grzebień

Co wiesz o przyczynach wypadania włosów? (cz. 2)

Przyczyny łysienia

Z pierwszej części listy możesz dowiedzieć się między innymi jak niedobory pewnych składników mogą wpływać na stan fryzury. Przyczyn wypadania włosów jest jednak zdecydowanie więcej, a warto je poznać, bo dzięki temu wiadomo jak zareagować. I ratować fryzurę.

Choroby

To bardzo pojemna grupa. Bo tak naprawdę wypadanie włosów może być spowodowane z jednej strony przez chorobę w przebiegu której pojawia się gwałtowna i wysoka gorączka. Taka sytuacja ma zwykle miejsce jakiś czas po jej „wygaszeniu’’. ‘

Z drugiej strony wypadanie włosów jest też związane z poważnymi chorobami ogólnoustrojowymi. I tutaj najczęściej podaję przykład tocznia rumieniowatego układowego. Należy on do grupy problemów autoimmunologicznych. To choroba, która rozwija się u osób podatnych na nią genetycznie. Po wystąpieniu pewnego dodatkowego czynnika. Zwykle to ekspozycja na słońce, zakażenie i czynniki hormonalne. Część chorych traci jedynie niewielką ilość włosów. Zresztą ich utrata to często jeden z pierwszych objawów tej choroby. W jej przebiegu może dochodzić do poważnego przerzedzenia fryzury.

Kolejnym problemem zdrowotnym będącym przyczyną wypadania włosów jest zespół policystycznych jajników. Dokładnie rzecz biorąc jest to stan zaburzenia gospodarki hormonalnej. Dochodzi do nadmiernej produkcji męskich hormonów (androgenów). Objawy to między innymi trądzik, łojotok i łysienie.

CIERPISZ NA MĘSKIE ŁYSIENIE? POZNAJ SKUTECZNE ROZWIĄZANIE!

Zatrucie chemikaliami

To znowu bardzo pojemna półka możliwych przyczyn. Sytuacje to na szczęście rzadkie. Dotyczą przede wszystkim osób mających dłuższy kontakt (ze względu na pracę) z takimi chemikaliami. Do zatrucia może doprowadzić między innymi tal. Taka ciekawostka – ten ostatni może znajdować się w trutce na szczury. Przyczyną wypadania włosów może być również zatrucie arsenem. Kolejnym pierwiastkiem na który trzeba uważać jest rtęć.

Jedna bardzo istotna uwaga na koniec. W przypadku wystawienia organizmu na działanie szkodliwych pierwiastków, czy bardziej ogólnie – chemikaliów, objaw w postaci wypadania włosów nie pojawia się od razu. Zwykle ma to miejsce co najmniej po kilkunastu dniach. To istotne w kwestii diagnostyki i określenie powodu przerzedzenia fryzury.

Dodaj komentarz