Choroby wywołujące wypadanie włosów

Zwykle w kontekście przyczyn wymienia się nadwrażliwość organizmu na DHT, dietę i stres. To faktycznie często występujące powody utraty włosów. Niejedyne jednak. Dzisiaj chciałbym skupić się na chorobach z którymi ten ostatni problem się wiąże.

Niedoczynność tarczycy a wypadanie włosów

To chyba jedna z częściej wymieniany chorób w przebiegu których pojawia się wypadanie włosów. Tarczyca to niewielki gruczoł, który ma kilka zadań. Po pierwsze wytwarza pewne hormony mającej niebagatelny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu. To między innymi trójjodotyronina (T3) i tyroksyna (T4). Nie będziemy tutaj specjalnie zagłębiali się w pracę tarczycy i zadania wymienionych hormonów. Skupimy się jedynie na niedoczynności.

To choroba spowodowana niedoborem wspominanych hormonów. Ma ona wiele objawów. To problem częściej występujący u kobiet. Skupmy się na samych symptomach. O niedoczynności tarczycy oprócz wypadania włosów świadczą między innymi łatwe marznięcie. Uczucie chłodu w sytuacji, gdy temperatura otoczenia jest wysoka. Problemem w przypadku niedoczynności są też przewlekłe zaparcia. Skóra staje się sucha i rogowacieje. Kiedy wypadają Wam włosy i pojawi się chociaż jeden z wymienionych symptomów warto zrobić sobie badania na tarczycę.

Łojotokowe zapalenie skóry

To problem, który przede wszystkim dotyczy osób mierzących się z tłustą cerą. Opisać go można w bardzo prosty sposób. To dolegliwość w przebiegu której występuje nadmierne wydzielanie łoju. „Swoje do powiedzenia” mają też grzyby z rodziny Malassezia. Są one też u osób, które nie cierpią na tę chorobę. Dochodzi do nadmiernego złuszczania skóry głowy. Oprócz tego mogą pojawić się na niej podrażnienia, czasem również zaczerwienienia. Jednym z symptomów będzie nadmierne wypadanie włosów. Może się zdarzyć, że choroba ustępuje sama. Lepiej jednak udać się do specjalisty.

Niedokrwistość a włosy

To w zasadzie zespół chorobowy. Co ważne wypadanie włosów jest łączone z niedokrwistości wywołaną przez niedobór żelaza. Taka sytuacja wcale nie występuje rzadko. Przede wszystkim dieta. Zdarza się to na przykład osobom, które całkowicie wyrzucają mięso z jadłospisu. Nie szukając jednocześnie alternatyw.

Jakie objawy ma niedokrwistość z powodu niedoboru żelaza? Wiemy już, że będą w nadmiernych ilościach wypadać włosy. To jednak oczywiście niejedyny symptom. Pojawi się spaczony smak. Będziecie mieli ochotę np. na glinę. W przypadku niedoboru pojawi się bladość skóry. Tej dolegliwości towarzyszy też ogólne osłabienie organizmu. Pojawią się problemy ze snem.

Choroby a wypadanie włosów

Cukrzyca a łysienie

Mam tutaj na myśli typ 2 tej choroby. Określany jest on jako insulinozależny. Bardzo często mówić się też o tym typie: cukrzyca wieku dorosłego. To jedna z chorób cywilizacyjnych z którymi zmaga się coraz więcej osób. Mówi się wręcz o pladze.

To choroba metaboliczna charakteryzująca się wysokim stężeniem glukozy we krwi. Drugą jej cechą jest oporność na insulinę. Zdarza się, że w przebiegu tego typu cukrzycy występuje tzw. względny niedobór tej ostatniej. Lista objawów tej choroby jest długa. Nie wszystkie można zaliczyć do grupy charakterystycznych. Często przez pierwsze lata rozwoju tej choroby w ogóle nie pojawiają się symptomy. Do grupy objawów jasno wskazujących na rozwój cukrzycy typu drugiego wskazuje się między innymi częste oddawanie moczu, zwiększenie pragnienia i łaknienia.

Nadmierne wypadanie włosów nie zalicza się do objawów charakterystycznych. Może ono jednak wystąpić w przebiegu tej choroby. Zwykle wraz z nim dochodzi do wystąpienia zmian skórnych. Pojawia się też swędzenie. Nie będę się tutaj skupiał na leczeniu samej choroby. Dość powiedzieć, że cukrzyca typu 2 jest przewlekła. Jeśli pozostawimy ją samą sobie, to istnieje ryzyko zmniejszenia długości życia o 10 lat. Lepiej zapobiegać. A więc na przykład unikać tłustej i napakowanej cukrem diety.

Toczeń rumieniowaty i wypadanie włosów

W przebiegu tej choroby dochodzi do uszkodzenia wielu części organizmu. Dlatego w zasadzie określa się go mianem układowego. To choroba, która atakuje dużo częściej kobiety. Istnieje kilka typów tocznia rumieniowatego. Skupię się jednak na objawach, bo one nas tutaj interesują. Najbardziej charakterystyczne są zmiany skórne pojawiające w przebiegu tej choroby. Nie wyglądają one zbyt przyjemnie. Pojawiają się na twarzy. To zmiany typu rumienia. Mogą się pojawić się na skórze jeszcze inne. Te określa się jako zmiany rumieniowo – bliznowaciejąco.

To tylko dwa symptomy z całej grupy. Pojawia się chociażby nadwrażliwość na światło. W jamie ustnej występują tzw. nadżerki. W przebiegu tej choroby pojawiają się problemy związane z psychiką. Co z wypadaniem włosów? Jest ono przede wszystkim nasilone. Może dojść do znacznego przerzedzenia fryzury.

Leczenie tej choroby zwykle jest objawowe. Obejmuje ono stosowanie farmakologii. Głównie wykorzystuje się leki immunosupresyjne.

Pawel

Tematyką ochrony męskich i damskich fryzur zajmuję się od dobrych kilka lat. Mój młody wygląd zawdzięczam głównie swoim mocnym włosom:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *