Choroby utrudniające walkę z wypadaniem włosów

Dbaj o włosy, Przyczyny łysienia

Bardzo często dodatkowo powodujących nasilenie tego problemu. W niektórych przypadkach – jak się przekonacie – wypadanie włosów jest najmniej „istotną” kwestią.

Niedoczynność tarczycy

Ten gruczoł ma niebagatelny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu. Hormony związane z tarczycą między innymi stymulują jego wzrost i rozwój. Mają wpływ na proces przemiany materii. A to nie wszystko. Nas interesuje sytuacja w której pojawia się niedoczynność tarczycy. Objawów tej choroby jest wiele. Zalicza się do nich między innymi zwiększenie masy ciała (niespowodowany zbyt kaloryczną dietą). Pojawia się ciągłe uczucie zimna, stany depresyjne, obrzęki skórne, a także pogrubienie głosu. Jak więc widać bardzo różne to symptomy. Jeśli chodzi o włosy, to przede wszystkim staną się one wyraźnie łamliwe. Mogą również wypadać w nadmiernych ilościach. W przypadku problemów z niedoczynnością tarczycy trzeba będzie włożyć więcej wysiłku w pielęgnację fryzury.

Choroba Gravesa-Basedova

To problem, który również związany jest z tarczycą. Spotkacie się też z nazwą Choroba Gravesa. Co o niej wiadomo? To choroba autoimmunologiczna. Ma podłoże genetyczne. Na obecną chwilę nieznana jest dokładna przyczyna tego problemu. Przebiega ona z nadczynnością tarczycy. W organizmie występują przeciwciała, które stymulują hormony tego gruczołu. Objawy tej choroby mogą być bardzo różne. Część z nich jest charakterystyczna dla nadczynności tarczycy. Może w jej przebiegu pojawić się nadmierne wypadanie włosów.

Depresja

To temat szeroki i wymaga odrębnego tekstu, ale pozwolę sobie przedstawić tutaj jedynie najważniejsze kwestie. Depresja objawia się na wiele sposobów. Pojawia się między innymi obniżenie nastroju (niska samoocena, poczucie winy) i anhedonia. To niezdolność do odczuwania przyjemności. W przebiegu depresji pojawiają się też objawy, nazwijmy to, fizyczne. Mam tutaj na myśli chociażby problemy ze snem. Może też dochodzić do zaburzenia apetytu. Symptomem może być również nadmierne wypadanie włosów. Tutaj przyczyn takiej sytuacji będzie kilka. Jedną z nich może być zaburzenie apetytu. Jeśli nasz jadłospis jest głodowy, to prędzej czy późnij pojawią się niedobory pierwiastków i witamin. I to może być właśnie przyczyną osłabienia włosów.

Dodaj komentarz