Co powoduje u Ciebie wypadanie włosów?

Przyczyny łysienia

Dzisiejszy wpis jest skierowany do pań. Chociaż – w sumie to tradycyjnie – dodam, że niektóre z przedstawionych przyczyn występują też u mężczyzn. Bez zbędnych wstępów przechodzi do możliwych przyczyn wypadania włosów.

Antykoncepcja

To jedna z możliwych przyczyn. Problem może się pojawić zarówno przy przyjmowaniu tabletek, jak i po ich odstawieniu. To skutek uboczny. Oznacza to mniej więcej tyle – że może wystąpić, ale nie musi. Istnieje tendencja zrzucania winy właśnie na tabletki. Jak wspomniałem taka możliwość jest, ale to że je bierzecie nie oznacza, iż wypadanie włosów przez nie spowodowane. Przyczyn może być naprawdę, o czym zaraz się przekonacie.

Ciąża, a dokładniej „rozwiązanie”

Może dojść faktycznie do wypadania włosów w czasie jej trwania, ale zwykle jest odwrotnie. Podniesiony poziom żeńskich hormonów powoduje, że fryzura staje się bujna. Włosy wyglądają na zdrowe. Jest pięknie. Ciąża się kończy i nagle zaczynają wypadać. W naprawdę dużych ilościach. To zwykle powoduje panikę. Łapanie za wszelkie możlwie sposoby. Zdarza się, że i takie, których młoda matka nie powinna stosować. Ja radzę… spokój. Włosy wypadające po ciąży to w pewien sposób normalna sprawa, związana ze spadającym poziomem hormonów. Po pierwsze „lecą” te, które zakończyły swój „żywot”. Po drugie te, które powinny wypaść wcześniej (w czasie ciąży), ale tak się nie stało. Budzi to niepokój, ale – zwykle – po 2 do 3 miesięcy problem się kończy sam.

Tarczyca

Niedoczynność tego gruczołu może wywołać właśnie taki efekt. Jeśli lecą Wam włosy, to warto zrobić badanie tarczycy. Dużo to nie będzie kosztować, a może dać odpowiedź na wiele pytań. Bo tak naprawdę wypadanie włosów, będzie najmniejszym z problemów przy niedoczynności tarczycy. Wszystkich objawów wymieniać nie będę, ale parę owszem. To między innymi wysuszona skóra. Może dochodzić nawet do pojawiania się na łokciach strupów. Osłabienie organizmu to kolejny symptom. Obecnie z niedoczynnością tarczycy wiąże się również stany depresyjne. O tym, że to poważny problem, przekonywać chyba nikogo nie muszę.

A może bierzesz leki?

To temat na odrębny tekst. Leków, które mogą powodować taki skutek uboczny jest naprawę sporo. Przykładowo przyjmowanie preparatów mających zmniejszać objawy łuszczycy, może wywołać takie efekt. Kolejny przykład to leczenie immunosupresyjne. Co to takiego? Mówiąc najbardziej oględnie, to „wyciszanie” odpowiedzi układu odpornościowego. Hamuje się proces wytwarzania przeciwciał. Stosuje się to między innymi przy przeszczepach.

Niektóre antybiotyki również mogą wywołać taki stan. Po pierwsze jednak musiałyby być przyjmowane przez dłuższy czas. Po drugie zwykle powiązane jest to z ciężką choroba, która taką potrzebę wywołała. W tej sytuacji to wypadanie włosów jest odwracalne. Skutecznym rozwiązaniem wspomagającym porost włosów będzie szampon Revita.

A na koniec jeszcze jedna przyczyna związana z chorobą. Jeśli miałaś w ostatnim czasie utrzymującą się przez pewien czas gorączkę, to może być pewna – wypadnie Ci trochę więcej włosów niż zwykle.

Szampon Revita do nabycia tutaj

Dodaj komentarz