Co wypadanie włosów mówi o kobiecym zdrowiu?

Łysienie u kobiet

Bardzo często w kontekście problemów z fryzurą wymienia się dietę, czy niewłaściwą pielęgnację. Warto, jeśli wypadają Ci włosy, przyjrzeć się swojemu zdrowiu. Być może to właśnie w nim leży przyczyna.

Problemy z hormonami

To dość szeroki temat. Z jednej strony mogą one wynikać chociażby z przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych. Kolejnym problemem i to już „typowo” zdrowotnym jest zaburzenie pracy tarczycy. To bardzo częsta występująca przyczyna wypadania włosów w przypadku kobiet. Zwykle świadczy to o niedoczynności tarczycy. Warto więc, jeśli wypadają Ci włosy, wybrać się do lekarza i zbadać ten gruczoł. Odpowiada on w Twoim organizmie za wiele rzeczy. Przede wszystkim są one związane dwoma hormonami. Określone są one skrótem T3 i T4. Jest jeszcze kalcytonina.

Problemy autoimmunologiczne

Tutaj do stwierdzenia wymagana jest przede wszystkim opinia lekarza. Zwróć jednak uwagę czy nie masz na głowie placków pozbawionych włosów. To niestety może oznaczać łysienie plackowate. To poważna dolegliwość, ale problemem jest tutaj możliwa przyczyna. Mam na myśli problemy autoimmunologiczne. Najczęściej wymienia się tutaj toczeń rumieniowaty, cukrzyca typu 1 i bielactwo. W tym wypadku wypadanie włosów schodzi na dalszy plan.

Zapalenie mieszków włosowych

To problem, który zwykle dotyka innych części ciała. Tych, które golisz. Może jednak przytrafić się na skórze głowy. To zwykle problem nawracający. W tym wypadku przede wszystkim należy udać się do dermatologa. Nie szukaj rozwiązań na własną rękę. Lekarz przepisze ci konkretne specyfiki. Spotkałem się też z rozwiązaniem, aby zmienić nieco dietę. Na pewno warto włączyć do diety pewne składniki.

Siarka dla Twoich włosów

Przewlekłe choroby

Jedną z tego typu dolegliwości jest wspomniana cukrzyca. Może to też być reumatoidalne zapalenie stawów. Tutaj jednak należy się słowo wyjaśnienia. Wypadanie włosów w tym ostatnim wypadku może być skutkiem ubocznych terapii. Niektóre z leków stosowane przy tej chorobie mają negatywny wpływ na włosy. Z drugiej strony jednak w zeszłym roku „głośno” zrobiło się badaniach naukowców z Yale University w New Haven, którzy twierdzą, że lekiem na zapalenie stawów będzie można powstrzymać łysienie typu ogólnego.

A na koniec jeszcze jedna „bonusowa” przyczyna, też w pewien sposób związana z Twoim stanem zdrowia. Mam tutaj na myśli nadmiar lub niedobór pewnych składników. Co ważne, chodzi o sytuację, która trwa przez dłuższy czas i nie jest naturalnym stanem dla organizmu. Możesz na przykład doprowadzić do nadmiaru witaminy A. To będzie skutkować niekontrolowanym wypadaniem włosów.

Dodaj komentarz