywach. Do diety możemy włączyć kapustę, kalafiora, brokuły i rzodkiewki. Siarka to również produkty pochodzenia mlecznego.

Włosy – jak w zasadzie cały organizm – będą nam wdzięczne za cynk. Tutaj niestety ze źródłami jest nieco gorzej. Najlepszym są owoce morza – nie wszyscy je lubią, lubą mogą jeść. Nieco mniejsze ilości cynku znajdziemy również w kaszy gryczanej, pomidorach i warzywach kapustnych. Koniecznie w diecie dla włosów powinno się znaleźć żelazo. Jego niedobór objawia się ich wypadaniem. Zwykle w kontekście tego pierwiastka jako źródło podaje się mięso (tylko nie tłuste!). Żelazo znajdziemy również w warzywach. Jest ono jednak nieco gorzej przyswajane przez nasz organizm. Włosy będą wdzięczne też za miedź i selen. Produktami bogatymi w ten pierwszy są m.in. płatki owsiane, orzechy i kakao. Selen znajdziemy chociażby w łososiu.

Witaminy dla naszych włosów

Witamina C na wypadanie włosów

Zaczniemy od tej oznaczonej literą A. Jej niedobór objawia się złuszczającą się skórą i wypadaniem włosów. Do jej najlepszych źródeł zalicza się wątróbkę i pomarańczowe oraz czerwone warzywa. Jeśli chcemy zadbać o włosy (a przy okazji podnieść przyswajalność żelaza), to w jadłospisie musi się znaleźć witamina C. Ją znajdziemy w cytrusach, kiwi, porzeczkach, a z warzyw w kapuście, brokułach i brukselce.

Włosy nie obędą się bez witamin z grupy B. To w zasadzie temat na odrębny tekst. Swojego pisałem na temat tych składników. Możecie się więc zapoznać z tym tekstem. W największym skrócie w diecie muszą się znaleźć się między innymi rośliny strączkowe. Są one bogate w witaminy z grupy B. Warto też zadbać o kasze różnego rodzaju. Na koniec jeszcze jedna kwestia. Nie spodziewajcie się efektów po tygodniu, ale w żadnych wypadku się nie zniechęcajcie. Zmiany się pojawią:)

Domowe sposoby na wypadanie włosów

Płukanki ziołowe

Zacznę od jednej bardzo ważnej sprawy. Panowie, jeśli zmagacie się z łysieniem androgenowym  to potrzebujecie konkretnego rozwiązania.

Chcę poznać najchętniej wybierane rozwiązanie na męskie łysienie!

Płukanki ziołowe – jest ich naprawdę sporo. Bez większego problemu znajdziecie przepisy w sieci. Jakie rośliny zwykle wykorzystuje się w takich płukankach? Między innymi pokrzywę, rozmaryn, rumianek i skrzyp. Każda z tych roślin ma właściwości pomocne przy wypadaniu włosów. Przykładowo skrzyp jest pełen krzemionki. Składnika, który między innymi ogranicza wypadanie. Zwykle jednak tę roślinę wymienia się wspomagania porostu nowych włosów. Jeśli zdecydujecie na stosowanie płukanek ziołowych, to jedna istotna uwaga. Używane przez dłuższy czas mogą wysuszać fryzurę. Warto więc w tym czasie ją dokładnie obserwować.

Wcierki

Możecie oczywiście kupić gotowe rozwiązanie w drogeriach. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby przygotować je z tego co często można znaleźć w mieszkaniu lub niedrogo nabyć. Jednym z bardziej popularnych domowych sposobów na wypadanie włosów jest wcierka z nasion kozieradki. Tę ostatnią (koniecznie sproszkowaną) kupicie w sklepie zielarskim. Kolejnym popularnym sposobem jest wykorzystanie soku z czarnej rzepy. Ten sposób ma dość ostry zapach, więc lepiej zrobić ją wieczorem, gdy nie musicie nigdzie wychodzić. Więcej wcierek znajdziecie w tym moim tekście.

Maski na włosy

Przydadzą zwłaszcza w okresie letnim. W tym czasie włosy są uszkadzane przez działanie promieni słonecznych, wiatr i słoną wodę. Przepisów na takie maseczki jest mnóstwo. Warto zwrócić uwagę na problem jaki macie. Przykładowo jeśli zmagacie się z przesuszoną skórą głowy, to dobrym pomysłem będzie wykorzystanie siemienia lnianego.

Bardzo często polecanym składnikiem jest żółtko jajka. W domowych sposobach na wypadanie włosów warto zwrócić uwagę na produkty zawierające witaminę E. To na przykład olej z kiełków pszenicy.

Zioła na wypadanie włosów

Pokrzywa - zioło na wypadanie włosów

Pokrzywa

To bez wątpienia jedna z częściej wymienianych roślin, gdy mowa o wypadaniu włosów. I to również w przypadku męskiego łysienia (o czym możesz się przekonać z tego mojego wpisu). Pokrzywa zawiera spore ilości krzemionki i między innymi właśnie dlatego jest pomocna. Płukanka z tej rośliny wzmacnia mieszki włosowe. Pokrzywa reguluje również pracę gruczołów łojowych.

Łopian

A dokładniej rzecz biorąc korzeń tej rośliny. Ma on w sobie wiele istotnych witamin i minerałów. To między innymi siarka, ale również kwas askorbinowy. Roślina ta polecana jest między innymi przy chorobach dotykających skóry. Mam tutaj na myśli między innymi trądzik. Korzeń łopianu to naturalna broń w sytuacji gdy wypadają Ci włosy. Zwalcza także łupież i łojotok.

Tatarak

Nie jest to roślina zbyt często wymieniana w kontekście naturalnych metod na problemy zdrowotne. Jeśli jednak chodzi o ratowanie fryzury – jak najbardziej. Poprawia między innymi ukrwienie skóry głowy. Hamuje wypadanie włosów. Wspomaga również walkę z łupieżem. Tatarak ma wpływ na trawienie, co przydatne jest przy odchudzaniu (ciekawe sposoby na parę kilogramów mniej znajdziecie też na blogu zbijamywage.pl).

Chmiel zwyczajny

To roślina o bardzo ciekawych właściwościach. Z jednej strony ma ona działanie uspokajające. Jest stosowana w przypadku problemów z nerwami. Można ją stosować w przypadku problemów ze snem. Niektóre z substancji zawarte w tej roślinie mają wpływ na produkcję estrogenów.

Ma również właściwości wspomagające walkę z wypadaniem włosów. Poleca się go stosować w formie płukanki. Chmiel wykazuje między innymi działanie przeciwzapalne. Reguluje wydzielanie łoju. Wzmacnia fryzurę. Włosy po jego częstym stosowaniu „nabierają” blasku. Jest używany przy łojotokowym zapaleniu skóry. Poleca się go również jako naturalne rozwiązanie na łupi

Pawel

Tematyką ochrony męskich i damskich fryzur zajmuję się od dobrych kilka lat. Mój młody wygląd zawdzięczam głównie swoim mocnym włosom:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *