Chińskie zioła na wypadające włosy

Naturalne sposoby na łysienie

To określenie jest w zasadzie pewnego rodzaju wytrychem, bo tak naprawdę chodzi o rośliny stosowane w medycynie Wschodu (Dalekiego i Bliskiego). Zostawmy jednak kwestię nomenklatury, a skupmy się na samych ziołach.

Wiciokrzew

W zasadzie to mamy tutaj do czynienia z rodzajem roślin. Określane często jako suchodrzew. Spotkać je można nie tylko w Azji, bo obecne są na całej półkuli północnej. Nas tutaj najbardziej interesuje Wiciokrzew Japoński. To roślina wykorzystywana jako element dekoracyjny. To pnącze o białych kwiatach.

W jaki sposób pomaga na włosy? Generalnie rzecz biorąc wyciąg wykorzystuje się jako rozwiązanie na stres. Po pierwsze więc możemy przy jego pomocy zlikwidować jedną z przyczyn wypadania włosów. Spotkałem się też z tym, że roślina ta sama w sobie ogranicza ich utratę.

Ligustr

To w ogóle ciekawy przypadek. Podobnie jak Wiciokrzew przede wszystkim Ligustr jest rośliną dekoracyjną. Stosuje się go jako element żywopłotów. Z tą Azją to nieco nagięta sytuacja;). To znaczy Ligustr pierwotnie pochodził z Afryki. Natomiast obecnie można ją znaleźć tak w Europie jak i Azji. Chociaż w tym drugim przypadku w mniejszej ilości, ale to właśnie medycyna tamtego rejonu ją wykorzystuje.

Zanim o tym to jeszcze parę słów o samej roślinie. Ligustr to krzew osiągający około 3 metrów (czasem 5). Ma białe i żółte kwiaty. Ma też owoce i tutaj bardzo ważna sprawa. Pod żadnym pozorem nie można ich jeść. Są trujące. Objawy problemu to między innymi nudności, ból brzucha i wymioty. Bardzo szybko dochodzi do odwodnienia.

Skupmy się teraz co ma tutaj pomóc. Wyciąg z tej rośliny ma przede wszystkim odżywiać włosy. I to właściwie jedyna umiejętność związana z włosami z którą się spotkałem. Natomiast w roślinie tej znajduje się Syringina. A dokładniej kwas związany z tym związkiem chemicznym. To nazwa która robi ostatnio – umiarkowaną – karierę. Jest wiązana ze zwalczaniem chorób wątroby. To jednak nie wszystko. Wykazuje on działanie przeciwzapalne (co w pewnym stopniu może mieć wpływ na skórę głowy) i antyoksydacyjne. Ligustr ma oprócz wątroby chroni też nerki i serce.

W kolejnym tekście najsłynniejsza chyba roślina (związana z włosami) pochodząca z rejonu Azji:).

Dodaj komentarz