Chrapanie – przyczyny i sprawdzone rozwiązania

śpiacy meżczyzna

Chociaż skupiam się głównie na łysieniu, to nieobce są mi też inne męskie przypadłości. Chociaż chrapią obie płcie, to jednak zwykle panowie robią to głośniej. Przeszkadzając nie tylko najbliższemu otoczeniu, ale często i sąsiadom.

Czym jest chrapanie?

Może od tego warto zacząć. Chrapanie to nic innego jak wibracja języczka i podniebienia miękkiego. Ten pierwszy to wyrostek na tylnym brzegu tego drugiego. Ta wibracja ma miejsce w czasie wdechu. Zwykle (co ciekawe nie zawsze) występuje w czasie snu. Samo z siebie chrapanie nie zagraża życiu, ale może mieć duże przełożenie na zdrowie. I tutaj za najlepszy przykład posłuży bezdech senny. Chrapanie to problem w przypadku którego naprawdę można powiedzieć, że jest powszechny. Szacuje się, że nawet co trzeci mieszkaniec Polski cierpi z tego powodu.

Chrapanie – czego jest objawem?

Wspominałem o bezdechu sennym. Według statystyk cierpi na tę chorobę 4 procent mężczyzn powyżej 30 roku życia. Kobiety również mogą mierzyć się z obturacyjnym bezdechem sennym. W przypadku tej płci przypadków jest jednak zdecydowanie mniej.

W jaki sposób objawia się OBS (takim skrótem określa się tę chorobę)? Ten problem zdrowotny polega na okresowym występowaniu w czasie snu bezdechów i spłycenia oddychania. Czym się różnią? W pierwszym wypadku mówimy o całkowitym zamknięciu gardła. Spłycenie – częściowe.

Czym grozi chrapanie?

Oprócz tego, że najbliższe otoczenie będzie niewyspane, ma równie realny wpływ na nas. Po pierwsze chrapanie to niedostateczne dotlenienie organizmu. A to ma wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie. Już sam fakt tego, że przez chrapanie możemy się nie wyspać, ma ogromne przełożenie. I chyba nie muszę tutaj podawać konkretnych przykładów. Każdemu z nas zdarzyło się nie wyspać. Jak się wtedy czujemy i funkcjonujemy doskonale wiemy.

Chrapanie obwinia się też o to, że prowadzą (oczywiście nie one jedyne) do problemów z krążeniem. Najczęściej wymienia się nadciśnienie. O tym w jaki sposób walczy się z chrapaniem można napisać niejeden tekst (i być może zrobię to w niedalekiej przyszłości). Chciałbym jednak zwrócić uwagę na pewne rozwiązanie. W tym momencie najlepsze, nieinwazyjne. To preparat SnoranPlus. Polecam poczytać o nim na stronie producenta.

Domowe sposoby na chrapanie

Bądź aktywny

To jedna z częściej wymienianych porad. To akurat dobry pomysł dla całego organizmu. Dzięki aktywności możemy pozbyć się paru kilogramów, a więc zniwelować jeden z czynników. powodujących nasilenie chrapania. Poza tym generalnie rzecz biorąc ruszamy się naprawdę mało i przyda się coś z tym zrobić.

Czasem pomocnym rozwiązaniem w walce z chrapaniem będzie zmiana pozycji w której śpimy. Oczywiście jeśli mamy niespokojny sen i się „wiercimy” w nocy, to rozwiązanie raczej wiele nam nie pomoże.

A może oliwa z oliwek?

To kolejny domowy sposób. Może być w pewien sposób pomocny. Wystarczy przyjmować jedną łyżkę oliwy przed snem. Ma to pozytywny wpływ między innymi na drogi oddechowe. W pewnym stopniu łagodzi też podrażnienia gardła.

Kardamon na chrapanie

Kardamon

To z kolei niekoniecznie tani, jak na domowe rozwiązania, sposób. Kardamon to jedna z droższych przypraw. Przypisuje się jej wiele ciekawych właściwości. Z jednej strony jest uznawany za mocny afrodyzjak. Polecany jest też jako sposób na nadmierne kilogramy. W jaki sposób ma pomóc na chrapanie? Przede wszystkim łagodzi podrażnienia gardła. W pewnym stopniu „odblokowuje” je. Kardamon najlepiej dodawać do herbaty.

Rumianek

Ta roślina zwykle wymieniana jest w kontekście włosów. Rumianek pomaga też na skórę. Przyspiesza gojenie ran. Wspomaga również funkcjonowanie układu pokarmowego. W przypadku rumianku wymienia się często jego działanie przeciwbakteryjne. W jaki sposób pomaga przy chrapaniu?. Ma działanie uspokajające. To powinno pomóc przespać w miarę spokojnie noc.

 

Pawel
Tematyką ochrony męskich i damskich fryzur zajmuję się od dobrych kilka lat. Mój młody wygląd zawdzięczam głównie swoim mocnym włosom:)

1 Komentarz

  1. No właśnie jestem z tym problemem, a w zasadzie z szukaniem rozwiązania na świeżo:) Dużo dobrego czytałem właśnie o SnoraniePlus i się skuszę:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*