Brak czerwonych krwinek (anemia) może prowadzić do wypadania włosów

Choroby, a wypadanie włosów

Przyczyny łysienia

Brak czerwonych krwinek (anemia) może prowadzić do wypadania włosówTak szukając przedwczoraj wieczorem tematu po dłuższym zastanowieniu doszedłem do wniosku, że w zasadzie mogę pójść dalej tropem ostatniego wpisu, ale spróbować uporządkować wiadomości na temat związku konkretnych chorób, a wypadania włosów. Spróbujemy więc to zrobić.

 

Choroby skóry, a wypadanie włosów

To pierwsza grupa w której w zasadzie są trzy schorzenia o których chciałem tu wspomnieć. Aby uściślić dodam, że chodzi o takie choroby, które atakuję również skórę głowy, bo to one powodują – co logiczne – wypadanie włosów. I tak, pierwszym schorzeniem jest grzybica, które powoduje tak zwane plackowate wypadanie włosów. Łojotok to choroba, która często współwystępuje wraz z łysieniem androgenowym. Tu warto jednak zauważyć, że często schorzenie wynika z problemów z hormonami. Bywa na przykład częstym problemem u nastolatków, którzy akurat przechodzą przez okres dojrzewania.

Ostatnia choroba, czyli łuszczyca została przeze mnie umieszczona mimo że tak naprawdę sama w sobie nie powoduje wypadania włosów. Albo jest ono wynikiem często współwystępującego z tym skórnym schorzeniem, opisywanego powyżej łojotoku, albo czysto mechanicznym drapaniem swędzącej skóry głowy.

“Częste” choroby wewnętrzne, a łysienie

Już śpieszę z wyjaśnieniem tego językowe potworka. Chorób wewnętrznych, które mają wpływ na włosy jest więcej ( wspomniane będą w akapicie poniżej), ale tu chciałem wyróżnić dwie relatywnie rzecz biorąc najczęściej występujące. Mowa tu o anemii i niedoczynności tarczycy. W tym pierwszym przypadku mowa przede wszystkim o problemach z poziomem Żelaza, który to pierwiastek ma niebagatelny wpływ na kondycję włosów. Na szczęście w tym wypadku dość łatwo zmienić tę sytuację (chociaż to też zależy od typu anemii), zmieniając dietę. Wypadanie włosów przy niedoczynności tarczycy to częsty skutek i niestety nie zawsze leczenie choroby powoduje poprawe kondycji naszej fryzury.

Inne choroby powodujące wypadanie włosów

W ostatnim akapicie chciałem w zasadzie umieścić różne choroby, które mogą powodować łysienie, a nie pasowały mi do końca do powyższych. I tak na przykład warto wspomnieć, że sporo schorzeń tak zwanych autoimmunologicznych jest powiązane z wypadaniem włosów, a nawet z ich wrodzonych częściowych, bądź całkowitym brakiem. I takimi chorobami jest na przykład toczeń rumieniowaty, czy wodogłowie.

Wypadanie włosów może być związane nie tylko z fizycznymi czynnikami. Zdarza się na przykład, że współwystępuje ono przy zaburzeniach na tle nerwicowym. I tu niejako przy okazji chciałem wspomnieć też o chorobie, której jednym z objawów jest chorobliwe wyrywanie włosów (trichotillomania). Myślę, że można ją połączyć z dzisiejszym tematem.

Tytułem zakończenia

To nie wszystko choroby, które w jakiś sposób oddziałują na nasze fryzury. Są to te najbardziej charakterystyczne. Gdybym chciał wymienić wszystkie, pewnie brakło by miejsca, zważywszy na to, że musiałbym zacząć od zwykłego, acz trwającego dłużej niż 7 dni, przeziębienia. W tym i podobnych wypadkach chodzi jednak przede wszystkim nie o samą chorobę, tylko o stres z nią związany, który to wpływa na stan włosów.

 PRZECZYTAJCIE TEŻ: ODCHUDZANIE, A WYPADANIE WŁOSÓW

Dodaj komentarz