śpiacy meżczyzna

Chrapanie – co trzeba o nim wiedzieć

mężczyzna

Chociaż skupiam się głównie na łysieniu, to nieobce są mi też inne męskie przypadłości. Chociaż chrapią obie płcie, to jednak zwykle panowie robią to głośniej. Przeszkadzając nie tylko najbliższemu otoczeniu, ale często i sąsiadom.

Czym jest chrapanie

Może od tego warto zacząć. Chrapanie to nic innego jak wibracja języczka i podniebienia miękkiego. Ten pierwszy to wyrostek na tylnym brzegu tego drugiego. Ta wibracja ma miejsce w czasie wdechu. Zwykle (co ciekawe nie zawsze) występuje w czasie snu. Samo z siebie chrapanie nie zagraża życiu, ale może mieć duże przełożenie na zdrowie. I tutaj za najlepszy przykład posłuży bezdech senny. Chrapanie to problem w przypadku którego naprawdę można powiedzieć, że jest powszechny. Szacuje się, że nawet co trzeci mieszkaniec Polski cierpi z tego powodu.

Chrapanie jako objaw choroby

Wspominałem o bezdechu sennym. Według statystyk cierpi na tę chorobę 4 procent mężczyzn powyżej 30 roku życia. Kobiety również mogą mierzyć się z obturacyjnym bezdechem sennym. W przypadku tej płci przypadków jest jednak zdecydowanie mniej.

W jaki sposób objawia się OBS (takim skrótem określa się tę chorobę)? Ten problem zdrowotny polega na okresowym występowaniu w czasie snu bezdechów i spłycenia oddychania. Czym się różnią? W pierwszym wypadku mówimy o całkowitym zamknięciu gardła. Spłycenie – częściowe.

Czym grozi chrapanie?

Oprócz tego, że najbliższe otoczenie będzie niewyspane, ma równie realny wpływ na nas. Po pierwsze chrapanie to niedostateczne dotlenienie organizmu. A to ma wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie. Już sam fakt tego, że przez chrapanie możemy się nie wyspać, ma ogromne przełożenie. I chyba nie muszę tutaj podawać konkretnych przykładów. Każdemu z nas zdarzyło się nie wyspać. Jak się wtedy czujemy i funkcjonujemy doskonale wiemy.

Chrapanie obwinia się też o to, że prowadzą (oczywiście nie one jedyne) do problemów z krążeniem. Najczęściej wymienia się nadciśnienie. O tym w jaki sposób walczy się z chrapaniem można napisać niejeden tekst (i być może zrobię to w niedalekiej przyszłości). Chciałbym jednak zwrócić uwagę na pewne rozwiązanie. W tym momencie najlepsze, nieinwazyjne. To preparat SnoranPlus. Polecam poczytać o nim na stronie producenta.

One thought on “Chrapanie – co trzeba o nim wiedzieć

  • No właśnie jestem z tym problemem, a w zasadzie z szukaniem rozwiązania na świeżo:) Dużo dobrego czytałem właśnie o SnoraniePlus i się skuszę:)

Dodaj komentarz