Co może przyczynić się do wypadania włosów?

Przyczyny łysienia

Często nawet nie zdajemy sobie sprawy jak wiele rzeczy – również niezależnych od nas – może mieć wpływ na stan fryzury. Na niektóre przyczyny warto, jeśli chcemy dbać o fryzurę, naprawdę uważać.

Problemy ze skóra głowy

Od nich zaczniemy. Na początek łupież. Problem z którym każdy z nas miał do czynienia przynajmniej raz. A jeśli nie, to na pewno prędzej czy później to nastąpi. To choroba skóry głowy w przypadku której dochodzi do nadmiernego złuszczania się naskórka. Wypadanie włosów w tym wypadku ma różne nasilenie. Może mieć miejsce taka sytuacja, że nawet tego nie zauważymy. Wiele też zależy do rodzaju łupieżu. Zdecydowanie większym problemem jest typ tłusty. W tym wypadku dochodzi do nadmiernej produkcji łoju. Już samo to jest problemem, który bardzo często związany jest z wypadaniem włosów. Jedną z możliwych przyczyn takiego stanu rzeczy jest łojotokowe zapalenie skóry głowy.

Ta ostatnia dolegliwość zasługuje na odrębny tekst i pewnie niedługo się on pojawi. Napiszę tylko tyle, że nadmierne wydzielanie łoju jest między innymi związane z nadmiarem androgenów (męskich hormonów) i niedoborem niektórych składników. W tym wypadku wskazać można witaminę C i A.

Dieta po raz kolejny

Na jej temat napisano naprawdę wiele. Ale i tak warto myślę skrobnać jeszcze parę słów. Przede wszystkim warto podkreślić, że długotrwałe niedobory witamin i pierwiastków, to prosta droga do problemów z naszym organizmem. Czasem nasza fryzura „dostanie” rykoszetem. Innym razem niedobór konkretnego składnika wprost objawia się nadmiernym wypadaniem włosów. Pewne, ograniczone znaczenie ma mieć w tej kwestii to jakie potrawy jemy. Przykładowo spotkacie się z koncepcją, że tłuste i ostre potrawy, mogą być przyczyną wypadania włosów. Po pierwsze jednak mówimy tutaj o naprawdę dużych ilościach i regularnym ich jedzeniu. Po drugie chodzi raczej o to, że mogą on mieć w takiej sytuacji wpływ na produkcje łoju. A czym skutkuje nadmiar tego ostatniego pisałem już wyżej.

Generalnie rzecz biorac zasada jest dość prosta. Chcesz unikać problemów ze zdrowiem, w tym również ze skórą głowy i włosami? Jedz zdrowo. Skomponuj zbilansowany jadłospis obejmujący wszystkie najważniejsze składniki. Prawda, że to proste?;)

Inne czynniki

Ta grupa jest dość pojemna, ale ja skupię się tylko na paru czynnikach. Wspomniałem na wstępie, ze niektóre z nich są od nas niezależne. I to prawda. Nic nie poradzimy na to, że mamy zimę i lato. Kiedy te pory roku się kończą, możemy zauważyć zwiększoną ilość traconych włosów. W przypadku pierwszej z wymienionych ma to związek z kombinacją czynników pogodowych, nadmiernego ogrzewania mieszkań i… diety. Ta pod koniec zimy zwykle jest uboga w witaminy i niektóre pierwiastki.

Lato to przede wszystkim palące słońce i słona woda. A już połączenie tych składników (np. wakacje nad polskim morzem, oczywiście zakładamy, że nie pada;) ) jest dla włosów wręcz zabójcze. No chyba, że je chronimy. W tej kwestii jednak jest akurat bardzo różnie.

Dodaj komentarz