Szczotka do włosów

Co zrobić, gdy wypadają mi włosy? cz. 1

Przyczyny łysienia

Wiele osób szuka odpowiedzi na tak postawione pytanie. Każdy przecież chce mieć bujną czuprynę. Aby rozwiązać problem wypadania włosów przede wszystkim przyda się… wiedza.

To naturalne czy mam się obawiać?

Wypadanie włosów to – powiedzmy – naturalna kolej rzeczy. Wynika ona z cyklu ich „życia”. Jest on podzielony na trzy etapy. Anagen, katagen i telogen (wzrost, faza przejściowa, wypadanie). Obserwujcie ubrania, szczotki i odpływ w wannie, czy też pod prysznicem. Jeśli zauważycie, że włosów jest zdecydowanie więcej, to może oznaczać problem. I teraz pojawia się kolejne ważne pytanie. Co może być powodem takiego stanu rzeczy?

Przyczyny nadmiernego wypadania włosów

Cały proces ratowania fryzury rozpoczniemy od poznania przeciwnika:). Przyczyn wypadania włosów jest naprawdę dużo. Zaczniemy od niedoborów w diecie. Istnieje pewna grupa składników mających wpływ na stan fryzury. To zarówno pierwiastki, jak i witaminy. Więcej na ten temat możecie przeczytać chociażby w tym tekście. Ich niedobór może skutkować nadmiernym wypadaniem. Tak jest na przykład w sytuacji, gdy pojawi się zbyt mała ilość witaminy A, lub problemy z grupą B. Niedobór żelaza to kolejna możliwa przyczyna.

Wypadanie włosów może być też związane… z pogodą. I lato jest na to świetnym przykładem. Gorąco i słonecznie – dla wielu osób raj. Dla fryzury już niekoniecznie. Duża ekspozycja na działanie promieni słonecznych, to spora szansa na nadmierne wypadanie włosów.

Stres to kolejna – niestety bardzo częsta – przyczyna. I teraz tak. Może to być efektem silnego stresu. Na przykład związanego z jakąś poważną sytuacją rodzinną, czy wręcz traumą dotyczącą śmierci kogoś bliskiego. Stres można również osłabiać fryzurę w przypadku, gdy nie ma on dużego natężenia, ale jest długotrwały.

Za wypadanie włosów bardzo często odpowiada ich nieprawidłowa pielęgnacja i o tym można by napisać odrębny tekst:). Pod tym pojęciem kryje się zarówno nieodpowiedni dobór kosmetyków jak i nadużywanie tych do stylizacji. Częste farbowanie to prawie pewne problemy z wypadaniem.

Do przyczyn zalicza się też kwestie hormonalne, nadmierną aktywność DHT (to u panów i kobiet przyczyna łysienia androgenowego, więcej na jego temat w tym miejscu), zatrucie toksynami, niektóre choroby, a także chemioterapię.

Znając, lub podejrzewając przyczynę wypadania włosów, będziecie w dużym stopniu wiedzieć co zrobić. Walkę z tym problemem rozpoczniemy w kolejnym tekście z tej mini-serii:).

Dodaj komentarz