Mity na temat wypadania włosów u kobiet

Co wiesz o przyczynach wypadania włosów? cz. 1

Przyczyny łysienia

Sprawdź swoją wiedzę:). Dobrze zdiagnozowany problem to większa szansa na walkę z nim. Poniżej zamieściłem pierwszą część listy najczęściej występujących przyczyn wypadania włosów. Nie jest ona uporządkowana pod kątem częstotliwości, bo też nie na tym chciałem się skupiać.

Uszkodzenia mechaniczne

Zaczniemy od przyczyny na którą często nie zwracamy uwagi. Pisząc „uszkodzenia mechaniczne” mam na myśli między innymi związywanie włosów. I chodzi tutaj przede wszystkim o sytuację w której je często ściskacie. Wszelkie końskie ogony i koki nadwyrężają mieszki włosowe. U facetów w ostatnim czasie modna była „fryzura na samuraja”. I to też może być przyczyna zwiększonej utraty włosów. Do uszkodzeń mechanicznych zalicza się upiększanie fryzury poprzez np. tapirowanie. Warto przy tym wspomnieć, że niektóre kosmetyki mogą powodować czasowe wypadanie włosów. Zwykle ten problem można w miarę szybko zlikwidować.

Niedobory w diecie

To dość rozbudowana przyczyna i można by jej poświecić odrębny tekst, a nawet serię. I nie wykluczone, że więcej o niej w najbliższym czasie napiszę:). W tym wypadku – jako że to lista przyczyn – skupię się na ogółach. Przedłużający się niedobór niektórych pierwiastków i witamin może skutkować nadmiernym wypadaniem włosów. Często za przykład podaje się problem z odpowiednią ilością żelaza w jadłospisie. Ale wypadanie włosów pojawia się w też na przykład w sytuacji niewystarczającego „poboru” siarki i cynku. Niedobór witaminy A również skutkuje takim problemem. Co ciekawe nadmiar tej ostatniej też może powodować wypadanie włosów. Koniecznie sprawdź dietę ratującą Twoją fryzurę przed takim problemem.

Problemy z tarczycą

W zasadzie to mógłbym je umieścić w grupie przyczyn określonych jako zaburzenia związane z hormonami, ale postanowiłem tę listę zrobić nieco inaczej. Kiedy macie problem z wagą (jej utrzymaniem, lub zrzuceniem paru kilo) często słyszcie – sprawdź sobie tarczycę. Podobnie jest w przypadku wypadania włosów. Jeśli je tracicie to zbadanie tego gruczołu powinno być jednym z podstawowym badań, jakie trzeba zrobić.

Przy niedoczynności tarczycy może pojawia się właśnie wypadanie włosów. Warto zwrócić uwagę na to jak wyglądają te ostatnie. Włosy w takiej sytuacji często są suche ale także łamliwe. I jeszcze jedna porada. Sprawdźcie jak wyglądają Wasze brwi. Jeśli wyraźnie się przerzedzają, to zwiększa prawdopodobieństwo właśnie problemów z tarczycą.

W następnej części tej listy między innymi choroby mogące przyczyniać się do wypadania włosów. Wypatrujcie z niecierpliwością:).

Dodaj komentarz