Co to jest łysienie telogenowe?

Przyczyny łysienia

Dzisiaj chciałbym opowiedzieć o chyba jednym z częściej występujących typów wypadania włosów. Dodam, że problem ten jest całkowicie uleczalny i pewnie wielu osobom kamień spadł z serca. O tym jednak nieco później.

włosy

Jak żyje włos?

Zanim o samym łysieniu, to warto byłoby parę słów o czym innym, ale związanym z dzisiejszym tematem. Cykl życia włosów. W zasadzie wyróżnia się dwie podstawowe fazy. Pierwszą z nich określa się mianem „anagenowej”. To nic innego jak faza wzrostu włosa. Trwać ona może różnie i liczby z którymi się spotkacie mogą być zupełnie inne. Obecnie na moją wiedzę to 3 lata. W tym czasie cebulka włosa się regeneruje i wytwarza „włókno” włosa. Po tej fazie następuje okres przejściowy. Czasem bywa nazywany też jedną z faz całego cyklu. To tzw. katagen. To okres przejściowy. Włos jeszcze nie wypada, ale już nie rośnie. Trwa to zwykle do 3 tygodni. Potem przechodzimy od telogenu, czyli fazy, kiedy włosy wypadają. Ustępują w ten sposób miejsca nowym. Czy faktycznie te wyrosną to już kwestia pewnych czynników, ale nie o tych teraz będziemy mówili.

Czym jest łysienie telogenowe?

Już wiemy, że w pewien sposób związane jest ono z ostatnią fazą cyklu włosa. Jak? W największym skrócie łysienie tego typu polega na tym, że włosy w większości przechodzą do fazy telogenowej. W „normalnej” sytuacji na skórze głowy znajduje się w niej do 15%. Mowa o  procencie z wszystkich włosów.

Jednoznacznej przyczyny tego łysienia nie znamy. Wiemy natomiast jakie czynniki mogą do niego prowadzić. To między innymi napięcie hormonalne (czyli pewne zaburzenia). Łysienie telogenowe może się pojawić też w wyniku chorób w przebiegu których – to dość istotne – występuje ostra gorączka. Zwykle wypadanie włosów pojawia się w takiej sytuacji po pewnym czasie (spotkałem się ze stwierdzeniem, że mniej więcej po 3 miesiącach).

Kolejna przyczyna związaną jest z tym czego akurat teraz nam nie brakuje. Mowa tutaj o stresie. O tym, że może on powodować wypadanie włosów, wiemy wszyscy. Pewne choroby, które związane są ze stresem, przyczyniają się do wystąpienia łysienia telogenowego. Kolejna przyczyna jest związana z jedzeniem. Dokładniej rzecz biorac, łysienie tego typu może się pojawić w przypadku, gdy pojawia się niedobory pewnych składników. To wciąż nie wszystkie możliwe przyczyny. Jako czynniki powadzące do łysienia telogenowego wymienia się też zatrucie metalami ciężkimi i choroby skóry (np. łuszczyca).

Objawy i leczenie

W tym pierwszym przypadku sprawa jest dość prosta i „widoczna”. Po prostu z głowy w dużych ilościach będą nam wypadać włosy. I to właściwie tyle. W zasadzie poza utratą włosów nie pojawiają się inne objawy. Oczywiście w przypadku gdy problemem są choroby związane ze stresem, to dodatkowe symptomy (połączone z ta dolegliwością) będą. To czy cierpimy na łysienie telogenowe można określić np. przez biopsję skóry głowy. Jak wspomniałem we wstępie, problem jest uleczalny. Dokładniej rzecz biorąc nasz organizm można powiedzieć, że robi to sam. Po prostu po pół roku łysienie telogenowe mija.

Dodaj komentarz