Choroby i wypadanie włosów

Przyczyny łysienia

Tracimy je przez wiele tak naprawdę czynników. Włosy lecą nam przez nieodpowiednią dietę, niewłaściwą pielęgnację, czy nadmierny stres. Swoje trzy grosze dokładają również czynniki pogodowe. Są to jednak przyczyny, które stosunkowo łatwo „zniwelować”. Poważniejszy problem to choroby w przebiegu których występuje wypadanie włosów.

Tarczyca

Zaczniemy właśnie od problemów z tym gruczołem. Jeśli wypadają Wam włosy, to warto profilaktycznie go zbadać. „niedostatki” we fryzurze może powodować zarówno nadczynność tarczycy, jak i jej niedoczynność. W tym pierwszym wypadku nadmierna ilość hormonów oznaczonych jako T3 i T4 powoduje, że włosy zdecydowanie szybciej się „starzeją” i w konsekwencji wypadają. W jaki sposób działa niedoczynność tarczycy? Niedobór hormonu T4 (możecie spotkać się z nazwą tyroksyna) powoduje, że włosy stają się suche, łamliwe i w konsekwencji wypadają. Jest jeszcze jedna choroba związana z tarczycą w przebiegu której można tracić włosy. Bardziej narażone są na nią kobiety. To choroba Gravesa – Basadova. W tym przypadku objawy przypominają nieco nadczynność tarczycy.

Łojotokowe zapalenie skóry

Problem to poważny, bardzo często – taka ciekawostka – jest on mylony z łuszczycą. Zwykle ta dolegliwość dotyka osoby z tłustą cerą. Łojotokowe zapalenie skóry jest wywoływane przez grzyby. Jeśli jesteśmy zdrowi są one po prostu jednym z elementów naszej „flory”. Zmiany łojotokowe są widoczne przede wszystkim na skórze głowy oraz w okolicach brody i skrzydełek nosa. Bardzo często choroba ta ustępuje sama. Nie oznacza to jednak, że mamą ją pozostawić bez leczenie. Jeśli nic z nią robić nie będziemy, to istnieje spora szansa, że zmiany łojotokowe się nasilą. Leczenie zwykle opiera się na stosowaniu preparatów grzybobójczych i przeciwzapalnych. Czasem stosuje się też preparaty złuszczające (zwykle na początku choroby).

Łuszczyca

To przewlekła i nawracająca choroba skóry. Jej cechą charakterystyczną jest występowanie łuszczących się wykwitów. Główną rolę w jej pojawieniu się przypisuje się czynnikom immunologicznym. Co istotne ta choroba nie jest zakaźna. Jeśli znacie kogoś kto na nią cierpi, spokojnie może podawać mu rękę. Nasilenie choroby może być różne. Czasem mowa tylko o niewielkich „formach”. Ciężka postać choroby to zmiany o zdecydowanie większym zasięgu. Leczenie? Przede wszystkim ograniczenie czynników, które mogą powodować występowanie objawów. To między innymi alkohol, stres i niektóre produkty żywnościowe. Wykorzystuje się również konkretne preparaty. To chociażby retinoidy, maści złuszczajace i redukujące.

Dodaj komentarz